المپياد جهاني شيمي
 چرا سیگار کشیدن ضرر دارد؟
چرا سیگار کشیدن ضرر دارد؟زنگ تفريح شيمي
زنگ تفریح 246
سیگار کشیدن به یک مشکل روش زندگی امروزه تبدیل شده است و به مشکلات جدی سلامتی منجر خواهد شد. بیایید با هم دلیل مضر بودن سیگار کشیدن را بیابیم.
اکثر قهرمانان فیلم‌های اکشن سیگار می‌کشند و یا حداقل سیگار در دستشان دیده می‌شود. بعضی از این قهرمانان هم کارهای جالبی با سیگار انجام می‌دهند. شاید خیلی جذاب باشد دیدن این حرکات در صفحه تلویزیون. بله، سیگار کشیدن شاید خیلی حرکت جذابی به نظر برسد اما تاثیرات منفی زیادی بر روی سلامتی در دراز مدت دارد.
سیگار کشیدن در حال تبدیل شدن به یک مشکل روش زندگی است و به سمت ایجاد مشکلات سلامتی اساسی در حال پیشرفت است. انجمن سلامت جهانی (WHO) اعلام کرده است که تقریبا 6 میلیون نفر در هر سال بر اثر سیگار کشیدن می‌میرند و تقریبا نیم میلیون نفر غیر سیگاری هم به علت دود سیگار تحت تاثیر قرار می‌گیرند.
 
تنباکو چیست؟
 
 گیاه تنباکو
تنباکو (Tobacco) از کلمه‌ی تاباگو (tabago) که یک کلمه بومی آمریکایی است گرفته شده. در زمان‌های قدیم، آمریکایی‌ها عادت داشتند پودر تنباکو را در یک پیپ Y شکل استشمام کنند و این گونه بود که تنباکو دارای اسم و رسمی شد. بعدها سیگار بوجود آمد و شامل برگ‌های خشک تنباکو و افزودنی‌های دیگر برای تقویت عطر، خواص و طعم بود.
تنباکو یک گیاه لیفی سبز رنگ است که در مناطق گرم رشد می‌کند. بعد از اینکه چیده می‌شود، خشک می‌شود، و به چندین روش مصرف می‌شود.
 
 
 
 
 
 
تنباکو چه کاری انجام می‌دهد؟
 
 ساختار شیمیایی نیکوتین
تنباکو شامل نیکوتین است که یک الکالویید (alkaloid) مایع است. الکالویید یک ترکیب آلی است که از هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و کربن تشکیل شده است. تمامی این مواد شیمیایی تاثیرات قوی بر روی بدن انسان دارند.
وقتی که کسی سیگار می‌کشد، نیکوتین توسط پوست، لایه‌های مخاطی دهان، بینی یا ریه جذب می‌شود. این ماده دقیقا همان کاری را با سیستم بدن می‌کند که مواد مخدری مانند کوکایین یا آمفتامین انجام ‌می‌دهند. بر اساس تحقیقی که به تازگی توسط انجمن رادیولوژی شمال آمریکا (RSNA) انجام شده، سیگار کشیدن شیمی مغز انسان را تغییر می‌دهد. نیکوتین مقدار دوپامین (dopamine) مغز، یک انتقال دهنده عصبی را افزایش می‌دهد. دوپامین یک ماده شیمیایی درون مغز است که مسئول احساس خوشی است.
تاثیرات نیکوتین کوتاه است و بنابراین افرادی که به نیکوتین معتاد می‌شوند سیگار می‌کشند تا این تاثیر را حفظ کنند.
 
 
 
