المپياد جهاني شيمي
 ریزین چیست؟
ریزین چیست؟زنگ تفريح شيمي
زنگ تفریح 230، ریزین چیست؟، چه کنیم اگر در معرض این ماده قرار گرفتیم؟

در روز 29 فوریه سال 2008، مردی در موقعیت خطرناکی قرار گرفت که نتیجه تماس با یک سلاح بیولوژیکی به نام ریزین در اتاق هتلی در لاس وگاس بود. اف‌بی‌آی در این زمینه گفت که با این پروژه مانند یک پروژه جنایی برخورد خواهد شد و باور نمی‌شد که این سم کشنده جزئی از یک نقشه تروریستی بوده است، البته تا زمانی که کشف نشده بود چرا این ماده در اتاق وجود داشته است. سه نفر از کارکنان هتل، سه افسر پلیس و شخصی که برای جمع آوری بعضی از اشیا از اتاق آمده بود همگی به بیمارستان منتقل شدند تا از آلودگی پاک شوند.
در فوریه سال 2004، ریزین در اتاق نامه‌ی مجلس سنا یافت شد. سه ساختمان سنا موقتا بسته شد بدلیل اسنادی از بخش سلامت و خدمات انسانی که تست‌هایی انجام داده بودند برای تشخیص اینکه آیا تمام پودر کشنده از بین رفته است یا نه. با اینکه چندین شخص در معرض سم قرار گرفتند اما هیچ یک دچار مشکلات مریضی نشدند.
ریزین چیست؟
ریزین (Ricin) سمی کشنده برای انسان‌ها حتی در دوزهای پایین است. تنها 1 میلی‌گرم مقداری کشنده است اگر تنفس شود یا خورده شود، و تنها 500 میکروگرم از این ماده می‌تواند یک انسان بالغ را بکشد اگر تزریق شود. ریزین از دانه درخت کاستور (castor) گرفته می‌شود – این ماده در خمیر باقیمانده از ساییدن دانه‌های کاستور برای تهیه روغن وجود دارد. می‌توان این ماده را بصورت پودر، گاز و یا قرص در آورد.

 

دانه‌های کاستور


ریزین یک پروتئین غیر فعال کننده ریبوزوم (ribosome-inactivating) است – این ماده ریبوزوم‌ها‌یی را که پروتئین‌های سنتزی درون سلول‌ها را حمل می‌کنند را بصورت غیر قابل برگشت تخریب می‌کند. پروتئین‌های غیر فعال کننده ریبوزوم که در دانه‌های کاستور یافت می‌شوند بسیار قدرتمند هستند، و مسمومیت ریزین می‌تواند صدمات جدی به اعضای بدن برساند.
چه کنیم اگر در معرض این ماده قرار گرفتیم؟
ریزین در صورتی که تنفس، خورده و یا تزریق شود کشنده است. در حالیکه تماس با چشم یا پوست تنها ایجاد درد می‌کند، و معمولا در این حالت کشنده نیست.
نشانه‌های ابتدایی ابتلا به ریزین، که می‌تواند در هر زمانی از 3 تا 12 ساعت بعد از تماس نیز ظاهر شود، شامل سرفه، تب و درد‌های شکمی می‌شود.
اگر این ماده تزریق شود، اولین نشانه‌ها که در ساعت اول ظاهر می‌شوند شامل دل درد، التهاب روده و معده، اسهال خونی و استفراق کردن است. در طول یک روز بعد از تماس، شخص نشانه‌هایی از کم آبی بدن و فشار خون پایین را نیز تجربه می‌کند.
تنفس ریزین می‌تواند بعنوان صدمه به شش ظاهر شود، که شامل جمع شدن مایع در شش می‌شود.
نشانه‌های محتمل دیگر نیز شامل حمله‌های صرعی و مشکل با سیستم عصبی مرکزی شود.
اگر تماس کشنده باشد، شخص تقریبا در طول پنج روز خواهد مرد. اگر مرگ در این زمان اتفاق نیفتد، شخص به احتمال زیاد بهبود می‌یابد. هیچ پادزهر شناخته شده‌ای برای مسمومیت ریزین وجود ندارد.

1391/4/25لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4095
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4095