المپياد جهاني شيمي
 الماس مصنوعی
الماس مصنوعیزنگ تفريح شيمي
گفته می‌شود الماس‌ها بهترین دوست یک دختر هستند. اما آیا این به این معنی است که الماس‌های مصنوعی دوستان تقلبی هستند؟ واقعا نه! آن ها کاملا برای انسان‌ها به دلایل زیادی مفیدند.
 
الماس‌های مصنوعی
 
گفته می‌شود الماس‌ها بهترین دوست یک دختر هستند. اما آیا این به این معنی است که الماس‌های مصنوعی دوستان تقلبی هستند؟ واقعا نه! آن ها کاملا برای انسان‌ها به دلایل زیادی مفیدند.
 
 
 
 
الماس‌های طبیعی
 
 الماس‌های طبیعی
در سال 1772 آنتونی لاوازیه اشعه‌های خورشید را روی یک قطعه الماس متمرکز کرد. این اشعه الماس را سوزاند و دی اکسیدکربن حاصل شد، و نشان داد الماس چیزی نیست به جز کربن. از آن زمان، تبدیل اشکال دیگر کربن مثل ذغال و گرافیت رویای مردم شد.
الماس‌ها به صورت طبیعی در اعماق زمین ساخته می‌شود.در اعماق زمین، فشار و دما بسیار بالاست.به همین دلیل، کربن (باقی مانده از موجودات ماقبل تاریخ) تحت فشار به شکل‌های معمول کریستال الماس تبدیل شده است. به دلیل این فشردگی زیاد الماس بسیار سخت می‌باشد. در حقیقت این سخت‌ترین ماده‌ی روی زمین و بسیار بسیار کمیاب می‌باشد.
 
اولین ادعاها
 
 هنری مویسان
در سال 1893، شیمیدان فرانسوی به نام هنری مویسان (و قبل از او جیمز هانای، در 1879) ادعا کرد که یک الماس مصنوعی ساخته است. او ذغال چوب را با آهن تا 3500 درجه سانتیگراد حرارت داد تا جایی که آهن ذوب شد، سپس به روی آن بلافاصله آب سرد ریخت همچنان که آهن منجمد می‌شود آن را تحت فشار زیاد قرار داد و کربن تبدیل به الماس شد.
بسیاری از دانشمندان تلاش کردند آنچه مویسان انجام داده بود، انجام دهند ولی توفیقی نیافتند. سرچارلز پارسونز یک مهندس مشهور بریتانیایی که توربین بخار را اختراع کرده بود، شیوه‌ی مویسان را بارها و بارها به مدت 40سال تکرار کرد. در انتها ناامید شد و طی مقاله‌ای عنوان کرد که روش مایسون غیرممکن است. آنچه مایسون و دیگران ممکن است به دست آورده باشند، spinel(یک کانه بسیار شبیه الماس و نه خود الماس) بوده باشد.
آنچه اغلب به عنوان "الماس آمریکایی" نامیده می شود همان الماس مصنوعی نیست. آن کریستال‌ها کانه‌ای به نام زیرکونیوم است.
 
پروژه الماس GE
 
 تریسی هال
جنرال الکتریک(GE) شرکت معظم آمریکایی در دهه 1950 برای ساخت الماس تلاش نمود. در 16 دسامبر 1945 اولین الماس مصنوعی واقعی ساخته شد. دانشمند GE، تریسی هال ماشینی ساخت که می توانست 18 گیگاپاسکال فشار تولید کرده و تا 2000 درجه سانتیگراد حرارت تولید کند. الماس‌هایی که به این روش ساخته شده‌اند، الماس HPHT (فشار بالا دمای بالا) نامیده شده‌اند.
شیوه‌ی هال به صورت حل گرافیت در آهن مذاب در یک اتاق فشار است. اتاق بین 2(یا4) سندان عظیم، تحت فشار قرار گرفته تا الماس‌ها شکل بگیرند.الماس هایی که با این روش ساخته می‌شوند، بسیار ریز می‌باشند (با عرض کمتر از 0.15 میلیمتر). شما نمیتوانید با آن ها جواهرات بسازید ولی بیشتر برای برش های الماس و ساینده‌های صنعتی کاربرد دارند.(به یاد داشته باشید الماس سخت ترین ماده روی زمین است.)
تصور کنید که کیسه ای شامل 18 میلیون تن خاک را روی شانه‌هایتان داخل داغترین آتش فشان حمل می کنید.این فشار و دمایی است که شما برای ساختن الماس مصنوعی نیاز دارید.(همین دلیل به وجود آمدن الماس‌های طبیعی می‌باشد.)
 
انباشت بخار کریستال
 
 الماس تولید شده به روش انباشت بخار کریستال
در دهه 1980 روش جدیدی که نیاز به فشار و دمای بالایی نداشت توسعه یافت.در این روش یک گاز هیدروکربن (مثل متان) به پلاسما تبدیل می‌شود و سپس به یک دانه کریستالی ریز افشانده می‌شود.یون‌های کربن داخل پلاسما روی دانه‌ی کریستال انباشته شده و به آن ملحق می‌شود.
در این روش کریستال رشد کرده تا الماس با اندازه مناسب به دست آید. این الماس‌ها، الماس‌های CVD نامیده می‌شوند. با این روش الماس‌هایی به اندازه کافی بزرگ برای ساخت جواهرات به دست می آید.
 
1391/6/22لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  3246
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  3246