توصیه‌های ترنس تائو
 لينك‌هاي مفيد
 
 رایانه ها در کلاس های درس
رایانه ها در کلاس های درس
یکی از برزگترین فواید توزیع رایانه در تک تک کلاس ها ، فراهم کردن امکان دسترسی آسان به این ابزار های آموزشی توسط معلمان و دانش آموزان است

 

یکی از برزگترین فواید توزیع رایانه در تک تک کلاس ها ، فرام کردن امکان دسترسی آسان به این ابزار های آموزشی توسط معلمان و دانش آموزان است . به طور ویژه ، قراردادن رایانه ها در کلاس درس:

استفاده از رایانه و اینترنت را در برنامه های آموزشی تسهیل می کند ولی هیچ تضمینی برای این امر وجود ندارد؛

امکان استفاده خود جوش از این ابزارها را طی فعالیت های آموزشی فراهم می کند؛

زمینه را برای سازماندهی دانش آموزان در فعالیت های یادگیری مختلف برای معلمان فراهم می سازد که بعضی از آنها از رایانه ها اسفتاده می کنند و بعضی دیگر استفاده نمی کنند.

آموزش انفرادی و وارد کردن راینه و فناوری های اینترنتی را در یادگیری مبتنی بر پروژه به طور رهبردی تسهیل می کند .

دسترسی به فواید متعدد راینه ها در کلاس درس، مستلزم سرمایه گذاری مالی در زمینه های زیر است:

-         خریدن سخت افزار و نرم افزار کافی تا همه کلاس ها به طور مساوی به رایانه دسترسی داشته باشند؛

-         بازسازی همه کلاس ها تا فضای کافی برای همه رایانه ها و برق مناسب، امنیت ، قابلیت شبکه ای شدن و تصال وجود داشته باشد؛

-         مجهز کردن معلمان به سطح بالایی از سواد و مهارت فنی رایانه ای ؛ چون متخصصان آموزش فناوری برای کمک به آنها در آزمایشگاه رایانه حضور نخواهند داشت؛

-         پشتیبانی های بعدی آموزشی آموزشی و فنی.

متاسفانه همه مدارس نیم توانند به اندازه کافی برای دسترسی و استفاده اثر بحض دانش آموزان رایانه تهیه کنند؛ درنتیجه ، در بعضی مدارس ممکن است تنها یک یا دو رایانه در هر کسال نصب شود که در این صورت، احتمالاً هیچ تأثیری در یادگیری نخواهد داشت. همچنین، تجربه نشان می دهد زمانی که تنها یک رایانه در کلاس وجود دارد ، به معلم تعلق می گیرد و به ندرت دانش آموزان می توانند از آن استفاده کنند.

همچنین معلمان باید بدانند که آموزش از راه کامپیوتر چه تاثیری در برنامه ریزی درسی دانش آموزان دارد و چه کمکی به آنها می کند تا بتوان آنها را با برنامه درسی همراه ساخت و همچنین معلمان باید بهترین و مناسب ترین ابزار کامپیوتر را در تدریس استفاده کنند.

ایجاد یک یا چند اتاق یا آزمایشگاه رایانه روشی مطلوب برای دستری مساوی به رایانه ها برای تعداد زیادی از کاربران با حداقل هزینه است . آزمایشگاه های رایانه به مدارس امکان می دهد که منابع گران قیمت را در فضایی عمومی که برای فعالیت های آموزشی دانش آموزان مناسب است و موجب توسعه حرفه ای معلم و گروه های اجتماع می شود ، متمرکز کنند. هنگام استفاده از آزمایشگاه رایانه ، بهتر است رایانه ها را در کنار دیوار قرار داد؛ البته نه به صورت ردیفی از رایانه ها در رو به روی کلاس.

نصب رایانه ها در یک آزمایشگاه یا اتاق اختصاصی به داشتن الکتریسیته با کیفیت ، کابل کشی شبکه و سرور، دسترسی به اینترنت ، امنیت موثر ، سیسیتم کنترل هوا ، روشنایی مناسب و اثاثیه مخصوص فقط برای یک یا دو اتاق نیاز دارد نه اتاق های مختلف متعدد.

البته ممکن است ظرفیت آزمایشگاه های رایانه به سرعت پر شود و رقابت بر سر استفاده ازآن، برای معلمانی که می خواهند دانش آموزان را در پروژه ها و فعالیت های بلند مدت درگیر کنند، مشکلاتی به وجود آورد.

سیستم های رایانه ای سیار، چهار چرخه هایی غلتان شامل یک یا چند رایانه اند(اغلب 10 تا 20 دستگاه) . آنها معمولا رایانه کیفی هستند و با یک چاپگر همراه اند و در صورت امکان از طریق اتصال شبکه کلاسی و شبکه محلی مدرسه به چهار چرخه متصل می شوند . هنگام یکه معلم می خواهد از رایانه برای فعالیت خاصی استفاده کند، متخصص فناوری آموزشی، راینه های سیار را به کلاس می آورد. در ادماه، درباره بعضی فواید و مشکلات استفاده از رایانه های سیار سخن می گوییم.

هزینه ایجاد یک سیستم رایانه ای سیار با رایانه های کیفی و قابلیت شبکه ای بی سیم برای هر واحد بیشتر از سیستم های رایانه ای رومیزی سنتی است. و همین طور از چالش های دیگر

خطر صدمه دیدن تجیهزات که ممکن است ناشی از حوادث، استفاده بیش از حد یا سقوط بر روی زمین باشد؛ زیاد است و برای حفظ و نگهداری سیستم های رایانه ای سیار، تحویل دادن آنها به معلم و کمک به معلم برای راه اندازی و استفاده از تجهیزات ، یک فرد متخصص مورد نیاز است .

 

 

1389/9/15لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  7321
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  7321