زنگ‌تفریح تصادفی

 زنگ‌تفریح‌های پربازدید
 آرشيو
 
 «شيطان» و «فاوست»، جبر و هندسه (زنگ تفريح شماره‌ي 20)
«شيطان» و «فاوست»، جبر و هندسه (زنگ تفريح شماره‌ي 20)زنگ تفريح رياضي
جبر براي رياضي‌دانان در حكم چيزي است كه «شيطان» به «فاوست» عرضه كرد ...

 

 

 

 

مايكل اتيا (Michael Francis Atiyah) از تاثيرگذارترين رياضي‌دانان معاصر است. پدرش لبناني و مادرش اسكاتلندي تبار بود. او در سال 1929 به دنيا آمد،‌ تحصيل دانشگاهي خود را در دانشگاه كمبريج گذراند و سپس در دانشگاه آكسفورد به تدريس پرداخت.

 

 


پس از يك دوره‌ي سه ساله (1969-1972) عضويت رسمي در «مؤسسه‌ي مطالعات عالي پرينستون»، مجددا به «آكسفورد» بازگشت و تا سال 1990 استادي آن دانشگاه و رياست «مؤسسه‌‌ي نيوتن» در «كمبريج» را به‌عهده داشت.


«اتيا» با همكاري رياضي‌داناني چو
ن «هيرتسبروخ»، «بات» و «سينگر» در دهه‌هاي 60 و 70 در پديد آوردن يك سلسله‌ آثار مهم رياضي در زمينه‌هاي مشترك بين رشته‌هاي «هندسه‌ي جبري»، «توپولوژي» و «آناليز» نقش مهمي داشت. از جمله‌ي اين آثار،‌ نظريه‌ي K قضيه‌ي معروف اتيا - سينگر است.


«اتيا» پس از اين دوران، نقش مهمي در پيوند دادن رياضيات و فيزيك در نظريه‌ي «پيمانه‌اي» و نظريه‌هاي «ميدان‌هاي كوانتومي» ايفا كرده است. «اتيا» اكثر افتخاراتي كه يك رياضي‌دان مي‌تواند به آن‌ها دست يابد را در كارنامه‌ي خود دارد، از جمله: «جايزه‌ي فيلدز» در سال 1966 و «جايزه‌ي آبل» در سال 2004، رياست «انجمن سلطنتي بريتانيا» و كسب لقب «سِر» (Sir).


اين زندگي‌نامه‌ي مختصر را به بهانه‌ي بخشي از گفته‌هايش در نشست سال رياضي ( 2000 ميلادي) در تورنتو براي شما نوشتم. وي در سخنراني‌اش بخشي را به هندسه و جبر و تقابل آن دو اختصاص داده كه در زير مي‌خوانيد. ترجمه‌ي اين بخش از سخنان او در شماره‌ي 24 نشر رياضي آورده شده است.


... جبر براي رياضي‌دانان در حكم چيزي است كه «شيطان» به «فاوست» عرضه كرد. همان‌طور كه مي‌دانيد در نمايش‌نامه‌ي «فاوست» گوته، «شيطان» به «فاوست» پيشنهاد مي‌كند هر چه مي‌خواهد از او درخواست كند و در عوض روحش را به او بفروشد. 

 

 

 «جبر» همان پيشكش «شيطان» به «رياضي‌دان» است. «شيطان» مي‌گويد: «من اين ماشين نيرومند را به تو مي‌دهم تا بدين‌ترتيب پاسخ‌گوي همه‌ي سؤال‌هايت باشد. در عوض بايد روحت را به من بدهي.» (امروز به‌جاي ماشين مي‌توان كامپيوتر را گذاشت!) البته ما دوست داريم هر دو را داشته باشيم: سعي مي‌كنيم شيطان را فريب دهيم؛ تظاهر مي‌كنيم روح‌امان را فروخته‌ايم، و عملا اين كار را نكنيم. با اين حال در اين جا روح‌امان در خطر است زيرا وقتي به محاسبات جبري مي‌پردازيم، از فكر كردن، فكر هندسي كردن، فكر كردن درباره‌ي معنا، دست مي‌كشيم...


شايد موضع من در اين مورد قدري افراطي باشد، ولي منظور افراطي در «جبر» هميشه همين بوده است كه فرمولي توليد كند كه بتوان آن را در ماشيني قرار داد، دستگيره‌اي را چرخاند و پاسخي بيرون آورد. چيزي را كه معنايي دارد مي‌گيريد، آن را به فرمول تبديل مي‌كنيد و جواب را به‌دست مي‌آوريد. در اين فرايند ديگر لازم نيست فكر كنيد كه مراحل مختلف در «جبر» متناطر با چه چيزهايي در «هندسه»‌اند. در نتيجه ممكن است بصيرت و ديدگاه هندسي خود را از دست بدهيد ...

 

 

1386/1/25لينک مستقيم

فرستنده :
سعید HyperLink HyperLink 1391/12/8
مـتـن : حیفه که دستاورد های چندین و چند ساله انسان رو با دروغ، خرافات و تخیلاتی این چنینی پیوند بزنیم ... .
پاسـخ :سلام سعید جان،
منظور شما را از «دروغ، خرافات و تخیلات» متوجه نشدم. دقت کنید که در اینجا یک ریاضیدان بزرگ معاصر که خود سهم قابل توجی از دستاوردهای چندین و چند ساله‌ی انسان دارد، در یک سخنرانی برای قابل فهم کردن یک موضوع مهم علمی مثالی می‌زند که از یک اثر ادبی معروف است. این داستان -یعنی فاوست- داستانی است که به همه‌ی زبان‌ها ترجمه شده است و عده‌ی زیادی با آن آشنا هستند. استفاده از یک ایده‌ی داستانی برای روشن شدن یک موضوع دروغ یا خرافات نیست، چون داستان است و هیچ کس ادعا نمی‌کند که به یک داستان «اعتقاد» دارد. این داستان زاییده‌ی تخیلات یک انسان خلاق است و البته مهم‌ترین جرقه در خلق اثرهای علمی نیز همین تخیلات و حتی رویاپردازی‌ها بوده‌اند.

فرستنده :
یکتا HyperLink HyperLink 1391/12/8
مـتـن : جالب بود تو وبم ازش استفاده می کنم با اجازه

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1386/2/26
مـتـن : يه خورده مطلب براي تحقيق جا بذلرين تا ما هم براي يه مطلب 10 صفحه‌اي توي اينترنت سرگردون نشيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد رياضي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

     

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
خطایی روی داده است.
خطا: بازديدها فعلا" غیر قابل دسترسی می باشد.