مصاحبه و گزارش - موضوعي
 گفت‏‏‏وگو با سرژ هاروش، یکی از برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۲
گفت‏‏‏وگو با سرژ هاروش، یکی از برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۲
گفت‌وگوی تلفنی بنیاد نوبل با سرژ هاروش

 

سرژ هاروش و دیوید واینلند که موفق به اندازه‌گیری و دستکاری سیستم‌های کوانتومی منفرد شدند، جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۲ را از آن خود کردند. تحقیقات آنها راه را برای ساخت ساعت‌های نوری و رایانه‌های کوانتومی هموار خواهد کرد.
سرژ هاروش و دیوید واینلند که هر یک به شکل مستقل شیوه‌ای را برای اندازه‌گیری و دستکاری سیستم‌های کوانتومی منفرد بدون تغییر در طبیعت کوانتومی آنها ابداع کرده‌اند، مشترکا جایزه نوبل فیزیک امسال را به خود اختصاص دادند. این دو فیزیکدان آزمون‌هایی را به مرحله تجربه درآورند که پیش از این غیرممکن تصور می‌شد.
سرژ هاروش در سال ۱۹۴۴/۱۳۲۳ در کازابلانکای مراکش متولد شد و هم‌اکنون استاد فیزیک کالج فرانسه در پاریس است.
دیوید واینلند نیز متولد ۱۹۴۴/۱۳۲۳ در میلواکی آمریکاست و رهبری دانشمندان کوانتوم اپتیک را در انستیتو استانداردها و فناوری ملی ایالات متحده بر عهده دارد
آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد، "متدهای تجربی دوران‌ساز" این دو دانشمند نخستین گام در راه توسعه نسلی جدید است که می‌تواند در ساخت کامپیوترهای فوق‌العاده سریع یا ابرکامپیوترها به‌کار گرفته شود.
همچنین اعلام شد که پژوهش‌های این دو فیزیک‌دان می‌تواند پایه ساخت ساعت‌های بسیار دقیق در آینده قرار گیرد.
کمیته نوبل نیز اظهار داشت، پژوهش‌های این دو دانشمند «درهای جدیدی را به روی فیزیک کوانتوم تجربی گشوده است.»

 


 

همان طور که در گزارش پیش اعلام کردیم جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۲  مشترکاً به سرژ هاروش و دیوید واینلند تعلق گرفت در این گزارش به بررسی گفت‏وگوی تلفنی که از طرف وب‌سایت جایزه نوبل با دیوید واینلند انجام شده است می‌پردازیم.


در ابتدا گفت و گو به تبریکات و صحبت‌هایی از این دست گذشت تا اینکه از واینلند پرسیده شد که بهبود ساعت‌های بسیار دقیق علاقه اصلی اوست و دلیل اینکه تمام زندگی کاری خود را وقف آن کرده، همین است؟


در پاسخ واینلند این گفته را تایید کرد و همچنین افزود که این کار یک تم اصلی است اما زیرشاخه‌های زیادی از این کار نشات می‏گیرد مثل کار کردن بر روی اتم های مجزا .


• به دام انداختن اتم های مجزا به شما این اجازه را می‌دهد که انطباق حالت‌های کوانتوم را مشاهده کنید؟

° بله درست است.


• به طور اساسی مشاهده ای است دلخواه از مرز میان دنیای کلاسیک جایی که حالات برهم افزوده نمی‌شوند و موقعیت کوا‏نتومی جایی که می‌توانید حالات متعددی را همزمان داشته باشید.

° بله ، ممکن است که همین طور باشد درست است.


• شما چگونه اتم‌ها را به دام می‌اندازید؟

° در مورد کار ما اتم‌ها یون‌ها هستند، اتم‌های باردار بنابراین ما از میدان الکتریکی برای نگه داشتن آنها در یک مکان استفاده می‌کنیم.


• و سپس با استفاده از اشعه لیزر آنها را دستکاری می‌کنید ، درست است؟
° بله همین طور است .


• لطفا می‌توانید برای ما بیشتر درمورد اینکه چرا به ساعت‌های دقیق‌تر نیاز داریم توضیح دهید؟
° فکر می‌کنم از لحاظ تاریخی همیشه وقتی ساعت‌های دقیق‌تری ساخته شده کاربردهایی هم برایشان وجود داشته . کاربرد اصلی آن در طول تاریخ برای قرن‌های گذشته استفاده از ساعت‌ها در دریا‏نوردی بوده است و هرچه که ساعت‌های بهتری ساخته شد در دریانوردی بهتر نیز بسیار تاثیرگذار بود. و این کاربرد برای قرن‌ها مورد استفاده  قرار می‏گرفت. امروزه نیز مساله زمان‌بندی و به نوعی زمان‌بندی بسیار دقیق به‌وسیله ساعت‌های خوب در ارتباطات مورد ا‏ستفاده قرار می‌گیرد. اما به‌طور تاریخی دریانوردی به عنوان کاربرد اصلی محسوب می‌شود و ادا‏مه هم دارد.


