المپياد جهاني شيمي
 دانشمندان مشهور: سوانت آرنیوس
دانشمندان مشهور: سوانت آرنیوسزنگ تفريح شيمي
زنگ تفریح 242
سوانت آرنیوس (Svant Arrhenius) یکی از اولین شیمیدانان در زمینه‌ی شیمی فیزیک بود. او اولین کسی بود که اثرات گرمایش زمین را کشف کرد. آزمایشات او بر روی تاثیرات دو برابر شدن مقدار گاز کربن دی اکسید بر روی محیط تمرکز داشت. حتی امروز موضوع گرمایش زمین هنوز هم مورد بحث است و یک تحقیق وسیع در این زمینه در حال جهت گیری است.
سال‌های اولیه
 
آرنیوس در یک خانواده با تاریخچه شغلی کشاورزی متولد شد. او در ماه فوریه سال 1859 متولد شد. او پسر مسئول ایالتی که دانشگاه آپسالا در آن قرار داشت بود. در سن سه سالگی، آرنیوس خواندن را خودش فراگرفت؛ و با مشاهده پدرش که حساب‌ها را بررسی می‌کرد، او علم حساب را فرا گرفت. آرنیوس تحصیلات اولیه خود را در مدرسه‌ی کلیسای جامع شروع کرد. کشیشی که مسئول مدرسه بود در علم فیزیک بسیار چیره بود و این شاید دلیل این باشد که آرنیوس در زمینه‌ی فیزیک استعداد بسیاری از خود در سنین پایین نشان داد.
 
تحقیقات اولیه
 
 تفکیک الکترولیتی
او به دانشگاه آپسالا پیوست، اما میانه‌ی خوبی با اساتید آنجا نداشت. آرنیوس دانشگاه را ترک کرد تا به انستیتو فیزیک آکادمی علوم سوئد ملحق شود. در این زمان بود که او در زمینه الکترولیت‌ها تحقیق کرد و یک پایان نامه در این زمینه نوشت. در پایان‌نامه‌اش، او بیان کرده بود که آب خالص و نمک خالص، اگرچه رساناهای ضعیف هستند اما وقتی مخلوط می‌شوند یک رسانای قوی می‌سازند. در سال 1888، او تصمیم گرفت تا تاثیری که تفکیک الکترولیتی بر روی نزول نقطه انجماد و افزایش نقطه جوش محلولی که شامل الکترولیت‌ها است دارد را اثبات کند. هرچند که استاد او در ابتدا ارزش این کار را نادیده گرفت اما این تحقیق جایزه نوبل شیمی را برای این دانشمند به ارمغان آورد.
در سال 1895، آرنیوس استاد فیزیک در استوکهلم شد. او بعدا به یک شخصیت کلیدی در انستیتوی نوبل برای شیمی فیزیک تبدیل شد. آرنیوس دارای یک استعداد نویسندگی بود و می‌توانست یک مقاله بنویسد که یک علم را به یک شخص عادی توضیح دهد. او چندین کتاب منتشر کرد که به زبان‌های متعددی ترجمه شد.
 
نظریه گرمایش زمین
 
آرنیوس به عصر یخبندان علاقه‌مند بود و نظریه‌ای ارائه داد که چگونه جهان با افزایش کربن دی اکسید تغییر خواهد کرد. بر اساس نظریات او، افزایش کربن دی اکسید، دمای سطحی زمین را افزایش می‌دهد. او حتی گفت که CO2 تولید شده توسط بشر تضمین می‌کند که بشر وارد یک عصر یخبندان دیگر نخواهد شد که او تصور می‌کرد یک امر مثبت است. دو برابر شدن حجم CO2 در اتمسفر، افزایش دمای متوسط زمین به اندازه‌ی 5oC را نتیجه می‌دهد. این عبارت او را تبدیل به اولین شخصی کرد که تاثیر پخش CO2 را پیش بینی کرد، که یک عامل مهم در گرمایش زمین می‌باشد.
 

 

1391/11/4لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4066
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4066