المپياد جهاني فيزيك
 برندگان مسابقه‌ي المپياد فيزيك
 
 بهترين تصوير (مسابقه‌ي شماره‌ي 173)
بهترين تصوير (مسابقه‌ي شماره‌ي 173)مسابقه فيزيك
معني بهترين تصوير، فيزيك نور، سؤال مفهومي..سؤال همراه با جواب

 

 
 

 
 
يك ذره بين را نزديك چشم خود نگه داريد، و به دست خودتان نگاه كنيد. دست‌تان را حركت دهيد. دور/ نزديك يا چپ/ راست تا اينكه جزييات انگشتان را به بهترين شكل ممكن ببينيد. فكر كنيد دستان و چشمان و مغزتان چه كاري بايد انجام دهند تا بهترين تصوير را از انگشت خود ببينيد و چرا؟

 

با تلسكوپ به جسمي در فاصله‌ي دور نگاه كنيد و آن را روي تصويري زوم كنيد تا بهترين تصوير را بدهد. حالا (آسان هم نيست) تشخيص دهيد تصوير مجازي كجاست (بي‌نهايت، نقطه‌اي نزديك، يا بين اين‌دو)؟ اين حالت را ذره‌بين مقايسه كنيد.
با ميكروسكوپ به يك نمونه كوچك نگاه كنيد. آن را تا بدست آوردن تصوير واضح از نمونه زوم كنيد. تصوير كجاست؟ چرا تصوير را جايي قرار مي‌دهيم كه بهترين حالت ممكن باشد يعني وضوح كامل؟ آيا وضوح در همه‌ي اين حالت‌ها يك معني مي‌دهد؟
 
 
جواب
 

  زماني كه از ذره‌بين ساده نزديك چشم استفاده مي‌‌كنيم، اگر بين نزديك‌ترين تا دورترين نقطه‌ نسبت به چشم قرار داشته باشد، واضح ديده مي‌شود. به جسمي كه  در دست‌تان نگه داشته‌ايد، نگاه كنيد. بيشتر مردم دست را نزديك‌تر مي‌آورند (و تصوير هم طبيعتآً نزديك‌تر مي‌آيد)، تا جايي كه نزديك چشم شما بيايد. آنقدر نزديك بياوريد كه  از حالت كانوني خارج شود. تغيير واضحي در اندازه‌ي تصوير خواهيد ديد. 

مغز شما به آساني آن را حس مي‌كند، و مي‌خواهد جزييات بيشتري را دريافت كند. جسم را جايي قرار دهيد كه تصوير تا جايي كه ممكن است بزرگ شود. براي چشم  اين حالت اصلاً ‌مطلوب نيست. يعني تصوير واضحي را نخواهيد ديد،‌ ولي مغز ميزان وضوح را براي راحت ديدن تا جايي كه ممكن است،‌ بالا مي‌برد! 

 

وقتي از يك تلسكوب استفاده مي‌‌كنيم، تصوير مي‌تواند بين همان نقاط نزديك و دور شفافيت براي چشم قرار گيرد. ولي تغيير كوچكي در اندازه‌ي تصوير وجود دارد كه  به‌سختي هم مي‌توان آن را تشخيص داد. بنابراين مغزتان دست‌تان را هدايت مي‌كند، تا فاصله‌ي مناسب را پيدا كنيد. پس در هماهنگي با چشم است براي يافتن  بهترين تصوير چراكه ماهيچه‌هاي عدسي چشم در حال كشش هستند. راحت‌ترين مكان براي چشم،‌ دور بودن جسم در گستره‌ي وضوح آن جسم است. 

عدسي ميكروسكوپ به عنوان يك ذره‌بين ساده، عمل مي‌كند. پس جاي شگفتي نيست كه بهترين وضوح تصوير زماني‌ست كه جسم به عدسي نزديك باشد . با اين حال در استفاده‌ي بلند مدت، استفاده كننده، بايد تصوير را در نقطه‌ي دورتري قرار دهد. 

1389/8/26لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  3622
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  3622