• در حال حاضر دقیق ترین ساعتهای ما چه اندازه دقیق هستند؟ شما ساعت جیوی‌ای یونی دارید؟
° اخیرا دقیق‌ترین آنها نیز در آزمایشگاه ما بوده است . این ساعت بر مبنای آلمینیوم است، و دقت به این معنی است که تا چه اندازه قادر هستیم تاثیرات محیطی و مسائل دیگر را کنترل کنیم که حدودا بخشی است میان 10 تا 17.


• تا چه زمانی می‌توانید آنرا در حال کار حفظ کنید؟ آیا نامحدود است؟
° خوب این دستگاه‌ها ابزارهای آزمایشگاهی هستند بنابراین پیوسته کار نمی‌کنند ولی این توانایی را دارند که برای روزها و ساعت‌های زیادی کار کنند تا این نتایج را تولید کنند.


• کاربرد دیگر تحقیقات شما که اغلب راجع به آن صحبت می‌شود محاسبه کوا‏نتومی است و آیا مطالعات و کارهای شما ما را به این نوع از محا‏سبه نزدیک‏تر کرده است؟
° شاید این طور باشد در همین لحظه این را نیز نمی‌توان گفت که راه زیادی در پیش است تا به کامپیوترهای مفید کوانتومی دست پیدا کنیم. اما فکر می‏کنم همه ما این احساس را داریم که گرچه تا رسیدن به نقطه‏ای که بتوا‏نیم چنین کامپبوترهایی را تولید کنیم راه زیادی مانده است اما قطعا اتفاق خواهد افتاد. اولین مساله کنترل این سیستم‌ها به روش‌های هرچه بهتر است . من و سرژ هاروش هردو برروی اتم‌ها کار می‌کنیم . حوزه‌ها و مسائل پیچیده دیگری نیز هستند که ممکن است این اتفاق در آنجا رخ دهد . به هر حال در هر جایی که این اتفاق رخ دهد ما عقیده داریم که در دراز مدت می‌بایست اینقدر خوب عمل کنیم تا قادر به تولید چنین ا‏بزاری باشیم. 


• شما در انستیتو ملی استا‏ندارد و تکنولوژی کار می‏کنید و به نظر می‌رسد که این مکان بستر مناسبی برای تولید اختراعات جدید و همچنین برجستگان نوبل است. علت این خصوصیت و برجستگی چیست؟
° فکر می‌کنم یکی از موارد قطعا مدیران من است. افراد که در مافوق من قرار دارند بسیار حامی و پشتیبان اینگونه فعالیت‌ها هستند و بدون آنها این موفقیت‌ها پیش نخواهند آمد. فکر می‌کنم مدیریت پشتیبان و در کنار افراد خوب قرار گرفتن باعث ایجاد این تمایز شده است.


• بودن در این مکان قطعا هیجان‌انگیز است. نگاه کردن به این مرز جدید و اولین مشاهده‌کننده دنیا جدید حالات کواتنومی بودن که در گذشته غیر قابل مشاهده بوده است به‌طرز فوق‌العاده‌ای هیجان‌انگیز است.

° خوب من نمی‌توانم این گونه به آن نگاه کنم و خود را در جایگاه اولین فرد قرار دهم شاید ما جز اولین افراد باشیم. اما افراد زیادی دیگری نیز هستند که بر روی این موضوع کار می‌کنند. از حالا به بعد این کار تبدیل به یک تشکیلات می‌شود و افراد زیادی در همین منطقه روی آن کار می‌کنند .


• مطمئنا همین طور است، اما حتما یک حس هیجان دائمی از اینکه در یک حوزه ناشناخته هستید با شما خواهد بود.
° بله حقیقتا گفته شما در علم صدق می‌کند، تصور می‏کنم نزدیک به لبه مقدم بودن همیشه احساس خوبی به من داده و بودن در این زمینه واقعا هیجان‌ا‏نگیز است.


و این گفت و گو با تشکرهای رایج  و خداحافظی به پایان رسید .

1391/12/15لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 فعاليت‌هاي علمي رشد

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

     

 

فعاليت‌هاي علمي

 تماس با ما