پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰        كاربر مهمان 
 انتخاب كنيد:
 صفحه‌ی اصلی ويژه‌نامه‌ی غدير

عيد غدير، عيد الله‌اكبر
 
عيد غدير خم، عيد الله‌اكبر

عيد غدير، عيد الله اكبر و عيد آل محمد و ارزشمندترين و والاترين عيد اسلامى‏ است. هيچ روزى در طول سال، فرخنده‌تر و مبارك‌تر از اين روز مقدس نزد شيعيان اهل‏ بيت نيست. امام صادق(ع) می‌فرمايد:

"روزعيد غدير خم در ميان سه عيد فطر و قربان و جمعه، مانند درخشندگى ماه در ميان ‏ستارگان است."

زيرا در اين روز بزرگ بود كه خداوند اعلام كرد: امروز دين را بر شما تكميل كردم و نعمتم را بر شما به اتمام رساندم «اليوم اكملت‏ لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتى و رضيت لكم الاسلام دينا»؛ نعمت ‏بزرگ اسلام كه از هر نعمتى ارزنده‌تر و گرانبهاتر است، كامل نمى‏شود و محقق نمى‏گردد جز با ولايت على‏(ع).

رسول خدا(ص) فرمود: در روز قيامت كه خداوند تمام مردم را جمع می‌كند و صراط بر پل دوزخ زده می‌شود، هيچ كس از آن نمی‌‏گذرد جز كسى كه با ولايت على ابن ابى‏طالب(ع)، گذرنامه بيزارى و برائت از جهنم را داشته باشد.

و در اين روز بزرگ كه يادآور نصب و تعيين اميرالمؤمنين به دست مبارك رسول‏ اكرم صلى الله عليه و آله و سلم و به امر پروردگارش است، بايد اين فطرت الهى ‏را در دل‏ها زنده كرد و پرده‏هاى ظلمت و جهالت و تارهاى نادانى و غفلت ‏را از ديدگان غافلان برداشت تا بر طريقه حق پايدار گردند و به صراط مستقيم الهى روى‏ آورند و دينشان كامل شود.

 امام صادق(ع) اعمال اين روز مهم را در چهار مورد خلاصه می‌كند:

1- صيام: در برخى روايات وارد شده كه روزه اين روز برابر است‏ با صد بار حج ‏و صد بار عمره. و در روايت ديگرى، كفاره شصت ‏سال گناه است.

2- قيام: اصطلاحا قيام بر عبادت و زنده نگه داشتن اين يوم الله با مناجات و دعا و استغفار، اطلاق می‌شود ولى ممكن است قيام كنايه از استقامت و پايدارى در راه حق و قيام در برابر دشمنان اسلام و مسلمين و مبارزه با طاغوت‏ها و ستم‏ پيشگان‏ باشد. به هر حال خود قيام عليه باطل و جهاد در راه خدا، نيز يك عبادت بزرگ است ‏بلكه ‏از اهم فرائض و واجبات است.

3- اطعام الطعام: مهمانى كردن و اطعام نمودن برادران با ايمان از ويژگى‏هاى‏ تمام اعياد به ويژه اين عيد بزرگ است كه بر آن تاكيد شده است. و قطعا خرسند نمودن مؤمنين، از برترين عباداتى است كه رضايت پروردگار را به دنبال دارد.

4- صلة الاخوان: احسان و نيكى به برادران مؤمن و ديد و بازديد و زيارت آنان‏ پيوسته از اعمال بسيار پسنديده و نيكو است ولى در اين روز، تاكيد بر آن شده‏ است.

فرا رسيدن اين عيد بزرگ اسلامى را به محضر مبارك حضرت مهدی(عج) و همه‌ی ره‌پويان حق و حقيقت تبريك و تهنيت عرض می‌نماييم و اميدواريم بتوانيد از بخش‌های مختلف اين ويژه‌نامه بهره ببريد.

 تصوير تصادفی
 نظرسنجی
چقدر در معرفی غدير موفق بوده‌ايم؟


ارائه نظر مشاهده نتایج
خانه‌ی رشد | درباره‌‌ی رشد | ارتباط با رشد | نقشه‌‌ی رشد
مدت زمان ساخت صفحه 0.0920054 ثانيه