المپياد جهاني شيمي
 ایمنی در آزمایشگاه (قسمت چهارم)
ایمنی در آزمایشگاه (قسمت چهارم)زنگ تفريح شيمي
زنگ تفریح 206، جابجایی و حمل مواد خطرناک زیستی، تمیز کردن مواد خطرناک زیستی، آتش، آسیب دیدگی‌ها، مسئولیت‌ها

 

<< قسمت بعدی

 

جابجایی و حمل مواد خطرناک زیستی

·         هر ماده‌ی خطرناک زیستی که بین دو آزمایشگاه یا ساختمان جابجا می‌شود، باید به همان گونه‌ای که در آزمایشگاه حمل می‌شود، حمل شود تا از پخش ماده در محیط جلوگیری شود.

·         محفظه‌های حمل و نقل باید توسط نماد خطرناک زیستی و خصوصیات مواد داخلشان برچسب گزاری شوند.

تمیز کردن مواد خطرناک زیستی

·         بسته‌ی لوازم مخصوص پخش شدن مواد باید در آزمایشگاه موجود باشد.

·         هرگونه لباس احتمالا آلوده باید در کیسه‌ی زباله‌ی مخصوص خطرات زیستی برای قرار دادن در اتوکلاو قرار داده شود. اگر ماده پخش شده خارج از اتاقک ایمنی زیستی باشد، آزمایشگاه باید بلافاصله تخلیه شود.

·         اگر ماده پخش شده داخل یک سانتریفوژ است، به محض مطلع شدن از پخش ماده، سانتریفوژ باید بسته شود. در ضمن، رتور (Rotor) و تجهیزاتش باید در صورت امکان به یک BSC منتقل شوند.

·         اگر ماده پخش شده در داخل یک اتاقک ایمنی زیستی قرار دارد، نیازی به تخلیه محل نیست، البته اتاقک ایمنی زیستی باید به انجام کار ادامه دهد.

·         دست و هر قسمت آلوده از پوست باید توسط آب و صابون شسته شود.

·         به هر کسی که برای تمیز کردن مواد پخش شده نیازی نداریم باید هشدار داده شود تا از محدوده‌ی ماده‌ی پخش شده فاصله بگیرد. علایم باید در صورت ضرورت قرار داده شوند.

·         هر شی تیز آلوده باید از محوطه‌ی ماده‌‌ی پخش شده با استفاده از وسایل مکانیکی خارج شود (هرگز نباید این عمل با دست انجام شود). بعد از خارج کردن تمامی اشیای تیز، ماده‌ی ضدعفونی کننده باید به دقت در اطراف ماده‌‌‌ی پخش شده ریخته شود، با توجه به عدم پاشیده شدن مواد به اطراف. دستمال کاغذی می‌تواند برای جذب هرچه بیشتر ماده‌ی پخش شده مورد استفاده قرار بگیرد. انجام امور از خارج ماده‌‌‌ی پخش شده به سمت مرکز آن از پخش آلودگی جلوگیری می‌کند.

·         بعد از تمیز کردن داخلی، محوطه‌ی ماده‌ی پخش شده باید توسط ماده‌‌‌‌ی ضدعفونی کننده شستشو داده شود و حداقل به مدت 20 دقیقه خیس بخورد. (زمان مناسب تماس ماده ضدعفونی کننده و سطح برای تضمین ضدعفونی شدن کامل مهم است)

·         ماده‌‌‌‌ی ضدعفونی کننده می‌تواند توسط دستمال‌های کاغذی جمع آوری شود. خشک کردن پایانی باید توسط دستمال کاغذی تمیزی که آغشته به ماده‌ی ضدعفونی کننده شده انجام شود. کارکنان آزمایشگاه باید از ضدعفونی کردن تمام مواد مطمئن شوند مانند تجهیزات، دیوارها یا مناطق دیگرکه احتمالا توسط پاشیدن ماده‌ی پخش شده آلوده شده‌اند.

·         تمامی اضافات آلوده باید به روش درست دور انداخته شوند.

4.2 آتش

تمامی کارکنان باید با طرز استفاده و موقعیت کپسول‌های آتش نشانی آشنا باشند. اگر در هنگام کار با مواد خطرناک زیستی زنگ خطر آتش به صدا درآمد، روی تمامی بطری‌های مدیا (media)، سلول‌ها و غیره سرپوش بگزارید. با بستن در آزمایشگاه آنجا را ترک کنید و دستورالعمل گفته شده در مورد زنگ خطر آتش را انجام دهید.

5.2 آسیب دیدگی‌ها

اگر در معرض یک ماده خطرناک احتمالی قرار گرفتید (بریدگی، سرنگ، ایجاد سوراخ، خراش، گاز حیوانات و ...)، محل آسیب دبدگی را بلافاصله ضدعفونی شود و توسط آب و صابون شسته شود و سپس محل آسیب‌ دیدگی توسط باند استریل بسته شود. افراد آسیب دیده باید بلافاصله در طول ساعات عادی کار به بیمارستان و بعد از این ساعات به مرکز اورژانس منتقل شوند. تمامی حوادث باید به سرپرست محققین گزارش داده شود که بعدا آسیب دیدگی‌های جدی را به مامور امنیت بخش گزارش دهد.

6.2 مسئولیت‌ها

تمامی دانش‌آموزانی که ممکن است در تماس با مواد خطرناک زیستی قرار بگیرند باید این دستورالعمل را خوانده و اجرا کنند.

آنچه تحت عنوان ایمنی در آزمایشگاه خواندید دستورالعمل‌های لازم برای کار در یک آزمایشگاه استاندارد بود. در اکثر آزمایشگاه‌های ما در کشور چه در مدارس و چه در دانشگاه‌ها چنین دستورالعمل‌هایی یا وجود ندارند یا نادیده گرفته می‌شوند. امیدواریم که در آزمایشگاه‌های کشور شاهد اجرای دستورالعمل‌هایی این چنین باشیم و شما خوانندگان عزیز بدون توجه به امور جاری در آزمایشگاه‌های کشور نکات آمده در این دستورالعمل را به خوبی اجرا کنید.

 

1390/9/11لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5841
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5841