مسابقه‌ی تصادفی

 مسابقه‌های پربازدید
 
 آرشيو
 بازی با ۱ تا ۱۰۰۰ 
بازی با ۱ تا ۱۰۰۰ مسابقه رياضي
مسابقه‌ی شماره ۱۹۸

همه‌ی شما حتما طرفدار پروپاقرص بازی هستید. بسیاری از بازی‌هایی که می‌شناسیم هم بین دو نفر یا دو تیم صورت می‌گیرد و معمولا هم بازی‌ها برنده و بازنده دارند. بازی‌ای که در اینجا می‌خواهم مطرح کنم و سوال مسابقه هم مربوط به آن است هم بین دو نفر انجام می‌شود و یک نفر هم باید در این بازی برنده شود.

 

 

اگر در بازی‌ای یکی از حریفان بتواند طوری بازی کند که حتما در آخر برنده باشد می‌گوییم که این بازی دارای استراتژی بُرد است. خیلی از بازی‌ها دارای استراتژی برد هستند، برخی بازی‌ها هم معلوم نیست استراتژی برد داشته باشند یا نه. علاوه بر اینکه بازی‌ها موجب سرگرمی ما می‌شوند، گاهی وقت‌ها می‌توان با شبیه‌سازی یک مساله‌ی مهم در علم با یک بازی و بررسی آن بازی پیشرفتی در آن مساله به‌وجود آورد. مثلا بسیاری از پیشرفت‌هایی که در اقتصاد به‌وجود آمده حاصل نظریه‌ی بازی‌هاست و خیلی  از جایزه‌های نوبل در اقتصاد در سال‌های اخیر به ریاضی‌دانان و اقتصاددانانی اهدا شده است که متخصصین و محققین این نظریه‌ی ریاضی بوده‌اند.

 

اما بازی ما و سوال مسابقه:

 

 

 

عددهای ۱ تا ۱۰۰۰ روی یک تخته نوشته شده‌اند. دو بازیکن به‌نوبت هریک عددی را از روی تخته پاک می‌کنند، تا تنها دو عدد در آخر باقی می‌مانند.

بازیکن اول (بازیکنی که اولین عدد را پاک می‌کند) در صورتی می‌برد که جمع این دو عدد مضرب ۳ باشد و در غیر این صورت بازیکن دوم برنده‌ی بازی است.

 

کدام بازیکن استراتژی برد دارد؟

 

 

1391/9/12لينک مستقيم

فرستنده :
ذبیح پور HyperLink HyperLink 1391/9/25
مـتـن : نفر دوم.برای اینکه در آخر سه عدد باقی بماند نفر دوم 498 انتخاب دارد و نفر اول 499 . حالا نفر دوم 498 انتخاب خودش رو تمام مضارب عدد 3 که تعدادشون از 498 کمتره (333 تا هستش) قرار میده پس میتونه کاری کنه که سه عدد باقی مونده مضربی از 3 نباشه.حالا که سه عدد داریم نوبت نفر دوم هستش که یکی از سه عدد رو حذف کنه. که به راحتی با حالت بندی به پیمانه 3 ثابت میشه که استراتزی برد داره.
پاسـخ :آفرین! ممنون دوست عزیز از پاسختان.

:)

فرستنده :
iman HyperLink HyperLink 1391/9/18
مـتـن : بازیکن دوم چون تعداد اعدادی که مضرب سه باشند نسبت به بقیه اعداد کمتر است و احتمال برد نفر دوم بیش تر است. فرض کنیم دو عدد باقی مانده، سه حالت رخ می دهد
1.جمع دو عدد بر 3 بخش پذیر باشد
2.باقیمانده جمع دو عدد بر 3 مساوی 1 باشد
3. باقیمانده جمع دو عدد بر 3 مساوی 2 باشد
خوب پس احتمال برد نفر دوم بیش تر است.!!!
پاسـخ :سلام ایمان جان،
منظور ما از داشتن استراتژی برد این است که یک بازیکن طوری بازی کند که در هر صورت برنده‌ی بازی باشد. یعنی احتمال برد او صددرصد باشد، البته اگر درست بازی کند.

فرستنده :
دبیر بخش ریاضی HyperLink HyperLink 1391/9/14
مـتـن : دوستی پاسخ درست را ارسال کرده است که من برای اینکه فرصت برای دیگران باقی بماند پاسخ او را هفته‌ی بعد منتشر می‌کنم.

پاسـخ :

فرستنده :
jamshid HyperLink HyperLink 1391/9/14
مـتـن : بازيكن دوم استراتژي برد دارد
پاسـخ :سلام جمشید جان،
می‌توانی دلیل ادعایت را برای ما بگویی؟

شاد و موفق باشی.

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد رياضي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

     

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4661
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4661