مصاحبه و گزارش - موضوعي
 گفت‌وگو با برایان کوبیلکا، برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۲
گفت‌وگو با برایان کوبیلکا، برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۲
گفت‌وگوی تلفنی بنیاد نوبل با برایان کوبیلکا

اهدای جوایز نوبل  ۲۰۱۲

 

 

 

  

گفت و گو با برایان کوبیلکا برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۲


جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۲ برای تحقیق بر روی گیرنده‌های جفت‌شونده با پروتئین G، به رابرت لفکویتز و برایان کوبیلکا اهدا شده است‌. مصاحبه‌ای که با برایان کوبیلکا توسط بنیاد جایزه نوبل انجام شده است از قرار زیر است. 

 

کوبیلکا در سال ۱۹۵۵ در مینه‌سوتای آمریکا متولد شد. تحصیلات  کارشناسی خود را در رشته زیست و شیمی در لیتل فالز به پایان رساند و مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشکده داروسازی دانشگاه Yale کسب نمود. در ادامه و تکمیل تحصیلات خود در طب داخلی برای مطالعات تحقیقاتی پست دکتری تحت نظر رابرت لفکوویتز در دانشگاه Duke  کار کرد و در حال حاضر استاد دپارتمان فیزیولوژی سلولی و مولکولی دانشکده داروسازی دانشکاه استنفورد است.


برایان کوبیلکا از دهه ۸۰ میلادی، هنگامی که به آزمایشکاه لفکوویتز پیوست، بر روی گیرنده‌های جفت‌شونده با پروتئین G کار می‌کرد و در تلاش بود که ساختار این گیرنده‌ها را آزاد سازد. در جواب مصاحبه‌کننده در ارتباط با توصیف شکل این گیرنده‌ها می‌گوید:

 

• این توصیف کار سختی است، زیرا پیدا کردن نمونه‌ای در طبیعت که بتوان آنرا مدل خوبی برای تشریح دانست بسیار دشوار است. اما توانایی دیدن آنها برای اولین بار در حالت سه-بعدی بسیار شگفت‌انگیز است. بنابراین زمان‌هایی وجود داشته که احتمال دیدن انها به وقوع بپیوندد و ما این شانس را داشتیم و به‌طور مشخص سال گذشته همه چیز را در کنار هم و نحوه کارکرد آنها را با یکدیگر دیدیم و خیلی خشنود‌کننده بود.

مجموعه‌ای کامل در کنار هم، به انضمام پروتئین G و لیگاند در یک محل، سال‌های زیادی طول کشید تا دانشمندان به این نقطه دست پیدا کنند، و این موفقیت در حالی بود که بسیاری عقیده داشتند این کار تقریبا ناممکن است.

 

ازکوبیلکا پرسیده شد که چه چیزی باعث شد که با وجود چنین تفکراتی به راه خود ادامه دهد و او این چنین جواب می‏دهد:


• رسیدن به این نقطه و به انجام رسانیدن این کار چیزی بود که واقعا می‏خواستم ببینم همچنین تیم فوق‌العاده ای از همکاران که همه با هم کار می‏کردیم و همگی هیجان زیادی داشتیم مرا همراهی می‏کردند‌. ما در جهت کاری که می‌خواستیم انجام دهیم پیشرفت‌های رو به رشدی داشتیم و در نهایت موفق هم شدیم. همان طور که گفتم این موفقیت واقعا یک تلاش گروهی بود و تعداد زیادی از افراد درگیر آن بودند و یک پروژه بسیار هیجان‌انگیز بود.

عجیب است که این گیرندها نقش واسطه‌گرهایی در تاثیرات نیمی ار داروهایی که ما مصرف می‌کنیم را ایفا می‌کنند و هیچکس چیزی در مورد آنها نمی‏داند. شگفت‌آور است که این نوع پروتئین در بدن ما به وفور وجود دارد اما تقریبا ناشناخته مانده است. کوبیلکا در توضیح بیان می‏دارد که ما هنوز نمی‏دانیم چگونه آنها را کنترل کنیم، بنابراین داروها همچنان کامل نیستند و اثرات جانبی دارند. برخی از این تاثیرات جانبی به این دلیل است که تنها یک گیرنده را هدف قرار می‌دهند و هنوز به‌نوعی بی‌قاعده عمل می‏کنند و یا به نوع دیگری از GPCR مقید می‌شوند، پس همچنین راه زیادی باقی مانده است تا بتوانیم درمورد چیزهایی که از آنها به عنوان شرایط درمانی یاد می‏کنیم به طور کامل استفاده کنیم.


از کوبیلکا در باره همکاری‌اش با لفکوویتز علی‌رغم تفات‌های شخصیتی که بین این دو فرد وجود دارد سوال‌هایی شد و این گونه جواب داد که:


• ما به‌خوبی با هم ترکیب می‏شویم در حقیقت برروی یک مبنای مشخص کار می‌کنیم ما تلاش کردیم که به اتفاق هم مقاله ای گردآوری کنیم که گروه‌هایمان برای سال‌های زیادی بر روی آن کار کردند و به جلو پیش رفتیم، ا‏‏و یک ناظر فوق‌ا‏لعاده است. ما کاملا با هم متفاوتیم، اما فکر می‏کنم گاهی اوقات این تفاوت‌ها هم نتایج خوب در بر دارد.


همکاری این دو فرد را می‌توان نوعی ازدواج تضادها نامید. ترکیب این دو دانشمند بسیار دوست‌داشتنی است. زمینه حل ساختار در GPCR، زمینه‌ای کاملا رقابتی است که افراد زیادی بر سر اینکه به اولین ساختار دست پیدا کنند با هم به رقابت می‌پردازند. سوال مصاحبه‌کننده از کوبیلکا این بود گه چگونه  با ا‏ین حالت رقابتی کنار آمد؟


• نمی‌دانم هنگامی که کسی هدفی دارد، چگونه تحت تاثیر آن قرار می‌گیرید. وقتی هدفی داری واضح است که می‌خواهی اولین فرد باشی که به آن می‌رسی . بعضی اوقات در میان دانشمندان نیز همانند ورزشکاران رقابت شکل می‌گیرد، اما اگر در این رابطه نگرانی زیادی به خود راه دهی، حتما نابود خواهی شد و از هدفت دور می‌شوی. نمی‏توانم به‌طور یقین بگویم که دیگران چه نظری راجع به این موضوع دارند، اما اگر چیزی را واقعا بخواهید و به آن علاقه‌مند باشید، تنها به کار کردن روی آن ادامه می‌دهید.


در  پایان این گفتگوی صمیمانه کوبیلکا از زحمات همسر خود بسیار قدردانی کرد، زیرا به گفته او، از زمانی که به آزمایشگاه لفکوویتز رفت تا به امروز با هم کار کردند و او بیان می‏کند که همسرش اعتبار زیادی را در این موفقیت با او به اشتراک گذاشته و او هم این حس را دارد که این جایزه را به نوعی با همسر خود شریک است.

 

1391/12/13لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 فعاليت‌هاي علمي رشد

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

     

 

فعاليت‌هاي علمي

 تماس با ما