المپياد جهاني شيمي
 ایمنی در آزمایشگاه (قسمت سوم)
ایمنی در آزمایشگاه (قسمت سوم)زنگ تفريح شيمي
زنگ تفریح 205، روش‌های مخصوص برای از بین بردن و ضدعفونی کردن مواد خطرناک زیستی، ظروف شیشه‌ای، ضایعات جامد، کشت سلولی، وسایل تیز (SHARPS)

 

<< قسمت قبلی

 

3.2 روش‌های مخصوص برای از بین بردن و ضدعفونی کردن مواد خطرناک زیستی

  تمام مواد خطرناک زیستی موجود در آزمایشگاه‌ها که به عنوان درجه‌ی خطر زیستی 1 دسته بندی شده‌اند باید برای از بین بردنشان، ضد عفونی شوند. مواد خطرناک زیستی درجه 2 باید در صورت امکان قبل از دفع از آزمایشگاه ضدعفونی شوند. اگر این امر ممکن نیست، باید به گونه‌ای آن ماده را منتقل کنیم که از ایجاد آلودگی جلوگیری شود. اکثر مواد می‌توانند به سادگی گندزدایی و ضدعفونی شوند و سپس مانند زباله‌ی عادی دفع شوند.

  ظروف شیشه‌ای

·         ظروف شیشه‌ای آلوده می‌توانند در یک حمام از 10% (حجمی-حجمی) سفیدکننده‌ی خانگی برای به مدت حداقل 30 دقیقه ضدعفونی شوند که اگر در مدت شب این عمل صورت گیرد بهتر است. حمام‌های سفیدکننده‌‌ی خانگی باید هر هفته تعویض شوند. لازم است ضدعفونی کننده‌های پایه کلر در زمان کمتری تعویض شوند. (نکته: به اندازه‌ی 5% سفیدکننده به مدت 30 دقیقه تمامی ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین خواهد برد ولی غلظت‌های بالاتر برای مدت‌های طولانی‌تر برای نابودی هاگ‌ها و کیست‌های تک یاخته‌ای لازم هستند. ظروف شیشه‌ای آلوده همچنین می‌توانند در اتوکلاو گرما داده شوند ولی باید به گونه‌ای درون اتوکلاو قرار داده شوند که از آلودگی اورسل‌های فضای راهرو جلوگیری شود (یعنی همراه با درپوش یا پوشش‌های محکم مانند پارافیلم بر روی دهانه‌ی شیشه‌ها و فلاسک‌ها حمل شوند))

·         پیپت‌های پاستور آلوده شده باید به عنوان مواد تیز دفع شوند.

·         پیپت‌های شیشه‌ای آلوده شده باید در یک حمام سفیدکننده 10% یا ضدعفونی کننده‌‌ی مناسب موجود در آزمایشگاه قبل از انتقال به محل شستن ظروف شیشه‌ای (که بیشتر ضدعفونی و شسته می‌شوند) غوطه‌ور شوند.

  ضایعات جامد

·         ضایعات جامد آلوده و قابل دفع (شامل شیشه)، باید در یک کیسه‌ی نارنجی خطرات زیستی گزارده شوند. زمانیکه کیسه‌ها پر شدند، باید بسته شوند، نام شخص رابط (نام کسی که زباله را دفع می‌کند نه سرپرست) و شماره اتاق روی کیسه نوشته شود. کسیه‌ها را بیش از حد پر نکنید. (1/2 الی 3/4 پر)

·         در اتوکلاو، کیسه‌ها برای ضدعفونی شدن باید در سینی‌های موجود قرار داده شوند، هر کیسه‌ای که دارای سوراخ یا منفذ است باید در صورت ضرورت قبل از انتقال به بیرون از آزمایشگاه دو یا سه کیسه‌ای شود.

·         مواد ضدعفونی شده که دیگر آلوده زیستی نیستند باید در یک کیسه‌ی زباله‌ی عادی قرار داده شوند البته بعد از از بین بردن تمامی برچسب‌های هشدار آلودگی زیستی.

  کشت سلولی

·         هیچ کشتی (کشت میکربی) عمل آورده نشده‌ای را درون سینک نریزید.

·         تمامی کشت‌های باقی مانده را قبل از دفع در اتوکلاو قرار دهید. اضافه کردن 10%  سفید کننده به مدت 2 ساعت نیز زباله‌ها را ضدعفونی می‌کند.

  مایعات دیگر

·         بعد از ضدعفونی کردن، اکثر مایعات برای دفع در مجاری فاضلاب مناسب هستند. ضایعات مایع در دو روش قابل ضدعفونی کردن هستند: 1) به مدت 30 دقیقه در 10% از یک سفید کننده‌‌ی خانگی، و سپس این ضایعات می‌توانند در فاضلاب دفع شوند. 2) توسط قرار دادن در اتوکلاو در دمای 121oc به مدت 20 دقیقه. زمانیکه ضایعات مایع در حال حمل و انتقال در راهرو هستند، باید در یک محفظه‌‌ی نشکن همراه با یک درپوش محکم برای جلوگیری از آلودگی راهرو قرار داده داشته باشند.

·         هیچ زباله‌ی جامدی را در محفظه‌ی مایعات برای دفع قرار ندهید.

  وسایل تیز (SHARPS)

·         تمامی وسایل تیز باید در یک محفظه‌ی مخصوص وسایل تیز (قفسه‌ی محکم) قرار داده شوند و قبل از فرستاده شدن برای سوزاندن و خاکستر شدن در اتوکلاو قرار داده شوند.

·         تمامی اشیایی که به عنوان وسایل تیز تعریف شده‌اند و توسط عوامل عفونی یا خون انسان آلوده شده‌اند باید در محفظه‌های پلاستیکی مخصوص مواد تیز که برچسب نماد BIOHAZARD (خطرناک زیستی) دارد قرار داده شوند. این مورد شامل پیپت‌های پاستور، تمامی سوزن سرنگ‌ها، تمامی تیغ‌ها و تمامی چاقوهای جراحی آلوده و غیره می‌شود. محفظه‌ها را بیش از اندازه پر نکنید. بر روی محفظه‌های پر شده باید سرپوش قرار داده شود و با عبارت ضایعات خطرناک برچسب گزاری شوند.

·         شیشه‌ها و پیپت‌های پاستور شکسته که آلوده نیستند باید در یک جعبه‌ی مقوایی قرار داده شوند که وقتی پر شد بتوان آن را در راهرو قرار داد تا کارمندان نظافت عادی آن را بردارند. این جعبه باید با عنوان شیشه شکسته برچسب گزاری شود. پیپت‌ها یا ظروف شیشه‌ای آلوده شیمیایی باید قبل از دفع به عنوان ضایعات شیشه‌ای توسط آب شسته شوند.

·         وسایل تیز که بیش از یک بار استفاده شده‌اند نباید بدون محافظ روی میز رها شوند.

 

قسمت بعدی >>

 

1390/9/5لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  3632
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  3632