المپياد جهاني شيمي
 ایمنی در آزمایشگاه (قسمت دوم)
ایمنی در آزمایشگاه (قسمت دوم)زنگ تفريح شيمي
زنگ تفریح 204، پوشش مناسب، تجهیزات و ظروف شیشه‌ای، متعلقات شخصی، امنیت در مقابل خطرات زیستی، تعریف مواد خطرناک زیستی و مواد عفونی بالقوه، آیین نامه‌ی کلی جلوگیری از خطرات آزمایشگاه زیستی

 

<< قسمت قبلی

 

3.1 پوشش مناسب

·         لباس مناسبی باید در آزمایشگاه پوشیده شود و دانش‌آموزان موظفند در آزمایشگاه روپوش آزمایشگاه بپوشند. روپوش آزمایشگاه را می‌توان از دفتر توزیع این گونه لباس‌ها خریداری کرد. پوشش آزمایشگاه کمک می‌کند تا لباس‌های شما محافظت شوند و نزدیک بدنتان باشند.

·         لباس‌های بلند، شل و گشاد به راحتی می‌توانند در تماس با مواد شیمیایی قرار گیرند. اگر موی شما به اندازه‌ای بلند است که در انجام آزمایش تداخل ایجاد کند باید از پشت بسته شود. جواهر آلات در دست شما می‌تواند توسط مواد شیمیایی از بین برود لذا قبل از انجام آزمایش، آن‌ها را در بیاورید.

·         کفش‌های جلوباز شما را به اندازه کافی در مقابل پاشیده شدن مواد شیمیایی محافظت نمی‌کنند. هیچ گونه کفش جلوباز و پاشنه بلند نباید در آزمایشگاه پوشیده شود.

4.1 تجهیزات و ظروف شیشه‌ای

·         تجهیزات باید در یک روش مناسب و امن و محکم به هم متصل شوند. به مکانی که وسیله را استفاده می‌کنید دقت کنید مانند صفحه‌ی داغ. تجهیزات را دور از لبه‌ی میز کار نگه دارید.

·         از تمام ظروف شیشه‌ای با دقت استفاده کنید زیرا معمولا شکننده‌اند. اگر از این ظروف به درستی استفاده نشود می‌تواند صدمات جدی را نتیجه دهد.

·         دستگاهی که قابلیت حرکت داده شدن را دارد باید بین دو شی ثابت و دور از لبه‌ی میز کار قرار گیرد.

·         ظروف شیشه‌ای لب پریده یا شکسته هرگز نباید مورد استفاده قرار گیرند.

·         بعد از اتمام آزمایش تمام ظروف شیشه‌ای باید تخلیه، شسته و تمیز شوند و به محل نگهداری برگردانده شوند.

5.1 متعلقات شخصی

متعلقات شخصی نباید بر روی میز کار یا زمین آزمایشگاه قرار داده شوند. این وسایل باید در محل طراحی شده در قفسه‌ها نگهداری شوند.

2. امنیت در مقابل خطرات زیستی

1.2 مقدمه

1.1.2 تعریف مواد خطرناک زیستی و مواد عفونی بالقوه

(لازم به ذکر است که منظور از مواد عفونی مواد آلوده‌‌ی زیستی هستند که توانایی انتقال آلودگی به وسایل و اشخاص را دارند)

مواد خطرناک زیستی عوامل عفونی یا مواد عفونی دارای ریشه زیستی هستند که برای سلامتی یک شخص یا یک اجتماع ایجاد خطر می‌کنند یا توانایی ایجاد خطر دارند. مثال‌هایی که شامل DNA نوترکیب (Recombinant DNA) می‌شوند شامل حیوانات یا گیاهان واریخته (دارای ژن‌های پیوندی)، بیماریزاهای (پاتوژن‌های) انسانی، حیوانی یا گیاهی، سموم زیستی، خون انسان و برخی مایعات ویژه‌ی بدن، و کشت‌های سلولی انسان و میمون می‌شود.

2.1.2 هدف

این دستورالعمل فعالیت‌ها و رهنمود‌های ویژه‌ای را برای ایمن سازی کار با مواد خطرناک زیستی را معرفی می‌کند. هدف از طرح امنیت زیستی محافظت از اساتید، کارکنان و دانش‌آموزان از قرار گرفتن در معرض مواد خطرناک زیستی برای محافظت در مقابل پخش این مواد که ممکن است به انسان‌ها و حیوانات یا محیط زیست ضرر بزنند و محافظت از تمامیت مواد آزمایشگاهی می‌باشد.

