مصاحبه و گزارش - موضوعي
 لحظه‌های زندگی، برگه‌های امتحان (مصاحبه و گزارش شماره‌ی 115)
لحظه‌های زندگی، برگه‌های امتحان (مصاحبه و گزارش شماره‌ی 115)
مصاحبه با سيد «امير سادات موسوی» دارنده‌ی دو مدال نقره و طلای جهانی ... پس قرار‌مان فقط: «کار و کوشش و تلاش»

لحظه‌های زندگی، برگه‌های امتحان


اشاره
قبل‌ها با آقايان «جمشيد رضايی ميانرودی» و «پويا بنی‌اسدی» و خانم «الهه‌سادات نقيب» دارندگان مدال طلای المپياد نجوم مصاحبه داشته‌ايم و تصميم گرفتيم برای شما دوستان باز هم با يك المپياد نجومی ديگر مصاحبه كنيم. «سيد امير سادات موسوی» علاوه بر آن‌كه هم مدال طلای كشوری دارند و هم مدال طلای جهانی، با وزن عروضی آشنا هستند!
واقعاً مصاحبه برای من لذت‌بخش بود، می‌دونم برای شما هم همين‌طوره، چی؟! باور نمی‌كنيد؟! پس بخونيدش!!!
خودت را معرفی کن!
«سید امیر سادات موسوی» هستم. در سالِ 1369 در شهرستان «ملایر» متولد شدم و در مدرسه‌ی «علامه حلی همدان» تحصیل می‌کردم.
در سال 1386 (2007 ميلادی) موفق به كسب مدال طلای جهانی نجوم  شدم و در سال 1387 (2008 ميلادی) توانستم مدال نقره‌ی المپياد جهانی نجوم و اختر‌فيزيك را كسب كنم.

 


 

چی شد که وارد المپیاد شدی؟!
از شروع دبیرستان خیلی به درس فیزیک علاقه داشتم و کمی بعد تصمیم گرفتم برای المپیاد فیزیک بخوانم تا این‌که در سال دوم دبیرستان اطلاعاتی در زمینه‌ی المپیاد نجوم به‌دست آوردم و متوجه شدم چنین المپیادی هم برگزار می‌شود. با توجه به علاقه‌ای که به علم نجوم داشتم تصمیم گرفتم برای المپیاد نجوم تلاش کنم.


چه کسانی مشوقت بودن؟!
در این راه مشوقین بسیاری داشته‌ام اما پدر و مادرم مشوقین اصلی‌ام بوده‌اند.از کجا شروع کردی؟!

زمانی که شروع به کار در زمینه‌ی المپیاد نجوم کردم به‌خاطر این‌که پایه‌ی فیزیکم نسبتاً خوب بود در بسیاری از موارد مشکل چندانی نداشتم و خیلی خوب می‌توانستم مباحثی مثل: «مکانیک سماوی» را بخوانم و سؤال حل کنم. اما شروع کارم در مباحث دیگر مثل: «نجوم کروی» و مباحث مقدماتی «اخترفیزیک» تقریباً از صفر بود.حالا از المپیاد بگیم ... مراحل

کشوری چه‌جوری هست؟!
همان‌طور که می‌دانید همه‌ساله برای گزینش دانش‌پژوهان دوره‌ی تابستانی، دو‌مرحله آزمون برگزار می‌شود. در المپیاد نجوم مرحله‌ی اول شامل حدود 40 سؤال تستی و چند مسأله‌ی کوتاه است و مرحله‌ی دوم به‌صورت کاملاً تشریحی و با حدود 8 سؤال برگزار می‌شود.
مباحثی که معمولاً از آن‌ها سؤال مطرح می‌شوند عبارت‌اند از: «اخترفیزیک»، «مکانیک سماوی»، «نجوم کروی»، «رصد» و مطالب ساده‌ای از «کیهان‌شناسی».
البته در آزمون مرحله‌ی اول و مرحله‌ی دوم «رصد» جایگاه قابل ملاحظه‌ای ندارد اما با توجه به این‌که در سطح جهانی بخشی از امتحان «رصد» است معمولاً در دوره‌ی کشوری، آموزش‌هایی در این زمینه داده می‌شود و حتی امتحان «رصد» در پایان دوره برگزار می‌شود.
امتحان‌هايی که در دوره‌ی تابستانی برگزار می‌شود تعدادی امتحان تئوری، یک امتحان تحلیلی ویک امتحان «رصد» است.
تفاوت سؤال‌های تحلیلی با مسائل تئوری در این است که سؤال‌های تحلیلی عموماً کار کردن با تعداد زیادی داده‌های ثبت‌شده‌ی واقعی است و معمولاً نیاز به بررسی داده‌ها، رسم نمودار و به‌صورت کلی تحلیلِ داده‌ها برای رسیدن به جواب است در حالی‌که سؤال‌های امتحان‌های تئوری تنها نیازمند محاسبه‌های عادی است.
 به نظرت رمز موفقیت‌ات چی
هست؟!
من سعی کردم علاوه بر تلاش و کوشش، در این مسیر به خدا توکل کنم و همواره از خداوند یاری بطلبم. از کلاس‌های تقویتی و ...
استفاده کردی؟!
کلاس‌های خوبی در زمینه‌ی المپیاد نجوم در شهر ما برگزار نمی‌شد و من بیش‌تر کارم استفاده کردن از کتاب‌هایی بود که در اختیار داشتم. تنها کلاس مفیدی که در آن شرکت کردم مربوط به تعطیلات نوروز قبل از مرحله‌ی دوم بود که به‌مدت دو روز استادی از تهران برای آموزش قبولی‌های مرحله‌ی اول دعوت شده بود. کنکور چیه؟! فرق کنکور با المپیاد
چیه؟! معایب و مزايای هر کدوم ...
اصلاً نظر مساعدی نسبت به کنکور ندارم و فکر می‌کنم باعث از بین بردن روحیه‌ی خلاقانه در ذهن دانش‌اموزان می‌شود و به‌نظر من هدر دادن حداقل یک‌‌سال از پر شور‌ترین سال‌های عمر جوانان کشورمان اسراف بسیار بزرگی است و امیدوارم هرچه زود‌تر فکری به حال آن شود.
البته المپیاد هم موجب تک‌بعدی شدن دانش‌اموزان می‌شود چرا که این‌طور رایج شده ‌است دانش‌اموزان المپیادی تمام درس‌های مدرسه را رها می‌کنند و فقط به یک‌رشته‌ی خاص می‌پردازند؛ این به‌عقیده‌ی من اصلاً خوب نیست.
اما در عین‌حال فکر می‌کنم المپیاد تأثیر خوبی می‌تواند رویِ دانش‌اموزان بگذارد از جمله این‌که آن‌ها می‌توانند بیش‌تر به خودشان متکی باشند و در آینده هم نیاز‌های علمی خود را راحت‌تر برطرف سازند...
 حالا می‌خواهی دانشگاه چه

