المپياد جهاني شيمي
 شیمی نساجی (قسمت دوم)
شیمی نساجی (قسمت دوم)زنگ تفريح شيمي
زنگ تفریح 210، علم ملموس، کار، موقعیت‌های کاری، محل‌های استخدام، خصوصیات فردی، تحصیلات و آموزش‌ها

 

<< قسمت قبلی

 

علم ملموس

"در نساجی، شما با چیزی کار می‌کنید که می‌توانید در دستانتان نگه دارید و لمس کنید." این گفته‌ی ارهارت است که همچنین می‌گوید: "مهارتی که برای این رشته وجود دارد شامل فهم فرایند تولید، آشنایی با تست‌های فیزیکی الیاف، داشتن آگاهی از بافندگی و ریسندگی و فهم تحول یک محصول تا تبدیل آن به شکل یک پوشاک می‌شود."

ایجاد تخصص در رشته‌ی شیمی نساجی می‌تواند موقعیت‌هایی برای استفاده‌ی پویا و خلاقانه از شیمی ایجاد کند. یک شیمیدان نساجی علم ساختار آلی الیاف و مواد شیمیایی که برای بهسازی آن‌ها و ایجاد یک سری خواص شیمیایی، فیزیکی و زیبایی شناختی استفاده می‌شوند را به هم مربوط می‌سازد. اجماع اطلاعات نظری و کاربردی تولید هزاران ماده‌ی شیمیایی نساجی لازم برای تولید محصولات تجاری را امکان پذیز می‌سازد.

 

کار

شیمی نساجی عموما می‌تواند به 3 حوزه تقسیم شود: شیمی رنگرزی و پرداخت، شیمی الیاف و پلیمر، و یک حوزه‌ی جدیدتر که باعلم مواد نیز آمیخته است و شامل امتزاج مواد نساجی می‌شود. در تجارت نساجی، شیمیدان‌ها در R&D (تحقیق و تسعه : Research & Development)، توسعه‌ی تولید، بهسازی تولید، خدمات فنی، تست‌های محیط زیستی و عملیات رنگرزی و پرداخت فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال امروزه با استفاده از فناوری نانو پارچه هایی ضد آب، ضد آلودگی و ضد آتش برای بهره مندی در انواع لباس کار  تولید می شوند.

موقعیت‌های کاری

کاربرد شیمی نساجی همواره در جهت تجارت و تولید بوده است. شیمیدان‌ها ممکن است در آزمایشگاه، واحد صنعتی، گروه‌های بین رشته‌ای، یا همراه با مشتریان برای یافتن نیازهای آن‌ها و توسعه‌‌ی تولیدات جدید فعالیت داشته باشند. به این دلیل که این تجارت بیشتر جهانی شده است، دانشمندان این رشته باید حاضر به مسافرت و سازگار شدن سریع با فرهنگ‌ها و بازارهای مختلف باشند.

محل‌های استخدام

شیمیدان‌ها عموما توسط شرکت‌های شیمیایی که پلیمرهای پایه‌ای (که از آن‌ها الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند) را تولید می‌کنند، استخدام می‌شوند. آن‌ها توسط کارگاه‌های رنگرزی که الیاف، پارچه و موکت را رنگرزی می‌کنند استخدام می‌شوند. شیمی در تمامی زمینه‌ها مهم است، ولی زمینه‌ی فنی در بخش‌ شیمی پلیمر چالش برانگیزتر است نسبت به بخش‌های رنگرزی و پرداخت.

خصوصیات فردی

شیمیدان‌های نساجی عموما افرادی هستند که علاقه‌مند به تداخل میان علوم شیمی و قسمتی از مهندسی که مربوط به تجارت نساجی می‌شود هستند. آن‌ها از بهسازی و تکمیل پلیمرهای پایه‌ای لذت می‌برند و دست دارند که از اطلاعاتشان در مورد مواد برای حل مشکلات استفاده کنند.

تحصیلات و آموزش‌ها

بسیاری از شیمیدان‌ها در این شاخه مانند شیمیدان‌های پلیمر آموزش دیده‌اند. اگرچه دانشگاه‌های متعددی به صورت تخصصی در مورد شیمی نساجی هستند اما مدرک نساجی الزاما شرط استخدام در این رشته نیست. کورس‌های مهم آموزشی شامل شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی کلوییدی می‌شود. فهم فرایند تولید و آشنایی با مهندسی‌های شیمیایی از پیش شرط‌های مهم استخدام هستند.

کاری که الان می‌توانید انجام دهید

به این دلیل که شیمی نساجی رشته‌های علمی مرتبط بسیاری را در بر می‌گیرد، مهم است که دانشجویان این رشته با تجربه‌ی کورس‌های مختلف آموزشی دیدی وسیع بدست آورند. آشنایی با رشته‌ نساجی در زمان کار‌آموزی می‌تواند یک موقعیت تعیین کننده برای کار بعد از دانشگاه باشد.


1390/11/7لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5829
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5829