المپياد جهاني شيمي
 دانشمندان مشهور: رابرت بویل
دانشمندان مشهور: رابرت بویلزنگ تفريح شيمي
زنگ تفریح 247
همه ما در مدرسه آزمایش تست کاغذ لیتموس را انجام داده‌ایم. اما چند نفر از اما می‌داند که مخترع تست لیتموس رابرت بویل بوده است. رابرت بویل شیمیدانی در قرن 17 بوده که به عنوان یابنده‌ی شیمی مدرن شناخته می‌شود. بویل به خاطر قانونش در مورد رابطه بین فشار و حجم گازها شناخته می‌شود.

سال‌های اولیه

 

رابرت بویل در ایرلند متولد شد و هفتمین پسر ریچارد بویل بود. در سنین آغازین، لویل زبان‌هایی مانند لاتین، یونانی و فرانسه را فرا گرفت. وقتی که تنها هشت سال داشت مادرش را از دست داد، و پدرش تصمیم گرفت که او را به کالج اتون در انگلیس بفرستد. بعد از تحصیل به مدت سه سال در اتون او به یک معلم فرانسوی خصوصی پیوست و به ایتالیا سفر کرد. در این موقع او کارهای گالیله، کسی که بر او برای یادگیری نجوم و مکانیک تاثیر داشت، را مطالعه کرد. در خلال جنگ‌های داخلی انگلستان، بویل در آکسفورد زمان خود را به آزمایش و مطالعه سپری می‌کرد.

 

آزمایشات بر روی هوا

 

در سال 1655 بویل به آکسفورد رفت. در آنجا او رابرت هوک (Robert Hooke) را به عنوان دستیار استخدام کرد و سپس هر دوی آن‌ها بر روی پمپ هوای با فضای خلاء کار کردند، که یک اصلاح بر روی طراحی اتو فون گوریک (Otto von Guerick) بود. او همچنین آزمایشات زیادی مربوط به هوا انجام داد. در سال 1975، بویل اولین قانون خود را ارائه کرد: حجم یک گاز نسبت عکس دارد با فشار آن.

 

 

 نگاهی جدید به آزمایش کردن

 

برخلاف اکثر دانشمندان آن زمان، بویل بدنبال کشف چیزهای جدید با بحث منطقی در مورد مواد نبود. در عوض او علاقه مند به انجام مشاهدات و ترسیم نتایج بر اساس این مشاهدات بود. بویل کسی بود که تکنیک آزمایشات کنترل شده از لحاظ رسانایی را آغاز کرد. او عادت داشت که آزمایشات را در زمانی که تکنیک‌هایش و وسایل مختلفی که استفاده کرده بود، را یادداشت می‌کرد، منتشر کند.

 

استانداردهای شیمی

 

تعریف بویل از یک عنصر امروزه به صورت معمول پذیرفته شده است. او بیان کرد که یک عنصر از اجزای کوچکتری با اندازه‌های مختلف تشکیل شده و این اجزا نمیتوانند به هیچ روشی تجزیه شوند. او همچنین معرفی کننده‌ی تست لیتموسی است که توسط ما در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود. این تست امروزه بصورت جهانی برای تشخیص اسید از باز استفاده می‌شود. بویل چندین استاندارد را به شیمی معرفی کرد. در سال 1660، بویل و 11 نفر از همکارانش انجمن سلطنتی لندن را که مباحث علمی را مورد بررسی قرار می‌داد، تشکیل دادند. 

1392/1/1لينک مستقيم

فرستنده :
فائزه HyperLink HyperLink 1392/10/21
مـتـن : همه چیز بود اما در هر کجادربارهی رابرت یکچیزی گفته اند نمی دانم اینهایی که شما گفته اید راست است یانه
پاسـخ : سلام، در هر موردی حتی نظریات علمی تایید شده که مقبولیت عام هم دارند ممکنه شما در جاهای مختلف چیزهای خیلی متفاوتی دربارشون ببینی چه برسه به مطلبی که در قابل تاریخچه هست. مطالب من از یک سایت هست که یک بخش تخصصی در زمینه زندگینامه مشاهیر شیمی داره و سعی کردم که منبع موثقی پیدا کنم. امیدوارم که واقعا مطالب صحیح و درست باشند ولی اطمینان کامل نمیتونم در مورد مطالب در قابل تاریخچه بدم. ممنون از دقتی که در خواندن مطالب دارید.

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5877
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5877