رشته‌ای رو ادامه بدی ... با توجه به این‌که از سال دوم می‌تونی دو رشته بخونی چه رشته(هایی) رو انتخاب می‌کنی؟!

هم اکنون در حال تحصیل در رشته‌ی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف هستم. اما فعلاً قصد دورشته‌ای خواندن را ندارم و فکر می‌کنم بهتر است تمام وقتم را روی یک رشته بگذارم. به علاقه‌مندان برای شرکت در

المپیاد چه توصیه‌ای داری؟

توصیه‌ی من به کسانی‌که می‌خواهند در المپیاد نجوم موفق شوند این است که حل سؤال را فراموش نکنند و مطمئن باشند مهم‌ترین کاری که آن‌ها می‌توانند انجام دهند حل سؤال و تمرین است؛ و خواندن مطالب بسیار زیاد و پیشرفته بدون توانایی حل سؤال برای المپیاد فایده‌ای نخواهد داشت.
در ضمن امیدوارم یاری گرفتن از خداوند را هیچ‌وقت فراموش نکنند.
 اوقات فراغتت رو چه‌جوری

می‌گذرونی؟!

بیش‌ترین علاقه‌ام مطالعه‌ی کتاب است. و سعی می‌کنم در زمینه‌های مختلفی مطالعه داشته باشم. بهترین کتابی که خوندی؟!
فکر می‌کنم بهترین کتابی که خوانده‌ام و انشاءالله تا همیشه خواهم خواند «قرآن» است؛ کتابی که همیشه برایم جذاب و آموزنده است. در مورد دوره‌ی باشگاه که

گذروندی بگو؟! باشگاه چه معایب و مزايايی در کارش داره؟!

البته من ایراد‌های زیادی در کارکرد باشگاه می‌بینم هم به‌صورت کلی و هم در خصوص کمیته‌ی المپیاد نجوم.اما فکر می‌کنم طرح آن‌ها در چنین جایگاهی چندان مناسب نباشد.
سعی کرده‌ام با باشگاه تا حدودی همکاری‌ام را حفظ کنم و خودم هم در راستای رفع مشکل‌های موجود تا حدی که می‌توانم مفید باشم.یه بیت شعر بگو ...

یک بیت خیلی کم است، من دوست دارم یکی از اشعارم را به‌صورت کامل بگویم (البته نمی‌دانم آن را از متن مصاحبه حذف می‌کنید یا نه)!!!
به‌هر حال این شعر مربوط به زمانی است که در المپیاد جهانی سال 2008 مدال نقره گرفتم. چون سابقه‌ی یک مدال طلای جهانی داشتم بعد از اعلام نتایج خیلی ناراحت و غمگین شده بودم و این شعر مربوط به آن موقع است:

در کنار جمعیت، مانده بودم آش و لاش
با نگاه نا‌امید، با زبان غرق «کاش»

ناگهان یکی نشست پیش قلب من و گفت:
«تند می‌روی چرا؟ صبر کن، کمی یواش

از چه این چنین شدی؟ از مدال نقره‌ات؟
سیم و زر مهم که نیست، بی خیال هر دو تاش

دل به این جهان نبند، هِی به روی او نخند
رفتنی‌ست، هر چه هست، از تبار این قماش

راستی چه کرده‌ای، در المپیاد دین
وقت امتحان کم است، فکر آن مدال باش

لحظه‌های زندگی، برگه‌های امتحان
پس قرار‌مان فقط: کار و کوشش و تلاش».
 خیلی ممنون ... حرف آخر؟
حرفی نیست، خیلی متشکرم. در پايان
شمايی كه با خواندن اين مصاحبه به نجوم علاقه‌مند شدی، می‌تونی به لينك زير هم سر بزنی و لذت ببری:
نجوم آماتوری را چگونه آغاز کنیم؟

1387/7/18لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 فعاليت‌هاي علمي رشد

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

     

 

فعاليت‌هاي علمي

 تماس با ما