توصیه‌های ترنس تائو
 لينك‌هاي مفيد
 
 هوش
هوش
از هوش تعریف واحدی به دست نیامده

 

هر چند که مفهوم هوش ممکن است در نزد افراد مختلف معانی متفاوتی داشته باشد، با این حال وقتی که صحبت از هوش به میان می آید، بلافاصله نوعی توانایی ذهنی را در یاد انسان زنده می کند.

اگر چه در میان تعدادی دانش آموز که یک کلاس درس را تشکیل می دهند تفاوت های فراوانی یافت می شود، اما وقتی که صحبت از دلیل موفقیت سرشار بعضی از آنان و عدم پیشرفت کافی تعدادی دیگر به میان می آید مهم ترین علتی که به ذهن می رسد تفاوت هوشی آنان است.

و اما هر کسی برای خود تصور نسبتا روشنی از هوش دارد.مثلا توانایی درک و فهم امور، توانایی حل مشکلات، استعداد یادگیری، علت پیشرفت بعضی افراد و شکست بعضی دیگر،توانایی سازگاری با موقعیت های دشوار، و مانند اینها.

از هوش تعریف واحدی به دست نیامده و صاحب نظران مختلف آن را به گونه های مختلف چک کرده اند.

بنا بر این نمی توان تعریف مشخصی از هوش به دست داد که مورد توافق همه روان شناسان وابسته به رویکرد های مختلف باشد.با این حال عناصری از هوش وجود دارند که مورد توافق غالب پژوهشگران است.

این عناصر را در سه دسته زیر قرار دادند:

1-     توانایی پرداختن به امور انتزاعی: منظور این است که افراد باهوش بیشتر  با امور انتزاعی(اندیشه ها، نماد ها، روابط،مفاهیم،اصول) سر و کار دارند تا امور عینی(ابزار های مکانیکی،فعالیت های حسی)

2-     توانایی حل کردن مسائل: یعنی توانایی پرداختن به موقعیت های جدید، نه فقط دادن پاسخ های از قبل آموخته شده به موقعیت های آشنا.

3-     توانایی یادگیری: به ویژه یادگیری انتزاعیات، از جمله انتزاعیات موجود در کلمات و سایر نماد ها و نیز توانایی استفاده از آنها.

هوش یک سازه فرضی است نه یک خصلت عصب شناختی آدمی.به گونه ای دیگر هوش یک مفهوم ساختگی است که روان شناسان آن را برای سهولت ارتباط ابداع کرده اند.

قدیمی ترین دیدگاه مربوط به هوش دیدگاه دیدگاه روانسنجی است.این دیدگاه با اندازه گیری کارکرد های روانشناختی سر وکار دارد ، از این رو به آن نام روانسنجی داده اند.

اما برای اینکه هوش خود را بالا ببرین هم کار های متفاوتی می توانید انجام دهید.مثلا اینکه در تغذیه خود از  خوردن شكلات تیره لذت ببرید،گوشت سرد و ماهی در صبحانه خود مصرف كنید چرا كه به این ترتیب می توانید توانایی مغز خود را بالا ببرید.

 همچنین شیوه زندگی افراد می تواند توانایی ذهنی آنها را بالا ببرد،اینكه چگونه زندگی می كنید،می تواند به پدید آمدن حالت های شیمیایی در مغز شما كمك كند. مغز انسان بیشتر شبیه یك كارخانه مواد شیمیایی است تا رایانه.

دانشمندان معتقدند كه در زمان تولد تعداد مشخصی سلول های مغزی داریم كه به مرور با پیر شدن تعداد بسیار زیادی از آنها را از دست می دهیم. تحقیقات گسترده در این باره نشان داده اند كه سلولهای مغزی جدید در طول زندگی نیز برخلاف آنچه در گذشته تصور می شد، تولید می شوند و مغز در صورت استفاده هر چه بیشتر از آن ، قابلیت رشد و حجیم تر شدن را دارد.

افرادی كه تمرینات فیزیكی انجام می دهند، سلول های مغزی بهتری را پرورش می دهند. پس ورزش را به طور مستمر انجام دهید. مانند: دو ماراتن، دویدن تفریحی و غیره ؛ یا این كه یك  یار در تمرین كردن برای خود در نظر بگیرید تا انجام حركات را جالب تر و ادامه كار را سهل تر كند.

 

 

 

 

 

 

1390/1/28لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4882
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4882