المپياد جهاني فيزيك
 پيوندهاي المپياد فيزيك
 
 نیوتون (زنگ تفریح شماره ی 173)
نیوتون (زنگ تفریح شماره ی 173)زنگ تفريح فيزيك
جاذبه چیزی نیست جز شکلی از بی نظمی، یک عارضه جانبی از یک تمایل طبیعی به سمت آشفتگی

البته ما خودمان هم از اول به این قضیه جاذبه مشکوک بودیم. خب اکتشافی که در اثر خوابیدن زیر درخت و برخورد سیب توی کله آدم حاصل شود، می شود هم حدس زد که چندان کشف  محکمی نخواهد بود و بالاخره یک جای کار همه چیز را به باد خواهد داد (با اغراق البته).

حالا هم یک دانشمند خیلی توپ پیدا شده و گفته جاذبه توهم است و این ها همش خواب و خیال است! این ریاضی دان هلندی_آمریکایی با برگزاری یک سری کنفرانس، دنیای آکادمیک را کلاَ ترکانده و گفته نیوتون اشتباه کرده و قانون جاذبه تنها یک توهم است.

خبرگزاری مهر نوشته این فیزیکدان و ریاضی دان 48 ساله هلندی_آمریکایی که«اریک ورلیند» نام دارد با ادعای بسیار شگفت انگیزش، تئوری جاذبه را که یکی از مهم ترین قوانین فیزیک است به چالش کشیده.البته به نوشته این خبر گزاری، اریک خان اولین دانشمندی نیست که قانون جاذبه نیوتون را به بحث کسیده است.

در حقیقت دانشمندان دیگری هم در گذشته تردید هایی را نسبت به این قانون نشان داده بودند اما اکنون این فیزیکدان با اشاره به داستان کودکانه «لباس پادشاه» تأکید کرد:«پادشاه برهنه است. از مدت ها قبل همه می دانستند که جاذبه وجود ندارد اما اکنون لحظه ای رسیده است که باید آن را داد بزنیم.»

به گفته این دانشمند:«جاذبه چیزی نیست جز اثر بصری یک علت نامرئی که در یک سطح واقعیت عمیق تر از ظاهر عمل می کند» (که ما کلا چیزی از آن سر در نیاوردیم ولی چون با جاذبه حال نمی کنیم به نظرمان جمله اش خیلی با حال است!) بر اساس گزارش نیویورک تایمز، تئوری ورلیند می گوید:«جاذبه وجود ندارد. تمام آن یک توهم است. جاذبه چیزی نیست جز شکلی از بی نظمی، یک عارضه جانبی از یک تمایل طبیعی به سمت آشفتگی.»(که باز هم ما نفهمیدیم ولی بازم دمش گرم).

مهر نوشته تابستان گذشته در حالی که ورلیند برای تعطیلات به جنوب فرانسه رفته بود یک دزد لپ تاپ، کلید های خانه و پاسپورت وی را به سرقت برد. این دانشمند تعریف کرد:«مجبور شدم یک هفته بیش تر در آنجا بمانم و در این یک هفته به تئوری نیوتون فکر کردم و دریافتم که نیروی جاذبه تنها شکلی از بی نظمی و یا یک عارضه جانبی از تمایل طبیعی بشر به سمت آشفتگی است.تصور کنید که در یک روز گرم و شرجی موهای شما فر می خورد، این تنها به این دلیل است که موهای شما راه های بیشتری برای پیچ خوردن در اختیار دارند تا صاف ماندن و بنابراین به سمت فر شدن می روند.بله، پادشاه برهنه است. این را همه می دانستیم ، اکنون زمان آن رسیده که ان را با صدای بلند فریاد بزنیم.»

ما که اصولا معتقدیم نه فقط قانون جاذبه بلکه این ماجرای جدول عناصر طبیعی و سرعت نور و آنتروپی و مدارهای اتمی و قطب مثبت و منفی و و خلاصه همه این قوانین فیزیکی و شیمیایی الکلی هستند و برای این که ما برویم سر کلاس و معلم تحقیرمان کند، اختراع شده اند و حالا وقت آن است که ووووزلا بزنیم و بگوییم که پادشاه برهنه است! و حالا همه با هم: نابود باد تمام معادلات ریاضی و قوانین فیزیکی. زنده باد تعطیلی حتی در گرمای 20 درجه.هورا،هورا،هورا

منبع:مجله دانستنیها


توضیح دبیر المپیاد فیزیک:

این مطلب به عنوان طنز از نظر ما و البته جدی از دید خبرگزاری مذکور اینجا قرار داده شده و بهانه ای است هم برای ارائه ی دیدگاه های مختلف و هم توصیح مطالب مفید:

1. نیوتن هیچ اشتباهی مرتکب نشده و در واقع این دانشمند بزرگ به مساله ای بسیار عمیق پی برد و تاکنون هم فقط نسبیت و ترکیب بندی جدید نظریه ی گرانش شکلی دقیق تر از آن را ارائه کرده اند. نسبیت عام نشان داد که باید به شکلی دیگر درباره ی نیروها در ابعاد بزرگ فکر کرد و نظریه ی میدان ها توانست این کار را دقیق تر انجام دهد. مکانیک کلاسیک البته چنین آشفتگی هایی را جزیی طبیعت می داند و باید هم چنین باشد که میدان حالت اختلالی پیدا می کند. یعنی مثلاً مسیر جرمی بنا به اختلالات گرانشی یا فضا-زمان دچار تغییراتی می شود.

2. آینشتاین کسی بود یافته ها و زحمات دیگران را جمع بندی کرد و دیدگاه نوینی از فیزیک ارائه کرد.

3. پاراگراف آخر را باید هم مجله ی ساده نویس اینچنین بنویسد و نکته ی مهم اینکه طبیعت طوری رفتار می کند که ما باید با ریاضیات و فیزیک آن را توصیف کنیم و فناوری و صنعت تماماَ با فیزیک و زبان آن یعنی ریاضیات جلو می  رود.

1389/6/16لينک مستقيم

فرستنده :
گوگولی مگولی HyperLink HyperLink 1389/6/26
مـتـن : خوشمان آمد...!

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد فيزيك
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  3145
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  3145