مصاحبه و گزارش - موضوعي
 گزارشي از جايزه‌ي نوبل در زيست‌شناسي (مصاحبه و گزارش شماره‌ی 128)
گزارشي از جايزه‌ي نوبل در زيست‌شناسي (مصاحبه و گزارش شماره‌ی 128)
در اين گزارش ابتدا تاريخچه‌اي از جايزه‌ي نوبل گفته شده است و سپس برندگان جايزه‌ي نوبل زيست‌شناسي در سال 2008 ميلادي معرفي شده‌اند

گزارشي از جايزه‌ي نوبل  

در زيست‌شناسيتاريخچه

از سال 1280 (1901 ميلادي) جوايز نوبل طي مراسمي به‌يادبود درگذشت «آلفرد نوبل» (Alfred Nobel) در 20 آذر (10 دسامبر) هر سال به برجستگان اهدا شده است.

«آلفرد نوبل» (Alfred Nobel) مخترع و صنعتگر بين‌المللي سوئدي در سال 1275 (1896 ميلادي) به‌درود حيات گفت.

مراسم اهداي جوايز نوبل در فيزيك، شيمي، فيزيولوژي يا پزشكي و ادبيات در شهر «استكهلم» سوئد انجام مي‌شود؛ در حالي كه جايزه‌ي نوبل صلح در «اسلو»‌ پايتخت «نروژ» اهدا مي‌گردد.

از سال 1348 (1969 ميلادي) جايزه‌ي ديگري نيز توسط «بانك ملي سوئد» (Sveriges Riksbank)‌ به‌يادبود «آلفرد نوبل» (Alfred Nobel) به‌مناسبت سيصدمين سالگرد افتتاح آن بانك در علوم اقتصاد اهدا مي‌شود.

از سال 1305 (1926 ميلادي) مراسم اهداي جايزه‌ي نوبل بدون استثنا در محل «تالار كنسرت استكهلم» (Stockholms Konserthus) برگزار شده است.

مراسم اهداي جايزه‌ي نوبل در اقتصاد از سال 1326 تا 1369 (1947 تا 1990 ميلادي) در تالار دانشگاه اسلو برگزار شده كه در سال 1369 محل برگزاري به تالار شهر اسلو منتقل شد.

در مراسم اهداي جوايز در استكهلم، از برجستگان و كشف يا كارهاي علمي‌شان سخن به‌ميان آمده و شاه سوئد نيز ديپلم و مدالي به برندگان تقديم مي‌كند.

اين مراسم معمولاً در حضور 1300 نفر شامل 250 دانش‌اموز برگزار مي‌شود. جشنواره‌هاي نوبل در استكهلم توسط «بنياد نوبل» (Nobel Foundation) با تمركز بر جشن دانشگاهي در علوم و ادبيات سازماندهي مي‌شود.

علاوه بر برجستگان منتخب نوبل و خانواده‌هاي‌شان، شاه و ملكه‌ي سوئد و خانواده‌ي سلطنتي مهمانان جشنواره و مراسم اهداي جوايز بوده‌اند. هم‌چنين دولت‌مردان و نمايندگان مجلس سوئد ديگر مهمانان داينمي اين مراسم هستند.

مهمانان بين‌المللي از حضور پيشگامان علم و فرهنگ بهره‌مند مي‌شوند.

مهمانان ديگر سوئدي اين مراسم عبارت‌اند از افرادي كه در اهداي جوايز دست‌اندركار بوده‌اند و يا به پيشبرد علوم كمك كرده‌ و از حاميان «بنياد نوبل» و مؤسسه‌هاي اهداي جايزه‌ي نوبل محسوب مي‌شوند. در «اسلو»، «جايزه‌ي صلح نوبل» توسط رئيس كميته‌ي نروژي نوبل در حضور شاه و ملكه‌، دولت‌مردان و نمايندگان مجلس نروژ و يك سخنران مهمان اهدا مي‌شود.

چند صندلي براي اشخاص خاص علاقه‌مند به حضور در اين مراسم درنظر گرفته مي‌شود. بعد از اين مراسم و در همان‌روز «كميته‌ي نروژي نوبل»‌ ميزبان جشني با حضور برجستگان و مهمانان ويژه خواهد بود. از آن‌جايي كه «جايزه‌ي نوبل» در جهان از اعتبار فوق‌العاده‌اي برخوردار است مراسم اهداي جوايز در دهم دسامبر هر سال از رويداد منطقه‌اي در كشورهاي سوئد و نروژ به رويدادي بين‌المللي مبدل شده است كه توسط رسانه‌هاي مكتوب، راديو و تلويزيون جهان پوشش داده مي‌شود.  آشنايي با برندگان جايزه‌ي نوبل در زيست 
 در سال 2008


 «هارالد زورهاسن» (Harald Zur Hausen)

متولد 1315 (1936 ميلادي)،

براي كشف ويروس‌هاي ورم‌هاي پوستي انسان كه موجب سرطان گردن مي‌شوند

مركز تحقيقاتي «سرطان»، آلمان

«هيزلبرگ» (Heidelberg)، آلمان

برنده‌ي نيمي از جايزه

 


 «فرانسس باره‌سينوسي» (Francoise BarreSinoussi)

متولد 1326 (1947 ميلادي)

براي كشف ويروس سيستم دفاعي بدن

از سازمان ويروس‌شناسي، مؤسسه‌ي پاستور

پاريس، فرانسه

برنده‌ي ربعي از جايزه


 


 «لوس مونتاگنير» (Luc Montagnier)

متولد 1311 (1932 ميلادي)

براي كشف ويروس سيستم دفاعي بدن

بنياد جهاني «تحقيق و پيشگيري از ايدز» (World Foundation for AIDS Research and Prevention)

پاريس، فرانسه

برنده‌ي ربعي از جايزه 


1387/11/16لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 فعاليت‌هاي علمي رشد

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

     

 

فعاليت‌هاي علمي

 تماس با ما