المپياد جهاني فيزيك
 برندگان مسابقه‌ي المپياد فيزيك
 
 فشار خون (مسابقه‌ي شماره‌ي 39)
فشار خون (مسابقه‌ي شماره‌ي 39)مسابقه فيزيك
توان قلب...سؤال همراه با جواب

فشار خونسؤال
قلب و آئورت سالم بدين شكل عمل مي‌كند: خوني كه به اكسي‍ژن نياز دارد از تمام نقاط بدن وارد طرف راست قلب مي‌شود و سپس به ريه‌ها خواهد رفت.

ريه‌ها خون را از اكسيژن غني كرده و خون تازه از ريه‌ها به طرف چپ فلب مي‌رود. طرف چپ قلب خون را از آئورت پمپ مي‌كند. خون از آئورت به سرخرگ رفته و وارد تمام بخش‌هاي بدن مي‌شود تا اكسيژن لازم به بدن برسد. اين خون از سياهرگ دوباره به قلب بازگشته و اين چرخه تكرار مي‌شود.

قلب انسان در هر ضربان حدود 50 ميلي‌ليتر خون را پمپ مي‌كند. فشار خون در طول جريان به‌طور متوسط 16 كيلوپاسكال (120mmHg) است.

فرض كنيد قلبي با سرعت 70 ضربان در دقيقه مي‌تپد و نيز فرض كنيد سطح‌مقطع رگ آئورت A و در طول ضربان خون به مقدار d جابه‌جا مي‌شود. توان قلب را به‌دست آوريد (به كلمه‌هايي كه در فيزيك معنا دارند دقت كنيد. راه حل بسيار ساده است!)


جواب

در اين مسأله بايد به عبارت‌هاي «توان» و «كار» دقت كنيد. لازم به ذكر است كه بسياري از پديده‌هايي كه اطراف ما اتفاق افتاده و نيز به‌طور طبيعي روي مي‌دهند، حتي اگر زيست محيطي يا شيميايي و يا حتي پزشكي باشند، از قوانين ساده فيزيكي تبعيت مي‌كنند. ابزارهايي نيز كه ساخته مي‌شوند چنين هستند.

«نيروي وارده» بر خون برابر P.A و «كار» انجام شده برابر است با:

1386/8/29لينک مستقيم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1387/2/25
مـتـن : با سلام و ارزوی موفقیت
خواهشمندم در نوشتن جوابها دقت کافی بفرمایید چرا که من چندین مورد از جوابها متوجه اشتباه در حین حل کرده های شما شدهام که برازنده نیست بعنوان مثال در همین مسئله فشار خون که جواب کار 1.25 زول بوده ولی در عملیات توان آنرا 1.28 قرارداده و حل نموده اید و یا در مسئله شارژ خازنها که در حل اشتباه زیاد بوده و محلهای ولتاژها ی نشان داده شده علط میباشد خواهشمند است دقت کافی ینمایید
باتشکر

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  1704
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  1704