مصاحبه و گزارش - موضوعي
 طرح دوستي علمي: استان سمنان-۱
طرح دوستي علمي: استان سمنان-۱
مرحله اول استان سمنان، بنياد ملي نخبگان
 
دانش آموزان منتخب پایه دوم ریاضی استان سمنان از تاریخ 21 آذر 91 تا جمعه 24 آذر 91 در طرح دوستی علمی بنیاد ملی نخبگان با سرپرستی آقای صفی نژاد و در دانشگاه فرهنگیان سمنان شرکت نمودند. 
در این برنامه ابتدا با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن زاده که خود از نخبگان علمی و حوزوی بودند و با موضوع روش‌شناسي تطبیق علوم آغاز شد، و ادامه آن با نخبگان ملی، از دانشگاه های صنعنی شریف و صنعتی امیر کبیر، آزاد تهران مرکز و تهران به شرح ذیل بود:
 
1- آقای  شکری با موضوع بیو فیزیک
2- آقای ذکاوت با موضوع آشنايي با نسبیت خاص
3- آقای حسن زاده با موضوع اخترفیزیک
4- آقاي طباطبائی با موضوع تاریخ علم
5- آقای علیزاده با موضوع آشنائی با فیزیک جدید
6-  آقاي خواجه با موضوع مکانیک سماوی
 
اين برنامه به صورت طرح شبانه روزي در دو جلسه براي دو کلاس حدود ۳۰ نفر برگزار شد. در اين طرح از صبح ساعت ۷:۳۰ کلاس ها بصورت کارگاه هاي دانش آموز محور و در مواردي سخنراني استاد، تا ساعت ۵ بعد از ظهر ادامه داشت. ساعت‌هاي ميان سخنراني‌ها در صورت زمان کافي بحث‌هايي بين دانش‌ آموزان و اساتيد در مورد مسائل مطرح شده  در کلاس در مي‌گرفت که بنا به اقتضاي کلاس‌ها در طول کلاس‌ها هم اين اتفاق صورت گرفته و در برنامه صبحت‌هاي بعد از شام ادامه داشت. برنامه ورزشي جزء اصلي اين طرح در ساعت‌هاي بعد از اتمام کلاس‌ها بود. مطابق برنامه چند ورزش گروهي و فردي انتخاب و از قبل برنامه ريزي شده بود که اساتيد در کنار دانش آموزان بودند و گاهاً در تيم مستقل مقابل دانش آموزان قرار مي‌گرفتند.
 
بحث‌هاي شبانگاهي به مشاوره، سؤالات مطرح شده در کلاس‌ها و سؤالات علمي مستقل دانش آموزان از اساتيد ادامه داشت. اين بحث‌ها در محل خوابگاه دانش‌آموزان با حضور هر کدام از اساتيد در اتاق‌هاي مختلف شهرها و مدارس مختلف استان انجام ميشد.
 
با توجه به ابري شدن هوا برنامه رصد در سه روز اردوي شبانه روزي در مرکز تربيت معلم سمنان لغو شد. که در برنامه دوم اين استان (گزارش بعدي) جزئي از برنامه اصلي شبانگاهي در نظر گرفته شد. شيوه تدريس و ارائه مطالب عمداً کاملاً به روش‌هاي نوين آموزشي بايد پياده مي‌شد. روش‌هاي کنوني تدريس متداول و جزوه محور و کنکوري، جايي در اين برنامه نداشت. تشويق دانش‌آموزان به انتخاب رشته مورد علاقه خارج از هر فشار خانوادگي و مصلحت انديشي غيرمنطقي، تشويق به کتابخواني و مطالعه کتابهاي جانبي و درگير کردن دانش آموزان با کتاب و مفاهيم مطرح شده در دروس، هدف چنين طرحي است که در بقيه استان‌ها نيز به مرور به انجام رسيده و خواهد رسيد.
 
 
اين برنامه با سخنراني اصلي دکتر رستگار استاد دانشگاه شريف و مدير اين طرح کشوري بنياد نخبگان در پايان روز سوم به اتمام رسيد.
 
1391/11/7لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 فعاليت‌هاي علمي رشد

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

     

 

فعاليت‌هاي علمي

 تماس با ما