3.1.2 مسئولیت‌ها

سرپرست‌های محققین، اساتید و ناظران مسئولیت اصلی ضمانت رعایت قوانین و رهنمودهای منتشر شده در این دستورالعمل توسط تمامی افراد تحت نظارت آن‌ها را بر عهده دارند. افراد مستقلی که با مواد خطرناک زیستی کار می‌کنند مسئولیت دارند تا از رهنمودهای موجود در این دستورالعمل پیروی کنند و با سرپرست خود درباره‌ی کاربرد امن و استفاده‌ی مناسب از مواد خطرناک زیستی ویژه‌ای که در محیط کارشان استفاده می‌کنند مشورت کنند.

2.2 آیین نامه‌ی کلی جلوگیری از خطرات آزمایشگاه زیستی

·         در آزمایشگاه باید یک روپوش آزمایشگاه آستین بلند و کفش‌های جلو بسته پوشیده شوند. استفاده از پوشش‌های آزمایشگاهی در اتاق‌های دیگر مانند اتاق کنفرانس و همچنین دستشویی ممنوع است. روپوش‌های آزمایشگاهی نباید هنگام خوردن غذا پوشیده شوند.

·         عینک‌های محافظ ایمنی و عینک‌های دارای محافظ باید در آزمایشگاه موجود و به صورت مناسب مورد استفاده قرار گیرند. محافظ‌ صورت در صورت نیاز برای محافظت از پوست صورت باید مورد استفاده قرار گیرند.

·         دستکش‌ها باید برای تمامی فرایندهایی که ممکن است شامل تماس مستقیم پوست با مواد سمی، خون، مواد عفونی، حیوانات بیمار یا مواد شیمیایی خطرناک شوند مورد استفاده قرار گیرند. دستکش‌هایی که احتمال می‌رود آلوده شده باشند باید بلافاصله در‌آورده شوند و در محفظه‌ی آشغال مناسب برای از بین بردنشان قرار داده شوند.

·         ماسک اکسیژن برای جلوگیری از استنشاق اورسل‌های (aerosols) عفونی (آلوده) زمانیکه با ‌آن‌ها خارج از اتاقک ایمنی (safety cabinet) سر و کار داریم لازم هست.

·         استفاده از پیپت‌ توسط دهان در آزمایشگاه ممنوع است.

·         خوردن، آشامیدن، کشیدن سیگار، نگهداری غذا یا ظروف آشپزخانه، استفاده از وسایل آرایشی و قرار دادن یا درآوردن لنز در محیط کار آزمایشگاهی ممنوع است.

·         اضافات آزمایشگاهی بهتر است در محفظه‌های جداگانه جمع‌آوری شوند. تمامی ضایعات جامد یا مایع آلوده یا عفونی باید قبل از دور انداختن یا استفاده مجدد ضدعفونی شوند. (مانند استریل کردن توسط حرارت دادن در اتوکلاو (autoclave) یا شستن توسط یک ماده شیمیایی ضدعفونی کننده یا سوزاندن (تبدیل به خاکستر) در دمای بسیار بالا)

·         سطوح و زمین محل کار باید بعد از پخش مواد خطرناک احتمالی ضدعفونی شود.

·         تمامی موارد پخش مواد، حوادث و در معرض خطر آشکار یا بالقوه قرار گرفتن که شامل گاز و چنگ گرفتگی توسط حیوانات آزمایشگاهی نیز می‌شود باید به سرپرستتان گزارش داده شود تا او خطرات صورت گرفته‌ی عمده را به کمیته‌ی اداری امنیتی گزارش دهد. تدابیر طبقه بندی شده‌ای الزام می‌کنند که گزارش یک واقعه با حادثه بایستی توسط سرپرست در طول 24 ساعت برای تمامی حوادث شخصی یا وقایع دیگر تکمیل و امضا شود و توسط مامور کل بخش بایگانی شود.

·         تمامی افراد مستقل باید از دستورالعمل مناسب برای انتقال مواد خطرناک استفاده کنند.

·         شستن دست توسط صابون آنتی باکتریال بعد از اتمام کار لازم است.

·         هر یک از سرپرست‌های محققان مسئولیت دارد تا ضمانت دهد که تمامی بازدید کنندگان از آزمایشگاه از اقدامات پیش‌گیرانه ضروری که ممکن است هنگام بازدید لازم شود آگاهند و تمامی اقدامات احتیاطی برای ضمانت امنیت آن‌ها انجام شده‌است.

 

قسمت بعدی >>

 

1390/8/29لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  3833
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  3833