تاثیر سیگار کشیدن بر روی سلامتی
 
تنباکو و دود تنباکو دارای بیش از 60 ماده‌ی سرطان‌زا است. تقریبا 4000 ماده یافت شده در دود تنباکو شامل بنزن، استون، کربن مونوکسید، آمونیاک، هیدروژن سیانید و چنین مواد سمی دیگری است. تمامی این مواد در ایجاد سرطان موثر و مشکلات سلامتی دیگر موثر هستند. سیگار کشیدن همچنین باعث حالت‌های ناهنجار، اسکیزوفرنی و چندین ناهنجاری عصبی می‌شود. این عمل همچنین عامل مشکلات جدی مانند مشکلات روانی، جنون و ناهنجاری دوقطبی می‌باشد.
اکثر جوان‌ها در سن 21 سالگی شروع به سیگار کشیدن می‌کنند که بر اثر زیاد کشیدن بعد از مدتی به این ماده معتاد می‌شوند. افراد سیگاری به مواد شیمیایی که در سیگار موجود است معتاد شده و ترک این عادت برایشان سخت می‌شود.
نیکوتین برای مدت طولانی در بدن باقی نمی‌ماند زیرا در زمان کوتاهی توسط آنزیم‌های مختلف بدن تجزیه شده و باعث انجام جندین واکنش شیمیایی در بدن می‌شود.
نیکوتین ماده‌ای به شدت اعتیاد آور است که این به دلیل تغییرات شیمیایی است که در مغز موجب می‌شود. این به همین دلیل است که اکثر افراد سیگاری، ترک سیگار برایشان سخت است. شاید، این مطلب به شما کمک کرده باشد تا بهتر متوجه مضرات سیگار شوید.
 
1391/12/14لينک مستقيم

فرستنده :
رضا HyperLink HyperLink 1392/11/5
مـتـن : باعرض سلام وتشکر
درحال حاضربیشترجوانان ایران معتاد هستن.من امیدوارم مطالبی مثل مطالب شماروبخونن وترک کنند

فرستنده :
حميد HyperLink HyperLink 1392/11/5
مـتـن : بعد از اين كه فهميدم ديكه هيج وقت سيكار نمي كشم ممنونو
پاسـخ : سلام، خیلی خوشحال هستم که تونستم با این مطلب تاثیر مثبتی روی شما دوست عزیز بزارم.

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1392/11/5
مـتـن : تو سیگار حشره کش وسوخت موشک و تمیز کننده ی دستشویی میزارن . حالم به هم خورد . خاک بر سر کسی که این مقاله رو بخونه وعکس سیگارو ببینه واز سیگار کشیدن دست بر نداره.
پاسـخ : سلام، البته بد برداشت نشه که این مواد بصورت مستقیم داخل سیگار هستند بلکه موادی که ذکر شده در سیگار استفاده میشه در محصولاتی نظیر حشره کش و ... هم استفاده میشه که نشان دهنده سمی بودن سیگار هست.

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1392/11/5
مـتـن : تشكر دوستي عزيز.

فرستنده :
حسین HyperLink HyperLink 1392/11/5
مـتـن : ترک سیگار به خاطر عوارض نیکوتین نیست, به سیگاری ها دروغ نگیم اثر عکس داره! اما متاسفانه خود ما به دروغ به اصطلاح مصلحت آمیز معتاد شدیم!
پاسـخ : سلام، متوجه منظور شما هستم. خیلی از افراد اصلا به دلیل کمبود نیکوتین مدام سیگار نمیکشند و از نظر روحی و عادت روزانه سیگار میکشند اما مطالبی که در بالا ذکر شده به هیچ عنوان دروغ نبوده و تاثیر خود رو روی سختی ترک سیگار دارن.

فرستنده :
پذیرا HyperLink HyperLink 1392/11/5
مـتـن : افرین کو گوش شنوا

فرستنده :
الیاس HyperLink HyperLink 1392/11/5
مـتـن : من میخام ترک کنم نمیشه سردرد میگیرم مرا راهنمایی کنید واقعا فشار درس زیاده من رشته ی ریاضی ام وسال 3 درس هایی مثله حسابان و فیزیک رو
اگه سیگار نکشم یاد نمیگیرم
پاسـخ : سلام، من واقعا نمیتونم مشاوره پزشکی در این ضمینه بهتون بدم و در این مطلب فقط معایب و مضرات رو گفتم. بهت پیشنهاد میکنم حتما به دکتر مراجعه کنی برای ترک و در ضمن به نظر شخصی خودم اگر اراده کنی میتونی. ممکنه اولش سخت باشه اما بعد یه مدت برات عادی میشه.

فرستنده :
ملیکا خسروشاهیی HyperLink HyperLink 1392/5/14
مـتـن : فکرنکنم کسی به حرف ماگوش بکونه.اماممنون.
پاسـخ :

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1392/2/15
مـتـن : ای کاش افراد سیگاری هم این مطلب را بخوانند و متوجه مضرات سیگار بشوند

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1392/2/15
مـتـن : از اینکه این چنین با دقت مضرات کشیدن سیگار و ..را توضیح داده اید بسیار سپاسگزاریم.امیدواریم آنهائیکه این مقاله را میخوانند به دیگران نیز خواندنش را توصیه نمایند.

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5833
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5833