المپياد جهاني فيزيك
 پيوندهاي المپياد فيزيك
 
 خودروي پرنده
خودروي پرندهزنگ تفريح فيزيك
اتومبيل پرنده رفت و آمد شما را سرعت مي‌بخشد.

 


براي مدت‌ها به نظرمي‌رسيد  ايده‌ي اتومبيل پرنده، آن قدر بلندپروازانه است که مي‌تواند نشانه‌اي از دروازه‌ي ورود ما به دنياي پيشرفته‌ي آينده باشد. اکنون ما در حال نزديک شدن به اين دروازه و لحظه‌ي کليدي ورود به آينده هستيم.


نمونه‌هاي اوليه‌ي خودروهاي پرنده آنقدرها هم جديد نيستند. دفتر ثبت اختراع ايالات متحده‌ي امريکا در سال 1918 گواهي ثبت اتومبيلي که قابليت پرواز دارد و مي‌تواند در آب شناور بماند را براي فردي به نام فيليکس لانگوباردي (felix longobardi) صادر کرده است. نمونه‌هاي بعدي اين خودروها با وجودي که واقعاً پروازمي‌کردند، اما از نظر عملي نا‌کارآمد بودند. هم اکنون گروهي از فارغ‌التحصيلان مؤسسه‌ي فناوري ماساچوست، با همکاري شرکتي به نام ترافوگيا (terrafugia) در حال کار بر روي ‌يک نمونه خودروي پرنده هستند که پرواز ‌يکي از قابليت‌هاي عملي و کارآمد آن است.

 


طرح اوليه‌ي لانگوباردي

 

 

 

V-22


صنعت‌گران فارغ‌التحصيل از دانشگاه MIT نيز خودرويي را ساخته‌اند که مي‌تواند به‌ يک هواپيما تبديل شود. اما اين خودرو براي پرواز به‌ يک باند پرواز با طول بيش از 500 متر نيازمند است.
گروه رقيب براي حل اين مشکل اقدام به ساخت خودرويي موسوم به TF-X کردند که مي‌تواند به طور عمود از زمين برخاسته و به طور عمود فرود آيد. در واقع اين عمل براي خودرو‌ يک مانور شهري بسيار سخت و مهم تلقي مي‌شود. مکانيک پرواز اين اتومبيل شبيه به زيردريايي V-22 ارتش ايالات متحده است.

 

V-22


براساس اطلاعات درج شده در وبگاه شرکت TF-X به اندازه‌ي چهار مسافر ظرفيت دارد. اين خودرو در هر سفر مي‌تواند حدود 800 کيلومتر مسافت را طي کند و حداکثر سرعتش 320 کيلومتر بر ساعت است. مدت زمان مورد نياز براي اين که ‌يک راننده بتواند کار با اين وسيله‌ي نقليه را به طور کامل‌ ياد بگيرد تنها 5 ساعت است و راحتي مسافران در آن درست مانند خودروهاي سواري روز است. يک خبر خوش ديگر براي مسافران آينده‌ي اين خودرو اين است که TF-X مجهز به سيستم تشخيص آب و هواي نامناسب و پيشگيري از برخورد با جبهه‌هاي هوا است مي‌توان آن را در حالت دستي‌ يا اتوماتيک هدايت کرد. TF-X هنگام پارک کردن دقيقاً به حجم لازم براي پارک کردن ‌يک خودروي سواري عادي نياز دارد. اما مهمترين مزيت TF-X هيبريدي بودن آن است.

 


اگرمي‌خواهيد صاحب اين خودروي پرنده باشيد، بايد چند سال صبر کنيد. پيش‌بيني‌هاي کارشناسان به ما مي‌گويند که خودروي پرنده 8 تا 12 سال آينده وارد بازار مي‌شود و قيمت آن احتمالاً با قيمت خودروهاي لوکس و گران قيمت برابري مي‌کند.
اگر نمي توانيد تا آن زمان صبر کنيد، خوب است بدانيد خودروي پرنده‌اي که در ابتدا توصيف شد، تقريباً براي فروش در بازارها آماده است. قيمت اين اتومبيل 280000 دلار است. به نظرمي‌رسد سرمايه‌گذاري‌هاي عظيم در اين حوزه، به زودي صنعت حمل و نقل شخصي را متحول خواهد کرد و افراد مي‌توانند در شرايطي راحت‌تر و با صرف زمان کمتر به مقصد خود برسند.

 

 

 


منبع:

 

 Flying Car


منابع مفيد:

 

تاکسي پرنده


خودروي بيونيک


تاکسي فضايي


TF-X


Terrafugia


TF-X performance

1394/4/2لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد فيزيك

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد فيزيك
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  1358
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  1358