المپياد جهاني فيزيك
 پيوندهاي المپياد فيزيك
 
 فيزيك در سيني در حال تاب خوردن (زنگ تفريح شماره‌ي 98)
فيزيك در سيني در حال تاب خوردن (زنگ تفريح شماره‌ي 98)زنگ تفريح فيزيك
تاب دادن سيني به سنت پيش‌خدمت‌هاي يوناني

فيزيك در سيني در حال تاب خوردن








يادتون نره چقدر بايد هزينه‌ي گرانش را بپردازيد؟ اين چيزي است كه مردم وقتي منتظر نوشيدني يا غذاي خود هستند، و اين حركت پيش‌خدمت‌هاي يوناني را مي‌بينند به ذهنشان خطور مي‌كند؛ گرانش!

موارد لازم

    تخته‌ي مقوايي يا برگه‌ي كاغذي كه روي صفحه‌ي سفتي چسبيده

        طناب 1.8 متري يا كمي بلندتر

            ليوان پلاستيكي يا كاغذي

                 آب

چه بايد كرد

سه نقطه را اطراف لبه‌ي تخته طوري مشخص كنيد كه فاصله‌شان با هم مساوي باشد. اگر مطابق شكل حالت درجه بندي داشته باشد، بسيار بهتر است و مي‌توانيد آن از 1 تا 12 شماره گذاري كنيد. كه سپس محل ساعت‌هاي 12، 4 و 8 را سوراخ كنيد. دقت كنيد موقع كار به دست خودتان آسيبي نرسد (شكل 1).
حالا مركز سيني را علامت بزنيد. در اين حين مي‌توانيد از روش دقیق یونانیان باستان استفاده کنید. وتری از 12 به 4 و از 12 به 8 رسم کنید. سپس نیمسازی عمود بر هرکدام از این وترها رسم کنید. این همان خطی است که درست از میانه ی وتر و عمود بر آن می گذرد. وجه مشترک این وترها مرکز صفحه است. مرکز را یک ماپیک یا نوارچسب علامت بزنید (شکل 2).


بعد از آن انتهای طناب را به حفره ی ساعت 12 گره زده و به ساعت4 وصل کنید و از 4 تا 8. بخش های دایره ای و گره زده شده ی طناب در یک گره اصلی قرار دارند (شکل 3 و 4).

بیرون بروید و منطقه ی بازی را انتخاب کنید. لیوان را در مرکز صفحه قرار دهید و گره را در دست خود نگه دارید. سینی شما آماده ی تجربه ی گرانش در حین حرکت است.

در نهایت سینی را دور سر خود بگردانید. وقتی این حرکت یا شیرین کاری (!) را انجام می دهید، باید به فیزیک اعتماد کنید(شکل 5 تا 7).

چه اتفاقی می افتد؟

اغلب وقتی رانندگی می کنید، احساس می کنید که نیرویی شما را به سمت در می کشاند. همین اثر یا احساس را برای سینی اتفاق می افتد. لیوان آب می خواهد از روی صفحه پرتاب شود. ولی صفحه به کف لیوان فشار وارد می کند و حرکت مدور ادامه می یابد.

خودتان تلاش کنید

این آزمایش را با سرعت های کم تر و بیش تر امتحان کنید. و هر کدام را تا زمانی ادامه دهید آب نریخته است. سعی کنید مثل پره های هلیوکوپتر آن را دور سر خود بگردانید.

1387/9/21لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد فيزيك
 بازديدها
خطایی روی داده است.
خطا: بازديدها فعلا" غیر قابل دسترسی می باشد.