المپياد جهاني فيزيك
 پيوندهاي المپياد فيزيك
 
 نيروي ميکروموج‌ها در شاتل‌هاي آينده
نيروي ميکروموج‌ها در شاتل‌هاي آيندهزنگ تفريح فيزيك
ميکروموج‌ها به شاتل فضایی نیرو می‌دهند.

 

 

امواج الکترومغناطیسی که غذای شما را در ميکروفر گرم می کنند، می توانند یک شاتل را به فضا سوق دهند. یک شرکت فناوری مستقر در کلرادو به نام «دینامیک اسکیپ» (Escape Dynamics) می گوید آزمایش ها نشان می دهند که می‌توان یک شاتل تک مرحله ای را با استفاده از پرتو های الکترومغناطیسی ساطع شده از زمین، به فضا پرتاب کرد. اگر محققان بتوانند این ایده را به مرحله‌ی عمل برسانند، هزینه ی پرتاب شاتل‌ها به فضا به طور چشمگیری کاهش می یابد و سفر انسان و ماهواره ها به فضا امنیت بیشتری خواهد داشت.


ریزموج ها در مقابل سوخت
در حال حاضر موشک‌های ما با احتراق سوخت و به شکل چند مرحله‌ای به فضا فرستاده می‌شوند. این سوخت سنگین است و حدود 90 درصد از وزن داخلی موشک را در بر می‌گیرد. به همین دلیل جابه جایی انسان و بار در فضا هزینه‌ی زیادی دارد. ارسال هر محموله ی بار به فضا (در مدار ایستگاه فضایی) به ازای هر کیلوگرم، حدود 5000 تا 50000 دلار هزینه دارد.
علاوه بر این، فرستادن انسان به فضا با موشکی که متکی بر احتراق‌های بسیار قدرتمند است، همواره کار خطرناکی محسوب می‌شود.
دینامیک اسکیپ می خواهد به جای مخزن سوخت بزرگ شاتل‌ها که خود یک عامل خطر است، یک مخزن هیدروژن بسیار سبک تر را جایگزین کند. سپس از سطح زمین، یه دسته پرتو الکترومغناطیسی به مخزن هیدروژن بتابند. با عبور پرتوها از مبدل حرارتی خارجی تعبیه شده روی بدنه ی شاتل، هیدروژن گرم می شود و از یک سیستم نازل به خارج از شاتل سوق داده می شود تا نیروی پرتاب شاتل را فراهم کند.

 

 


دینامیک اسکیپ یک آزمایش در ابعاد کوچک را اجرا کرد که در آن یک رانشگر آزمایشی، با استفاده از هلیوم به عنوان سوخت، در مدت 500 ثانیه به فضا پرتاب شد. مهندسین معتقدند که برای یک شاتل فضایی، این مدت زمان به 600 ثانیه می رسد. برای مقایسه خوب است بدانید که شاتل با احتراق شیمیایی، در 460 ثانیه به فضا می رود.  اگر دینامیک اسکیپ بتواند تکنیک های خود را بهبود ببخشد، می توان یک محموله ی بار 90 تا 180 کیلوگرمی را به مدار برد و دوباره به زمین بازگشت و این کار را چندین بار تکرار کرد.

 

 

 

کارهای در دست انجام:
هنوز چندین چالش مهم در پیش روی دینامیک اسکیپ قرار دارد که تا به راه حل آن ها نرسد، نمی تواند فضاپیمای خود را به ایستگاه بین المللی فضایی بفرستد. مهندسان باید مطمئن شوند که می توان یک آرایه ی آنتن ميکروموج بسیار قدرتمند ساخت که قادر باشد یک فضا پیما را پرتاب کند. همچنین باید مطمئن شوند که امواج میکروموج در راستای هدف باقی می مانند و اینکه فرستادن این امواج به فضا ایمن است یا خیر.
اگر آن ها بتوانند بر تمامی این مشکلات فائق آیند، می توان گفت یک تحول بنیادین در صنعت فرستادن انسان و محموله ی بار به فضا رخ می دهد.

 

 

 


منبع:

Carl Engelking

 

منابع مفيد:


Escape Dynamics


Next-generation Launch Vehicles

 

Space-Based Solar Power


Microwave Transmssion


ريزموج-ويکيپديا


سيارات و ميکروموج‌ها


امواج الکترومغناطيس


بخش فيزيک رشد

 

1394/1/14لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد فيزيك
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  1472
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  1472