زنگ‌تفریح تصادفی

 زنگ‌تفریح‌های پربازدید
 آرشيو
 
 عددها در اینترنت
عددها در اینترنتزنگ تفريح رياضي
زنگ‌تفریح شماره‌ 67
ریاضیات و اینترنت


آیا با وب‌لاگ MAANumberADay آشنا هستید؟ در این وب‌لاگ هر روز یک عدد طبیعی  همراه با خواص آن معرفی شده است. مثلا عددی که امروز معرفی شده است عدد 2833 است. در این وب‌لاگ نوشته شده که این عدد:


یک عدد اول است

مجموع  دو مربع کامل است : 232 + 482 =2833

از سه‌تایی‌های فیثاغورسی است، یعنی مربع آن مجموع دو مربع دیگر است، مثل 5 :
17752  + 22082 =28332

28332 -28333 عددی اول است

باقیماندهی 2833 بر هر یک از رقمهایش مساوی 1 است

NGC2833 نام یک کهکشان است!


در اینجا می‌خواهم برخی از منابع این وب‌لاگ را به شما معرفی کنم.

یک منبع خوب برای یافت عددهای طبیعی موتور جست‌و‌جوی Number Gossip  است. حتما موتورهای جست‌و‌جوی اینترنتی آشنا هستید. فضای اینترنت یک فضای بسیار بزرگ از مجموعه‌ای از داده‌هاست. پس شما برای پیدا کردن اطلاعات دل‌خواهتان در اینترنت نیاز به یک موتور جست‌و‌جو دارید. معروف‌ترین این موتورهای جست‌وجو گوگل نام دارد. برخی از موتورهای جست‌و‌جو عمومی و برخی تخصصی‌اند. Number Gossip  يك موتور جست‌وجوي تخصصي براي  عددهاي طبيعي  است. كافیست به آدرس آن بروید و عدد موردنظر خود را وارد کنید تا اطلاعات این عدد خیلی سریع به شما نشان داده شود. البته برای عدد شما فعلاً محدودیت وجود دارد و عدد بزرگ‌تر از 9999 را نمی‌توانید وارد کنید. البته همین مقدار هم می‌تواند خوراک 30 سال وب‌لاگ MAANumberADay  را فراهم کند! ویژگی خوب این موتور این است تعریف خاصیت‌های مختلفی که برای عددها نشان داده می‌شود هم در آن موجود است.
طراح این سایت ریاضیدانی مقیم آمریکا است با نام تانیا خُوانُوا (Tanya Khovanova) که در حال حاضر در انستیتوی تکنولوژی ماساچوست (MIT) مشغول تحقیق است. او همچنین در سال‌های 1975 و 1976 توانسته مدال های نقره و طلای المپیاد بین‌المللی ریاضی را کسب کند.
یک منبع دیگر سایت ?What's Special About This Number است که در یک لیست بلند از عددهای 1  تا 9999 آنهایی که خاصیت جالبی دارند را ذکر کرده است. البته اگر به این سایت بروید حتما برای سلامتی تانیا خُوانُوا دعا خواهید کرد! چون برای کامل شدن این صفحه مدتی باید منتظر بمانید.


یک منبع بسیار مهم دیگر برای عددهای طبیعی سایت 
On-Line Encyclopedia of Integer Sequences  يا دايرة‌المعارف  دنباله‌هاي اعداد صحيح است که متعلق به شرکت AT&T آمریکاست که دنباله‌های مختلف عددی را بررسی کرده و البته هرکدام از دنباله‌ها هم برای خودشون اسم و رسم  و شناسنامه‌ی کاملی دارند. حتما به این سایت سر بزنید. صفحه‌ي اول اين سايت داراي موتور جست‌وجوست و مي‌توان از امكان زبان فارسي آن نيز استفاده كنيد.


و اما جالب‌ترین منبع! سایتی که میزان باحالی هر عددی را به درصد به شما می‌دهد! باور نمی‌کنید خودتان سر بزنید و امتحان کنید، فقط كافيست روي عكس روبه‌رو كليك كنيد.

1388/12/2لينک مستقيم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1389/5/2
مـتـن : عالي

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد رياضي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

     

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  1114
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  1114