المپياد جهاني فيزيك
 پيوندهاي المپياد فيزيك
 
 جعبه عكاسي (زنگ تفريح شماره‌ي 233)
جعبه عكاسي (زنگ تفريح شماره‌ي 233)زنگ تفريح فيزيك
عكاسي،‌ تصويربرداي، نور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نيازي نيست حتماً برويد و دوربين گران بخريد. كمي سعي كنيد و دستور‌العمل اين زنگ تفريح را انجام دهيد خودتان دوربين مي‌توانيد بسازيد. دوربين‌هاي روزنه سوزني، روزنه‌ي كوچكي دارندكه نور را از خود عبور مي‌دهد، و مي‌توانيد تصويري هنري، مبهم بگيريد (البته به تجربه بعد از مدتي كار روي فاصله كانوني تصاوير شفاف را مي‌توانيد بگيريد).

 

 

 

اين دوربين معمولاً يك جعبه بدون كاملاً بسته با روزنه‌اي در يك وجه آن و يك فيلم يا كاغذ عكاسي در وجه مقابل روزنه داخل جعبه كه تصوير را ثبت كند. اينجا دوربيني مي‌خواهيم بسازيم كه نيازي به فيلم عكاسي هم ندارد،‌شما تصوير را مي‌بينيد ولي نمي‌توانيد آن را ثبت كنيد. با استفاده از كاغذ روغني بجاي عكاسي نظريه اتاق تاريك و روزنه سوزني را تجربه مي‌كنيد و دنيا را برعكس مي‌بينيد.

 

 

 

موارد مورد نياز

 

براي انجام اين آزمايش نياز به موارد زير داريد:

 

·         سوزن

·         صفحه سياه

·         دو جعبه مقوايي يك اندازه

·         قيچي

·         كاغذ روغني

·         فويل آلومينيمي

·         نوار الكتريكي سياه

 

دستورالعمل

 

1.     داخل جعبه‌ها را سياه كنيد.

2.     وقتي هنوز خشك نشده‌اند،‌يك تكه مربع از يكي وجه جعبه‌ها ببريد. با استفاده از سوزن، حفره‌ كوچكي در مركز مربع آلومينيمي ايجاد كنيد. وجه مقابل جعبه را ببريد و كاغذ روغني  بچسبانيد كه كامل آن را بپوشاند. هيچ راه عبوري براي نور نگذاريد.

3.     مربع كوچك ديگري در يك وجه مربع دوم ببريد. آنقدر بزرگ باشد كه بتوانيد از طريق آن آنطرف را نگاه كنيد. وجه مقابل آن را هم ببريد. با استفاده از نوار طرف باز اين جعبه را به كاغذ روغني جعبه اول بچسبانيد. از طرف كاغذ روغني به داخل جعبه نگاه كنيد. از نوار براي پوشاندن تمام روزنه‌ها استفاده كنيد. با اين كار نور غير از حفره راه فرار ديگري ندارد.

4.     دوربين را بيرون ببريد و از طريق آن به محيط اطراف نگاه كنيد. بايد اطراف را برعكس ببينيد. اگر هيچي نبينيد، بايد روزنه را بزرگتر كنيد تا تصوير ببينيد. اين آزمايش را با روزنه‌هاي مختلف امتحان كنيد و ببينيد بهترين تصوير را با كدام اندازه روزنه مي‌توانيد بگيريد. اين حفره را روزنه مي‌ناميم. روزنه بزرگتر يعني تصوير روشن‌تر. ولي هرقدر بزرگتر شود از حالت كانوني خارج مي‌شود.

 

 

 

چه اتفاقي مي‌افتد؟

 

اساس تشكيل تصوير در اين نوع دوربين‌ها بدين صورت است:‌ نور در نور مستقيم سفر مي‌كند مگر اينكه از مسيرش منحرف شود،‌ درنتيجه از مبدأ در مسير مستقيم حركت مي‌كند و به حفره رسيده و با سطح بالايي وجه روبروي حفره برخورد مي‌كند. به همين دليل تصوير برعكس است.

 

 

 

 

اثرات روزنه سوزني خيلي وقت پيش زماني كشف شد كه خورشيد بخصوص در حين كسوف روي زمين در سايه درختان ايجاد مي‌كرد. همپوشاني برگ‌ها درست مانند روزنه عمل مي‌كند و نور وقتي از آن مي‌گذرد تصاويري هلالي از خورشيد تشكيل مي‌شود (مطابق شكل). امروزه فيزيكدانان از اين تصاوير چندگانه براي عكاسي در انرژي‌هاي بالا بخصوص در پرتو ايكس و گاما در سياه‌چاله‌ها و انفجار ستاره‌ها استفاده مي‌‌كنند.

شايد استفاده از فيلم عكاسي و كاغذ عكاسي بسيار گران باشد، ولي به‌كمك يك راهنما مي‌توانيد در اتاق تاريك آن را در جعبه جاگذاري كنيد و بعد از عكاسي چاپ كنيد. ظهور و چاپ عكس بايد در اتاق تاريك باشد. چراكه فيلم نور مي‌بيند و عكس ار بين مي‌رود.

1390/12/16لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد فيزيك
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  3304
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  3304