المپياد جهاني فيزيك
 پيوندهاي المپياد فيزيك
 
 سيارک قاتل-۲
سيارک قاتل-۲زنگ تفريح فيزيك
سناريوي بمب هيدروژني

 

 

Remo در سال 1979 پس از توسعه‌ی معادلات ریاضی که منجر به کارکرد بهتر، با ثبات‌تر و قوی‌تر لیزرها می‌شد، دکترای خود را در رشته‌ی Quantum Optics گرفت. دوران تحصیلات تکمیلی Remo بیشتر از حد معمول طول کشید چرا که وی در دانشگاه‌های مختلف تدریس می‌کرد، به جاهای زیادی سفر می‌کرد و تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی اخترفیزیک انجام می‌داد. وی همچنین روی چگونگی تأثیر ساختار سیارک‌ها بر اندازه‌شان تحقیقات زیادی انجام داده‌است. این تحقیقات باعث شد Remo بیشتر جذب این شاخه شود، با این حال این فعالیت‌ها انجام پایان‌نامه‌ی وی را به تعویق انداخت. در آن زمان Remo علاقه‌ی زیادی به اجرام نزدیک به کره‌ی زمین در منظومه‌ی شمسی که ممکن است مسیر حرکتشان با مدار حرکت زمین تقاطع داشته باشد نداشت، بلکه بیشتر علاقه‌مند به شناخت ریشه و منشأ منظومه‌ی شمسی بود.
پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه پلی‌تکنیک نیویورک وی تصمیم به تأسیس یک شرکت به طور مستقل گرفت تا تحقیقات نوآورانه‌ای را در آنجا انجام دهد. شرکت او به نام Quantametrics یک تکنولوژی برای لیزرهای پرقدرت فضایی ابداع کرد، که از این تکنولوژی در سیستم موشک‌های دفاعی فیلم Star Wars استفاده شد. همچنین سازمان فضایی آمریکا (NASA) از این لیزرها برای انواع خاصی از رصدهای نجومی خود بهره می‌گیرد. Remo که حدود 20 ثبت اختراع داشت، تحقیقات خود را بر روی شهاب‌سنگ‌ها نیز ادامه می‌داد. این تحقیقات و همچنین نوآوری‌های شرکت وی باعث شد Remo با دانشمندان زیادی در کشورهای مختلف آشنا شود.
با توجه به تخصص و تجربیات فراوان Remo، وی در یک کنفرانس مربوط به مبارزه با خطر سیارک‌ها در آزمایشگاه ملی Los Alamos سخنرانی کرد. این کنفرانس اولین جلسه‌ی مهم و اساسی برای بررسی راه حل‌های مبارزه با خطر برخورد شهاب‌سنگ‌ها به زمین بود که تعداد زیادی اخترشناس و محقق در زمینه‌ی سلاح‌های مختلف را دور هم جمع کرد.
Clark Chapman اخترشناس مؤسسه‌ی تحقیقاتی Southwest می‌گوید: «از نظر دانشمندان غیر نظامی که در این کنفرانس شرکت کرده بودند مباحث این جلسه غیر معمول بود و ما از این مسئله تعجب نکردیم. در جلسه مباحثی مانند سلاح‌های ضد

ادوارد تلر

(پدر بمب هيدروژني

و مسئول اصلي بمب اتمي شکافت

در پروژه‌ي لوس آلاموس)

ماده و چند طرح عجیب و غریب دیگر مطرح شد.» Edward Teller پدر بمب هیدروژنی درمورد ساخت یک بمب اتمی با قدرت 10 هزار برابر تمام بمب‌هایی که تاکنون ساخته شده است در این کنفرانس صحبت کرد.
با این حال، بیشتر طرح‌هایی که در کنفرانس Los Alamos ارائه شدند بر انحراف سیارک از مسیر خود به سمت زمین تمرکز داشتند. ساده‌ترین راه برای انجام این کار استفاده از انرژی جنبشی از طریق هدایت یک فضاپیما به سمت سیارک مورد نظر است. اما در طول کنفرانس، Remo متوجه شد که وقتی صحبت از ایجاد انحراف در مسیر سیارک است هیچ وسیله‌ای به اندازه‌ی یک سلاح اتمی انرژی کافی برای این کار را ندارد.
بمب‌های اتمی انرژی خود را از واکنش‌های زنجیره‌ای که در سوخت رادیواکتیو آن رخ می‌دهد به دست می‌آورند. این بمب‌ها انرژی در حدود یک میلیون برابر انرژی حاصل از انفجارهای شیمیایی دارند. اگر بخواهید یک سنگ بزرگ (بزرگتر از 3300 فوت) را از جای خود تکان دهید، و یا بخواهید یک سنگ کوچکتر (حدود 330 فوت) را در مدت زمان کوتاه جا‌به‌جا کنید، سلاح‌های هسته‌ای بهترین گزینه برای انجام این کار هستند. این سلاح‌ها می‌توانند خارج از اتمسفر زمین مسلح شوند و برخورد سلاح با سیارک نیز می‌تواند در فاصله‌ای بسیار زیاد از زمین رخ دهد تا خطر هرگونه پرتاب شدن اجرام در اثر انفجار نیز رفع شود، چرا که هدف اصلی از تمام این کارها ایمن نگاه داشتن کره‌ی زمین است.

 

آزمايش بمب هيدروژني که برخلاف بمب اتمي شکافت، از همجوشي استفاده مي‌کند. ابعاد انفجار را مي‌توانيد با کشتي‌هاي نظامي که به صورت آزمايشي در آنجا قرار گرفته مقايسه کنيد.


البته چگالی انرژی این بمب‌های هسته‌ای تمام ماجرا نیست. Remo در این کنفرانس متوجه شد که اگر شناختی از خواص سیارک مورد نظر نداشته باشیم، نمی‌توانیم عکس‌العمل آن را در برابر انفجار پیش‌بینی کنیم. برخلاف تصور، یک سیارک کربنی می‌تواند به مراتب آسان‌تر از یک جسم جامد آهنی منحرف شود. بزرگترین سؤالی که در آن زمان پاسخی برایش وجود نداشت این بود که تابش‌های هسته‌ای چه میزان تکانه به سیارک اعمال می‌کنند و به بیان دیگر چقدر می‌توانند سیارک را هل دهند. Remo می‌گوید که این سؤال تنها از روش‌های عملی قابل پاسخگویی است و نه بصورت تئوری.
Remo تصمیم گرفت پاسخ این سوال را پیدا کند. درنتیجه از درآمدهای حاصل از کارهای مربوط به لیزر خود برای ادامه دادن مطالعات خود در مورد سیارک‌ها استفاده کرد. وی در نهایت از سازمان ملی امنیت هسته‌ای و چند سازمان دیگر کمک مالی دریافت کرد. Barry Shafer فیزیکدان می‌گوید: «آزمایش‌های Remo اولین آزمایش‌هايی بودند که در آنها از اجرام فرازمینی واقعی استفاده شد.»

 

 

ماشين سانديا Z، از ميدان‌هاي مغناطيسي و جريان‌هاي الکتريکي استفاده مي‌کند، تا دما، فشار، و تابش انفجار هسته‌اي را شبيه سازي کند.


منبع:


Steve Nadis


منابع مفيد:


سيارک قاتل

 

سيارک مرگبار


شهاب‌سنگ‌ها و قطره‌ها


2012 DA14- NASA


2012 DA14-WIKIPEDIA (داده ها و انيمشين)


ادوارد تِلِر


بمب هيدروژني

 

ماشين سانديا Z

 

1393/9/28لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد فيزيك
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  1362
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  1362