المپياد جهاني فيزيك
 پيوندهاي المپياد فيزيك
 
 راز فضاپيماي ماه
راز فضاپيماي ماهزنگ تفريح فيزيك
سياره‌شناسي، راز فضاپيماي خيالي

 اين مطلب نوشته کوتاهي است از آيرين ماستروياني در بلاگ Crux

 

 

اوايل اين ماه وقتي در ترافيک خبري وب سايت‌ها جرمي عجيب شبيه سفينه در گوگل-ماه نشان داده شد ،من شک داشتم. شگفت زده هم شدم، چون وقتي اپليکشن  گوگل را باز کردم نوري خيره کننده به شکل V داخل يک حفره‌ي کوچک در طرف تاريک ماه ديده شد. طبيعي نبود. مکان آن را ۱۴۲ درجه و ۳۴ دقيقه شرقي و ۲۲ درجه و ۴۲ دقيقه شمالي در لبه‌ي درياي موسکوينس (Moscovince) تخمين زدم.

وب سايت‌ها به وسيله‌ي اکانت هيوستون، ايميل الکترونيک، و اخبار روزانه نيويورک، همگي از يک ويدئو با نامي مستعار در يوتيوپ پخش شده بود. اين نام و اکانت در يوتيوپ ويدئوهاي يوفوها و حيات فرازميني به اشتراک مي‌کند. ويدوئوي شيئ V شکل بيش از ۱.۴ ميليون بازديد داشت و به صورت ملي در ايالات متحده اعلام شده بود در خبرگزاري‌ها!؟

 

ولي قضيه يک جوک الکترونيکي بود! مشکل اينجاست که در گوشه‌ي چپ تصوير با تفکيک بالا در گوگل که با تلسکوپ فضايي JAXA که متعلق به سازمان فضايي ژاپن است، با ماهواره کايوگا، گرفته شد. تجربه‌ي عکاسي نجومي به من مي‌گفت، اين تصاوير ساخته‌ي نرم افزار هستند.

 

 

 

 نور زياد!

 

 با نگاهي بازتر به تصوير کايوگا، متوجه شدم نور کمي در سايه‌هاي حفره‌هاي کوچک ديده مي‌شود. نورها دايره‌ها، قوس‌ها، خطوط و خوشه‌هاي مرتب شده بودند، و همگي در عمق سايه‌ي نيمه تاريک ماه! و همه جا ديده مي‌شدند. اگر سفينه‌اي فضايي بود، لشگرکشي از سفينه‌هايي داشتيم. با دانشگاه دولتي آريزونا دانشکده زمين و مأموريت‌هاي فضايي تماس گرفتم، که دوربين مدارگرد ماه از آنجا مديريت مي‌شد. فضاپيما نزديک سطح ماه با تفکيک زير-متري عکاسي شده بود.
تصاوير اين فضاپيما آنلاين و در دسترس همه بودند. همه‌ي فضاپيماهاي آپولو هنوز هم روي سطح ماه معلوم هستند و مي‌توانيد رد آن‌ها رو روي سطح ماه ببينيد. به طور خلاصه شناسايي فضاپيمايي با لبه‌هاي تيز در اين تاريکي غيرممکن است.

 

 

ماه در واقعيت

 

 مارک رابينسون، زمين شناس سياره‌اي و پژوهشگر مرکز LROC را با اين ايده در جريان گذاشتم. رابينسون و همکارش جف پلسيکا تصاوير نماي نزديک حفره را نشان دادند، که با LROC با نوردهي بهتري گرفته شده بود. کف حفره چيزي نيست جز يک صخره و خاک ماه. مايک وست، که سايت metabunk.org را دارد که حقايق را موشکافي مي‌کند. در مورد اين جرم نظري جز ديچيتالي بودن آن ندارد.

وست مي‌گويد:«جواب اين است که گوگل تصاويري با تفکيک‌هاي مختلف دارد، که بسته به ميزان بزرگنمايي شما حالت موزاييکي پيدا مي‌کنند. روي تصاوير تفکيک بالا فيلترهايي اعمال شده که آن‌ها را تيزتر مي‌کند. متاسفانه به نظر مي‌رسد اين فيلترهاي تيز کننده با نويزهايي به وجود آمده‌اند که مرزهاي بين نور و مناطق تاريک را به وجود آورده باشند، و آن نقاط توليد شده بود.»

 

 

 

در مورد جرم V شکل حفره‌ي عجيب، لبه‌ي روشن حفره هم دقيقاً V شکل است که نقاط در آنجا ظاهر شدند. در نتيجه، خير! چند نقطه‌ي ديجيتالي ساده تصنعي گواهي بر فضاپيماي V شکل نيستند، ولي شايد اثبات اين باشد که ما آنچه را مي‌خواهيم از همه جيز مي‌بينيم. حتي از واقعيت‌ها صرف نظر مي‌کنيم.


 منبع:
 
1393/1/5لينک مستقيم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1393/1/22
مـتـن : خیلی دوست دارم دانشمند بشم عالی بود

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد فيزيك
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5307
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5307