المپياد جهاني فيزيك
 پيوندهاي المپياد فيزيك
 
 نيروي كوريوليس (زنگ تفريح شماره‌ي 154)
نيروي كوريوليس (زنگ تفريح شماره‌ي 154)زنگ تفريح فيزيك
اثر كوريوليس
نيروي كوريوليس


نيروي كوريوليس


مثال: نيروي كوريوليس و گريز از مركز

حدفاصل برابر بر مسير مماس و دايره‌اي اثر گريز از مركز و كوريوليس را آنطور كه شخص روي ديسك مي‌بيند،‌ نشان مي‌دهد.


نيروي گريز از مركز

وقتي نيروي مركزگرا به عنوان نيرو ديده شود بايد نيروي خارجي مؤثر در مسير منحني جسم باشد و نيروهاي گريز از مركز و كوريوليس هم نيروهاي مؤثري هستند كه روي رفتار جسم در از ديد ناظر در حال چرخش اثر مي‌كنند. 
راننده ماشين روي يك مسير منحني از ديد ناظر چارچوب در حال چرخش است و مي‌تواند از نيروي گريز  از مركز براي حركت ظرفي كه ليوان و تخم‌مرغ كنار دستش قرار دارد توجيهي ارائه كند. اصطكاك صندلي يا داشبورد ممكن است به اندازه‌ي كافي مانع از حركت اجسام نباشد. 
شخصي كه در هليكوپتر از بالا به ماشين نگاه مي كند، حركت ليوان و ظرف تخم‌مرغ را در مسير مستقيم توصيف مي‌كند(شكل).
نيروي گريز از مركز  و تجربه‌ي شتاب گريز از مركز مفهومي بسيار مفيد براي زماني است كه چارچوب مناسبي انتخاب شده باشد تا حركت مسير منحني را توصيف كند. وقتي ماشين را از بالا نگاه كنيم، شتاب به صورت V2/r بوده و سپس جسمي به جرم m روي صندلي بايد نيروي mv2/r را به سمت مركز  قوس منحني (شكل) تجربه كند. از ديد چارچوب شخصي كه در ماشين است، همان نيرو به سمت بيرون ماشين در جهت شعاعي به جسم وارد مي‌شود. به تجربه مي‌توانيد بگوييد اجسام در حال حركت داخل ماشين مثل ظرف و ليوان، به سمت بيرون ماشين حركت مي كنند اگر سرعت در منحني به توان دو زياد‌تر شود و يا منحني تيز‌تر (پيچ جاده بيشتر) باشد (شعاع)


در شكل با توجه به جهت نيرو نيروي گريز از مركز داريم و جهت خلاف آن ماشين روي منحني حركت مي‌كند مركزگرا.

1389/1/21لينک مستقيم

فرستنده :
عرفان ابتیاع HyperLink HyperLink 1393/5/1
مـتـن : پر سشی که برای من پیش آمده این است که آیا نبروی وزن است که بر کورویولیس غلبه کرده و جسم را به سطوح پایین تر می برد؟
پاسـخ : سلام، متوجه سطوح پايين تر که نوشتي نشدم. ولي به طور کلي مهمترين عوامل اينجا اندازه حرکتهاي زاويه اي هستند. در فرمولهاي نيروهاي کل وارد بر يک جسم در چنين حالتهايي هم اگر نگاه کني، چند جمله ميبيني که همگي ضربهاي خارجي هستند و نشان از جهتي بودن حرکت و وابستگي نيروها به اين جهتي بودن. وزن هم در چند جمله ي رياضياتي نيروي کٌُل ديده ميشه از جمله کوريوليس. بهرحال اين جسم با جرم مشخصي هست که نيروي کوريوليس و ديگر نيروها رو حس ميکنه.

فرستنده :
عرفان ابتیاع HyperLink HyperLink 1393/3/18
مـتـن : این متن بهتر از هر مطلبی مفهوم شتاب کورویولیس را می فهماند و مخصوصا اشکال کشیده شده.
با آن که من در پایه ی اول متوسطه جدید درس می خوانم اما این نیروی پنهان یا آشکار را در ک می کنم.
با تشکر فراوان از زحمات به عمل آمده.
پاسـخ : سلام، ممنون براي نظرت. به سؤال بعدي که داشتي در همون کامنت جواب ميدم.

