المپياد جهاني فيزيك
 پيوندهاي المپياد فيزيك
 
 گرمانگار 1 (زنگ تفريح شماره 224)
گرمانگار 1 (زنگ تفريح شماره 224)زنگ تفريح فيزيك
فروسرخ، گرماسنجي

گرمانگار

 

 

 

 

 

 

 

 

گرماسنجي فروسرخ،‌تصويربرداري گرمايي و ويدئوي گرمايي مثال‌هايي از علم تصويرداري فروسرخ نيست. دوربين‌هاي تصويربرداري گرمايي تابش فروسرخ را آشكارسازي مي‌‌كنند كه در طيف الكترومغناطيس در گستره‌ي حدود 9000 تا 14000 نانومتر يا 9- 14 ميكرومتر هستند. به اين نوع دستگاه‌‌ها گرمانگار مي‌گوييم. تابش فروسرخ را هر جسمي كه دمايش بالاي دماي صفر مطلق باشد گسيل مي‌كند و اين را از قانون تابش جسم سياه هم داريم. گرمانگاري باعث مي‌شود بتوانيم حتي در گستره‌ي خارج از نور مرئي اجسام را ببينيم. ميزان تابش گسيلي با دما افزايش دما، بيشتر مي‌شود. كه سبب مي‌شود تغييرات دمايي را بتوانيم ببينيم. وقتي با دوربين گرمايي نگاه مي‌كنيم، اجسام گرم از زمينه‌ي سردي كه در آن قرار دارند متمايز هستند،‌خواه آدم باشد يا حيوان كه خون در بدن آنها در جريان است و اجسامي كه دمايي بالاتر از محيطي كه در ان هستند دارند. كاركرد اين نوع تصويرداري در شب و روز تفاوتي ندارد چون به نور وابسته نيست هرچند ميزان گرماي اجسام مختلف در شب و روز فرق دارد. گرماسنجي براي مقاصد مختلف بخصوص نظامي و نگهباني مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ولي در محيط زيست و مطالعات مرتبط با حيات وحش نيز كاربرد وسيعي دارد.گرماسنجي تاريخچه طولاني دارد كه با صنعت و اقتصاد 50 سال اخير عجين شده است. پرسنل ارگان‌هاي خاص دولتي و هواپيمايي از آن براي آشكارسازي آنفولانزاي خوكي در سال 2009 استفاده كردند. آتشنشان‌ها از اين تصاوير براي ديد در اتش‌سوزي‌ها و يافتن افراد و محل اصلي علت آتش‌سوزي استفاده مي‌كنند. تكنسين‌هاي نگهداري و محيط‌هاي داخلي براي بررسي وضعيت گرمايي و تهويه و فيزيولوژيست‌ها براي تغييرات در بدن خون‌گرم‌ها و بخصوص انسان‌ها از اين روش استفاده مي‌كنند.ظاهر و عملكرد دوربين‌هاي مدرن گرمانگاري شبيه هندي‌كم هاي معمولي است. اغلب تصاوير زنده‌ي گرمايي خيلي بهتر از تصاوير معمولي مي‌توانند براي ميزان تغييرات دمايي مفيد باشند. CCD و ‍CMOS سنسورهايي هستند كه برا نور مرئي استفاده مي‌شوند. كه به بخش غيرگرمايي طيف فروسرخ به نزديك به فروسرخ (Near-Infrared) معروف است. دوربين‌هاي گرمايي از يك آرايه‌ي صفحه‌ي كانوني استفاده مي‌كنند كه به طول‌موج‌هاي بلندتر واكنش نشان مي‌دهد.

انواع تجاري و معمول اين نوع دوربين‌ها InSb (اينيديم آنتي‌مونيد)، InGaAs (اينيديم گاليم آرسنايد)، HgCdTe (تلورايد كادميم جيوه) و QWIP  (Quantum Well Infrared Photodetector)- آشكارساز چاه‌پتانسيل كوانتمي فروسرخ است.

 

 

ميكروبولومتر 

 

جديدترين فناوري‌ها از ميكروبولومتر‌هاي غيرسرد ارزان به عنوان سنسور استفاده مي‌كنند. وضوح آن‌ها از دوربين‌هاي اُپتيكي به مراتب كمتر است (120*160 و همينطور 240*320) كه البته نمونه‌هاي گران‌تر هم دارند كه تفكيكشان 512*640 به بالاست. دوربين‌هاي گرمايي در كَُل بسيار گران‌تر از اُپتيكي هستند و فناوري آن‌ها به دليل استفاده‌هايش در دسترس عموم نيست. 

 

1390/8/23لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد فيزيك
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  1768
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  1768