المپياد جهاني فيزيك
 پيوندهاي المپياد فيزيك
 
 غواص دكارتي(زنگ تفريح شماره‌ي 185)
غواص دكارتي(زنگ تفريح شماره‌ي 185)زنگ تفريح فيزيك
شناوري و فشار هوا

 

غواص دكارتي!!
 
 
 
 
موارد مورد نياز:

يك پاكت سُس كچاپ يا سويا كه محكم بسته شده

 
آب
بطري يك يا دو ليتري
 
پاكت سُس را در يك كاسه يا ليوان آب قرار دهيد تا شناور بماند. براي اين آزمايش نياز به يك پاكت يا بطري داريد كه به سختي روي آب بماند. آن را برداشته و در بطري پلاستيكي شفاف قرار دهيد (شايد لازم باشد پاكت به تا كنيد تا طول آن نصف شود كه بتوانيد آ ن را وارد بطري كنيد). بطري را پُر از آب كنيد (لب به لب با دهانه بطري) و درپوش آن را محكم بگذاريد. بطري را تكان دهيد. چه اتفاقي مي‌افتد؟
حبابي در پاكت ايجاد مي‌شود. وقتي بطري را تكان مي‌دهيد، فشار درون آن را افزايش داده‌ايد. اين باعث فشرده شدن هواي درون پاكت مي‌شود كه چگالي كُل آن را افزايش مي‌دهد. وقتي هوا به اندازه كافي فشرده شد، چگالي پاكت بيش از چگالي آب درون بطري شده و پاكت ته‌نشين مي‌شود.‌ وقتي فشار بيرون بطري بيشتر باشد، هواي داخل پاكت با افزايش شناوري آن منبسط شده و پاكت به سمت بالا حركت مي‌كند. اگر از پاكت شفاف استفاده مي‌كنيد، حتي مي‌توانيد مقدار تغيير حباب را موقع تكان دادن بطري ببينيد.
اگر پاكت سُس پيدا نكرديد از جعبه مقوايي مداد يا چيزهايي شبيه اين استفاده كنيد. به يك انتهاي آن جسمي توپي شكل به‌اندازه نوك مداد بچسبانيد. با وزن‌هاي مختلف اين آزمايش را انجام دهيد كه مطمئن باشيد ته‌نشين مي‌شوند. به‌دقت جعبه مداد را در بطري قرار دهيد بطوريكه درون آن حباب ايجاد شود. و همان روند قبل زا تكرار كنيد. اگر جعبه غرق نشود، آن را بيرون آورده و سنگين‌ترش كنيد. وقتي اين‌كار به درستي انجام شد، مي‌توانيد آن را با تكان كوچكي به كف بطري بفرستيد. اين كار را با مواد مختلف انجام دهيد. آيا مي‌توانيد بطري را طوري تكان دهيد كه غواض (همان جسم مورد استفاده) در داخل آب شناور بماند؟
1389/9/28لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد فيزيك
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  1777
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  1777