مصاحبه و گزارش - موضوعي
 رياضيات در آينده (مصاحبه و گزارش شماره‌ي 93)
رياضيات در آينده (مصاحبه و گزارش شماره‌ي 93)
شركت‌كنندگان در المپياد آينده‌سازان كشورشان هستند

رياضيات در آينده


اشاره
چهل و نه‌امين المپياد جهاني رياضي از پنجشنبه بيستم تير تا سه‌شنبه اول مرداد 1387 (دهم تا 22ام ژولاي 2008 ميلادي) در شهر مادريد پايتخت اسپانيا برگزار مي‌شود.

آن‌چه تقديم مي‌شود گزارشي از مراسم اختتاميه‌ي اين رويداد جهاني است.

صحنه‌هايي از مراسم افتتاحيه.


 خريد سوغاتي
ناگهان زماني‌كه در رؤياي بهترين لحظه‌هاي المپياد جهاني رياضي بوديم به‌زور ما را از خواب بيدار كردند. آن روز دوشنبه 31 تير 1387 (21 ژولاي 2008 ميلادي) آخرين روز چهل و نه‌امين المپياد جهاني رياضي بود. زمان خداحافظي و بازگشت به خانه و پرواز به تقريباً تمام خطوط هوايي دنيا فرا رسيده بود.

وقت آزاد در صبح اين فرصت را براي خريد سوغاتي يا تنها آخرين حمام در استخر شنا و يا بازديد از بناي يادبودي - كه همگان مي‌خواستند آن‌را ببينند يعني «سانتياگو برنابئو» (Santiago Bernabeú) - به ما داد.

تا ساعت پنج و سي‌ دقيقه‌ي بعد از ظهر براي پوشيدن بهترين لباس‌هاي‌مان فرصت داشتيم.

بنا بود ساعت شش و سي‌ دقيقه‌ي بعد از ظهر، اتوبوس‌ها ما را به دانشگاه «كارلوس 3» (Carlos) در اطراف مادريد ببرند. جايي كه بنا بود مراسم اختتاميه در آن برگزار شود.

 


برگزاركنندگان المپياد.


 

مراسم اختتاميه
ساعت 8 شب جشن اختتاميه آغاز شد. بيش‌تر دانش‌اموزان موفق مدال‌هاي‌شان را از مسؤولين اسپانيايي دريافت كردند. وزير آموزش و سياست‌هاي آموزشي، شاهزاده‌ي «آستوريس» (Authorities) جوايز را اهدا مي‌كردند.

آخري با بيان جمله‌هايي از رياضيدان فرانسوي، «الكساندر گروكن ديك» (Alexander Grothendieck) باعت تعجب حضار شد.

وقتي «مونريكو مونتانز» (Manrique Montanez) شركت‌كننده‌ي كشور ميزبان براي دريافت تنها مدال طلاي كشورش و به‌خاطر دريافت امتياز كامل در سه سؤال، جايزه دريافت كرد حضار به‌شدت وي را تشويق كردند.

بعد از آن پرچم المپياد به نماينده‌ي كشور آلمان سپرده شد كه در طي سخناني همه‌ي حضار را به پنجاه‌امين المپياد جهاني رياضي دعوت كرد كه 20 تير تا 1 مرداد 1388 (10 تا 22 ژولاي 2009 ميلادي) در «برمن» (Bremen) و «برمرهافن» (Beremerhafen) برگزار مي‌شود.

بعد از آن «جوزف پليكان» (Joszef Pelikan) رئيس كميته‌ي اجرايي المپياد جهاني سخناني را با دقت از روي كاغذ خواند. متوجه شديم كه وي با وسواس ويژه‌نامه‌هاي المپياد را – كه در آن معادل‌هاي اسپانيايي، انگليسي آورده شده بود – خوانده كه به اين خوبي اسپانيايي را ياد گرفته است!

اين اعتقاد كه شركت‌كنندگان آينده‌سازان كشورشان هستند نقطه‌ي اشتراك صحبت همه‌ي سخنرانان بود.


عكس‌هايي از راهنمايان اسپانيولي.


در پايان دانش‌اموزان، سرپرستان، ناظران، نمايندگان، راهنمايان، مراقبان و خبرنگاران از مراسم شام خداحافظي لذت بردند. مراسمي كه همگان در انتظارش بودند.


نوازندگان اسپانيولي. 

اعضاي تيم المپياد اسپانيا.


خداحافظي
آخرين زمان فرا رسيده بود كه در آن همه‌ي افراد با يكديگر خداحافظي مي‌كردند همديگر را در آغوش مي‌گرفتند و مي‌بوسيدند و از يكديگر عكس مي‌گرفتند و حتي بعضي گريه مي‌كردند.

جايزه‌ي «ميكروفون طلايي» به سرپرست هيأت داوران از كشور هلند – كه زحمت‌هاي زيادي را متقبل شد – اهدا شد و وي به اين خاطر تشكر كرد.

پايان‌بخش مراسم اختتاميه، اجراي موسيقي توسط گروه موسيقي سنتي «تونا» (Tuna) متشكل از دانشجويان پسر اسپانيايي بود كه باعث شادي حضار شد.

1387/5/10لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 فعاليت‌هاي علمي رشد

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

     

 

فعاليت‌هاي علمي

 تماس با ما