المپياد جهاني فيزيك
 پيوندهاي المپياد فيزيك
 
 برق بدون سيم!
برق بدون سيم!زنگ تفريح فيزيك
باطريهاي قابل حمل امروزي در خودروها، لب تاپها و موبايل و بقيه وسائل قابل جمل چه نقشي دارند؟
 
 
تصورکنيد به سمت رختخواب مي‌رويد و تلفن همراهتان هم شروع به شارژ شدن مي‌کند، حتي لازم نيست به برق بزنيد. کامپيوتر بدون سيمي را درنظر بگيريد که بدون نياز به کابل‌ به برق متصل است. حالا در خودروي تسلا رودستر تمام برق و روي صندلي راننده نشسته‌ايد.
وقتي به جاده مي‌زنيد و دور از خانه هستيد، هيچ صدايي جز بايد که به شيشه برخورد مي‌کند شنيده نمي‌شود. وقتي اين خودروي اسپرت باطري‌هايش را شارژ مي‌کند، کنار جاده است و از همانجا شارژ مي‌شود.
 
زماني که شما  اين مطلب را مي‌خوانيد، همه‌ي اين ايده‌ها و امکانات در کشورهاي مختلف در حال توسعه هستند. وقتي الکترون‌ها از طريق رساناها حرکت مي‌کنند، ميدان مغناطيسي توليد مي‌کنند که الکترون از ميان اين ميدان در حال حرکت بوده است. اگر رساناي دومي درون ميدان مغناطيسي مذکور گذاشته شود، نيروي مغناطيسي ناشي از اولي در الکترون‌ها را در ميدان دوم قرار مي‌دهد.
القاء بعد از کشف پديده‌ي الکترومغناطيس حدود ۲۰۰ سال پيش کشف شد و فناوري همچنان از اين پديده براي تمام مقاصد خود استفاده مي‌کنند،  مي‌دانيم راه ديگري هم فعلا وجود ندارد. القاء براي مولدهاي برق ضروري شد و تلفن‌هاي همراه امروز از آن در ارتباطات بي‌سيم استفاده مي‌کنند.
 
 
آن ابزارها و کاربردهايشان همچنان نياز به يک ارتباط بين باطري و شارژر دارند. مهندسين در اينجا بايد اين ارتباط را برقرار کنند. مهندسين نيوزلندي شرکت HaloIPT با اعمال همين مفاهيم فيزيکي در تلفن‌هاي همراه، پَدهاي بسيار بهتري با توانايي بالاي شارژ باطري‌هاي الکتريکي ماشين ساخته‌اند که وقتي ماشين بر روي جايگاه شارژ قرار مي‌گيرد، براحتي بصورت بي سيم برق مي‌گيرد. دانشمندان آزمايشگاه Oak Ridge در تنسي آمريکا هم ابزار مشابهي ساخته‌اند که مي‌تواند همين کار را انجام دهد، ولي بجاي يک پَد، باطري و ابزار شارژ از طريق آنتن بهم متصل مي‌شوند و امواج الکترومغناطيس گسيل مي‌کنند.
اين ابزار برق را تا ۹۰ درصد مؤثر به فاصله‌ي يک فوتي که فاصله‌ي تقريبي کابل برق تا پريز است، منتقل مي‌کند. تعدادي از پژوهشگران حوزه‌ي انرژي برا ين باورند که چنين فناوري شارژ بدون سيمي، اين امکان را خواهد داد که برق تا مسافت‌هاي طولاني بودن نياز به دکل و سيم منتقل شود. و حتي عجيب‌تر از آن، اينکه اين فناوري مي‌تواند روزي براي فرستادن برق ازصفحات خورشيدي به زمين مورد استفاده قرار گيرد. گستره‌ي کاربردهاي اين ايده بي حد و است و انتظار مي‌رود صنعت شارژ بي‌سيم در دهه‌ي بعدي بسيار جدي وارد حوزه‌ي شبکه‌ي انتقال برق شود. به همين ترتيب، رشد آن مشتري‌ها را مجبور مي‌کند هيچگاه از منبع برق دور نباشند و ارتباط دائمي با آن داشته باشند، و نيازي به حمل و استفاده از ابزار دست و پا گير، و گاهاً سنگين نداشته باشند.
 
پس هرگز از دستگاه قهوه جوش برق و توستر خود دور نيستيد و نيازي به کابل برق نداريد، و نيازي به پريز مجاني برق هم در بيرون از منزل نداريد. ولي بايد انتظار جهش‌هاي ناخواسته را هم داشته باشيم!! اتصال پيوسته به برق مثلآً در اتوبان‌ها و آزادراه‌ها يا پاساژها وجود خواهد داشت. با بکارگيري مستقيم اينها در شهرها و بيرون از شهر، برق تا دکل‌هاي بادي و سلول‌هاي خورشيدي هم کشيده مي‌شود، بدون اينکه از طبيعت چيزي کاسته شده باشد يا از بين رفته باشد. هيچ آسيبي به طبيعت نمي‌رسد.  
 

 

1392/4/14لينک مستقيم

فرستنده :
sama HyperLink HyperLink 1392/6/25
مـتـن : چند خطی از مطلب راجه به تکنولوژی بی سیم رو خوندم ممنون .

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد فيزيك
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  9412
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  9412