فرستنده :
ا.عظیمی HyperLink HyperLink 1392/6/25
مـتـن : نیروی کوریولیسcoriolis effectدر سطح کره زمین:در سطح اقیانوسها در تابستان توده های عظیم هوا, همیشه از مناطق پر فشار به مناطق کم فشار حرکت میکنند.البته این حرکت از یک جهت مستقیم از منطقه پرفشار(مناطق قطبی در تمام سال_مناطق سرد آسیا,شمال آفریقا , استرالیا و آمریکای شمالی در زمستان_کمربند پرفشار در مناطق نیمه استوایی"20تا40درجه عرض جغرافیا")به منطقه کم فشار نیست بلکه تحت تاثیر نیروی کوریولیس که در اثر حرکت دورانی زمین بوجود می آید قرار میگیرد و بوجود می آید.که در نیم کره شمالی در جهت حرکت عقربه های ساعت و در نیم کره جنوبی در جهت عکس حرکت عقربه های ساعت است.نیروی کوریولیس در منطقه استوا صفر است ودر جهت حرکت به طرف قطبین افزایش می یابد.
منبع:اقلیم و معماری ,نوشته ی مرتضی کسمایی-ویراسته ی محمد احمدی نژاد.فصل:شناخت عناصر اقلیمی-صفحه 8-پاراگراف 2
پاسـخ : سلام،
ممنون از مطلب اضافه اي که در کامنت قرار دادي. اينجا فيزيک اين پديده توضيح داده شده.

فرستنده :
لطیفان HyperLink HyperLink 1390/11/15
مـتـن : بنظر می رسد این نیرو موهومی است و مختصات معلومی نداشته باشد چطور نویسنده در اشکال مکان های مشخصی را برای نقطه اثر نیرو مشخص نموده. کاش توضیحات اندکی روان تر بود اما برای من که اولین با به این مطلب می پرداختم بسیا جالب بود و افسوس که در آموزش ما در سطوح مختلف تحصیلی به آن پرداخته نشد
پاسـخ : سلام، نميشه دقيقا گفت نيروي موهومي. علت اينه كه اثرش در علوم جو باعث تغييرات جوي ميشه و الگوهاي روزانه داره از رفتن اب در سينك گرفته تا طوفانهاي چرخشي و حركت پيچشي ابرها تا سقوط اجسام بر روي زمين و همينطور حركتهاي چرخشي در مكانيك. به همين دليل اين نيرو جهت داره و بلايد نشون داده بشه.
بله موافقم در كتابهاي آموزشي سطوح مختلف بسياري از موضوعها پرداخته نشده و ايت باعث تاسفه. استاندارد منابع درسي بسيار پايين و پر از ايراده.

فرستنده :
amir hosein IPHO HyperLink HyperLink 1390/9/28
مـتـن : میشه این که تو ظرفشویی ها آب پیچ می خوره و به فاضلاب میره رو هم به این نیرو نسبت داد.
پاسـخ : سلام بله همين اثر هست

فرستنده :
amir hosein IPHO HyperLink HyperLink 1390/9/28
مـتـن : بخشی که روی دیسک بحث شده زیاد خوب نیست(بده)

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1390/3/6
مـتـن : جالب نبود!
پاسـخ : شكل مشكل‌تر اين مطلب رو بزودي قرار مي‌نويسم و قرار مي‌دم در سايت. البته اگر منظورت ميزان سادگي بود. در غير اين‌صورت اين هم نوعي از توصيف اين پديده است.

فرستنده :
امیر بینایی HyperLink HyperLink 1390/3/6
مـتـن : من فکر می کنم نیروی گریز از مرکز وجود ندارد علت عقب رفتن اجسام در حرکت دایره ای نیرو عکس العمل است لطفا توضیح دهد
پاسـخ : سلام، حركتهاي دايره‌اي نيروي گريز از مركز دارند. حتي اگر حركت دايره‌ي كامل نباشد ولي مركز مي توان براي آن در نظر گرفت. اين همان نيروي عكس العمل در اين حالت است. منظورم اينه كه نيروي عكس العمل فرمول مشخصي نيست جز تعريف نيرو و عكس‌العمل همون نيرو كه اينجا حركت چرخشي است و معادله‌ي نيروي اون هم در فيزيك دبيرستان هست.

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد فيزيك
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  532
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  532