توصیه‌های ترنس تائو
 لينك‌هاي مفيد
 
 تند خوانی
تند خوانی
آیا تا به حال به اهمیت تند خوانی و دقیق خوانی و اهمیت ریتم آهنگ خواندن فکر کرده اید؟

 

 

برای اینکه بتوانید تند تر درس بخوانید و همینطور نکات ریز را هم یاد بگیرید به چند نکته مهم باید توجه کیند.

شما باید بتوانید روی زمان مطالعه خود مدیریت داشته باشید یعنی مثلا از 20% زمان برای انجام 80% کارهایت استفاده کنید.برای اینکه مدیر زمان خوبی باشید باید کار های مهم را تشخیص دهید.

از نظر مدیریت زمان كارها به چند دسته تقسیم می شوند:

۱- كارهای مهم و فوری: این كارها خود به خود انجام می گیرد.


۲- كارهای مهم و غیر فوری: این دسته كارهایی هستند كه افراد موفق و ناموفق را از هم جدا می كنند و معمولا افراد ناموفق آن را به تعویق می اندازند.
۳- كارهای فوری و غیر مهم: این كارها در جهت اهداف انسان نیستند اما انجام می شود.
۴- كارهای كم اهمیت و غیر ضروری: بعضی افراد به خاطر ناتوانی در انجام كارهای مهم و فوری ( گاهی برای تفنن و گاهی برای فرار از تمركز حواس ) خود را به این كارها سرگرم می كنند.

حالا شما برای تند خوانی باید چه کار کنید تا به هدف خود برسید:

اول از همه چشم شما با نوشته ها و واژه ها برخورد می کند.و بعد انتقال مفهوم از لفظ به ذهن خواننده و دریافت معنی از متن انجام می شود.بنا بر این ذهن ما از دیدن یک کلمه یا مرور یک جمله به مفهومی که در بطن آن واژه یا آن جمله نهفته است منتقل می شود.

حال هرچه چشم انسان در دیدن  سرعت داشته باشد و سریعتر از کلمات تصویر گرفته و به ذهن بفرستد و هرچه ذهن سریع تر معنی آن را در یابد و مفهوم را درک کند هم مطالعه تند تر می شود و هم سریع خوانی شما علمی تر می شود.

 

ذهن شما باشد عادت کند که مفهوم کامل جمله را در یابد ،نه اینکه صرفا آن را بخواند و رد شود و به معنای تک تک کلمه ها توجه کند.

حالا در می یابیم که نقش تمرکز فکر در موفقیت تند خوانی تاثیر زیادی دارد.

تمرینات این قسمت به شما کمک خواهند کرد تا با ایجاد یک نوع ریتم بتوانید زمانی را برای مرور کردن هر صفحه ای که لارم  دارید کنترل کنید .

ریتم کار خود را انتخاب کنید. به یک ساعت دیواری که دارای ثانیه‌شمار باشد نگاه کنید و یک ریتم تک شماره‌ای در هر ثانیه انتخاب کنید. این کار را با شمردن 1،1،1، ... تا ده ثانیه انجام دهید.

ریتم خود را انتخاب کنید. این بار ریتم دو ثانیه‌ای را انتخاب کنید. باز هم به ثانیه‌شمار ساعت نگاه کنید و بدین طریق برای خود بشمارید 1،2؛ 1،2؛ 1،2؛ ... تا ده ثانیه سپس شروع کنید به

خواندن. حدود پنجاه صفحه را با ریتم هر دو ثانیه یک صفحه به طریق فوق و با انگشت راهنما بخوانید.

ریتم کار خود را 4 ثانیه ای انتخاب کنید. این بار با مشاهده ساعت و شمردن 1،2،3،4؛ 1،2،3،4؛ 1،2،3،4، ... تا دوازده‌ثانیه ریتم چهارثانیه‌ای را به کار ببرید.شما می توانید به همین ترتیب ریتم درس خواند خود را بالا ببرید.

 در ابتدا کمی ناامید کننده  و باعث حواسپرتی شما خواهد شد ولی در اغاز تمرینات خود لازم است  مراحل پیشنهادی را با دقت تمام اجرا کنید.  برای تمرین های نخستین دید زنی کتابی را که می خواهید بخوانید به طور باز بر روی یک میز قرار دهید از انگشتان نشان دست چپ خود  به عنوان یک راهنما استفادهدکنید و با چشم سر انگست خود را دنبال کنید .

برای این که در مطالعه خود موفق باشید باید درست مطالعه کنید. یعنی برنامه درسی خود را طوری تنظیم کنید که وقتی کتاب هایتان را می خوانید هدفی واضح و روشن را دنبال کنید.و همین طور طوری برنامه ریزی کنید که ابتدا کتاب های آسان را مطالعه کنید سپس کتاب های مشکل.

همین طور در هنگام مطالعه یک کتاب هم ابتدا قسمت های آسان را بخوانید.موضوع های مشابه را پشت سر هم قرار ندهید و تا حد ممکن بین آنها فاصله بندازید.

در حد امکان برای یک کتاب بیش از دو ساعت وقت نگذارید. اگر می خواهید در شش روز هفته ، شش كتاب بخوانید، هرگز هر كتاب را در یك روز نخوانید و برای شش روز ، شش كتاب در نظر نگیرید . بهتر است هر روز را به شش قسمت تقسیم كنید و در هر قسمت ، یك كتاب بخوانید و این روند را در شش روز هفته ادامه دهید .

به روش تدریجی درس بخوانید ، یعنی در طول سال تحصیلی درس بخوانید و خواندن دروس را به شبهای قبل از امتحان موكول نكنید.

اگر  كمی دقت و تامل  در کار های خود داشته باشیم در می یابیم كه مشكل اصلی كمبود وقت نیست ، بلكه در نحوه استفاده از آن است.

تند خوانی فوایدی هم دارد که عبارتند از:

الف- کامل کردن روش خواندن اجمالی و افزودن به ارزش آن؛

ب- مرور کردن مطالبی که قبلاً خوانده‌اید؛

            جانشین ساختن این روش با روش مطالعة دقیق و کامل، هنگامی که درک کمتری از مطالب مورد نیاز است و وقت کمتری موجود است.

تمرین کنید تا میتوانید تند خوانی را تمرین کنید. تند خوانی نیز همچون سایر مهارتها نیاز به ممارست دارد.و تمرکز خود را حین مطالعه کاملا حفظ کنید.و در حین خواند مطلب به هیچ چیز دیگری فکر نکنید.

 

 

 

 

 

 

 

1390/1/14لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  6119
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  6119