المپياد جهاني شيمي
 بخار و بخار فوق گرم (زنگ تفریح شماره‌ی 166)
بخار و بخار فوق گرم (زنگ تفریح شماره‌ی 166)زنگ تفريح شيمي
قابلیت واکنش
بخار و بخار فوق گرم

یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت نیروگاه‌های حرارتی استفاده از توربین‌های بخار است. نیروگاههای برق حرارتی که با توربین بخار کار می‌کنند انرژی حرارتی سوخت‌های فسیلی نظیر ذغال سنگ و گاز و نفت را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. بخار سوپرهیت بخاری با دمای بالاتر دمای اشباع و در فشار مفروظ است. با گذراندن بخار اشباع از درون لوله‌ی مارپیچی که در معرض گرمای گاز کوره است می‌توان آن‌را گرم کرد. استفاده از این گاز در کار نیروگاه فواید قابل ملاحظه‌ای دارد زیرا اتلاف گرمای تابشی در لوله‌های بخار را ممکن کرده و در لوله‌های بخار خطر آسیب دیدن خطوط لوله و سیلندرهای موتور را کاهش داده و بازده گرمایی موتورها و توربین‌ها را بهبود می‌بخشد. علاوه بر آن اثرات مضر رطوبت اضافی در مراحل کم فشار توربین‌های بخار را نیز کاهش می‌دهد.


این آزمایش ویژگی بخار تحت دو شرایط متفاوت از دما نشان می‌دهد. در ابتدا آب در ظرفی بخار شده و اجازه داده می‌شود که از یک لوله‌ی مارپیچ مسی عبور کند.
اگر در انتهای دیگر لوله بشری قرار دهیم، بخار آب متراکم شده و تبدیل به مایع می‌شود.
 
چنان‌چه چوب کبریت یا پشم استیلی در مقابل بخار خارج شده قرار دهیم اتفاق قابل مشاهده‌ای نمی‌افتد.
در مرحله‌ی بعد زیر لوله‌ی مارپیچ مسی دو مشعل قرار داده و روشن می‌کنیم. این امر باعث بالا رفتن دمای بخار می‌شود. چنان‌چه بازهم چوب کبریت و پشم استیل را در مقابل خروجی بخار قرار دهیم، شروع به واکنش می‌کنند. کبریت شعله‌ور شده و استیل شروع به گداختن و برافروختن می‌کند. واکنش با بخار فوق گرم در لوله‌های مراکز تولید برق سبب خوردگی و از بین رفتن آن‌ها می‌شود. واکنش با بخار فوق گرم سبب تولید زنگ آهن می‌شود و این امر سبب در نظر گرفتن حد حرارتی بالا برای این سیستم‌هاس می‌شود.

«تراکم بخار آب در بشر»«عدم واکنش چوب کبریت با بخار آب با دمای پایین»«عدم واکنش پشم استیلی با بخار آب با دمای پایین»«واکنش چوب کبریت با بخار آب با دمای بالا»«واکنش پشم استیلی با بخار آب با دمای بالا»

1389/3/14لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4162
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4162