المپياد جهاني شيمي
 
 تعادل شیمیایی (مسابقه 235)
تعادل شیمیایی (مسابقه 235)مسابقه شيمي
یکی از سوالات المپیاد شیمی کشوری 2011 آمریکا درباره‌ی مبحث تعادل شیمیایی
 یک نمونه تعادل فیزیکی که روزانه با آن بسیار سر و کار داریم

یکی از مباحث زیبای شیمی مبحث تعادل است. تعادل یکی از مباحثی است که به شدت در صنعت و حتی زندگی روزانه کاربرد دارد. مفهوم تعادل یعنی ثابت ماندن وضعیت یک سامانه در طول زمان. تعادل را هم می‌توان در واکنش‌های شیمیایی هم در واکنش‌های فیزیکی بررسی کرد و به این دلیل یک مطلب کاملا شیمی فیزیکی است.
در این قسمت از مسابقه میخواهیم تعادل در واکنش شیمیایی را بررسی کنیم. در واکنش‌های تعادلی یکی از شاخص‌ترین مفاهیم، مفهوم ثابت تعادل است. ثابت تعادل به ما جهت حرکت واکنش تعادلی را نشان می‌دهد و همچنین بر اساس ثابت تعادل می‌توان در صنعت تولید محصول را کنترل کرد.
ثابت تعادل را با K نشان می‌دهند. مفهوم کلی K در یک واکنش به صورت زیر است:


در این رابطه k همان ثابت تعادل است که واحد ندارد. x کمیتی است که ثابت تعادل را بر حسب آن بیان می‌کنیم که معمولا بر حسب فشار (P) یا غلظت (C) یا کسر مولی (X) است. اما علامت پی در اینجا به معنای عدد 3.14 نمی‌باشد. علامت پی یا پای به معنای عملگر ضرب می‌باشد. همانطور که Σ را عملگر ضرب معرفی می‌کنیم، П نیز عملگر ضرب است. П، x هر ماده در واکنش به توان ضریب استوکیومتری آن ماده (vi) را در هم ضرب می‌کند. در شیمی پیش‌دانشگاهی نیز از این فرمول استفاده می‌کنیم اما بصورت غیر مستقیم. از نکات مهم در تعادل که در این رابطه نیز بسیار مهم است این است که ضریب استوکیومتری مواد واکنش دهنده همواره منفی در نظر گرفته می‌شوند.
اگر K بصورت بدون زیروند در جایی دیده شود آنگاه x برابر است با اکتیویته ماده مورد نظر که با a نمایش می‌دهند و تعریف آن در این مطلب نمی‌گنجد. جالب است بدانید که اکثر K مورد استفاده در تعادل با یک سری روابط ترمودینامیکی به هم تبدیل می‌شوند و در حل مسایل این مورد بسیار کاربرد دارد.
اما سوال امروز که با توجه به مطالبی که گفته شد و مطالبی که شما در کتب دبیرستان خوانده‌اید باید برایتان بسیار راحت باشد یکی دیگر از سوالات المپیاد شیمی کشوری 2011 آمریکا می‌باشد که امیدواریم همه شما دوستان عزیز آن را حل کرده و جواب را برای ما بصورت نظر در همین مطلب قرار دهید.
واکنش زیر را در نظر بگیرید:

برای غلظت‌های اولیه‌ی SO2 و O2 با مقادیر به ترتیب 2.0M و 1.5M، و غلظت تعادلی O2¬ با مقدار 0.8M، مقدار Kc برای این واکنش کدام یک از مقادیر زیر است؟
1)    6.8
2)    2.9
3)    0.34
4)    0.15

1391/4/15لينک مستقيم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1391/5/15
مـتـن : جواب گزینه 1 وعدد6/8 میباشد

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1391/5/15
مـتـن : با توجه به تغییر غلظت اکسیژن که 0/7 میباشد تغییر غلظت گوگرددی سولفید و گوگردتری اکسید نیز 2×0/7 میباشد. که از غلظت اولیه کم میشود و غلظت تعادلی به دست می آید.
0/7× SO2=2 تغییر غلظت غلظت تعادلی آن = 0/6
0/7× SO3 =2 تغییر غلظت غلظت تعادلی آن = 1/4
جواب= 6/8

فرستنده :
لاریسا HyperLink HyperLink 1391/5/15
مـتـن : گزینه 1 6.8

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  3269
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  3269