المپياد جهاني شيمي
 دانشمندان مشهور: جان دالتون
دانشمندان مشهور: جان دالتونزنگ تفريح شيمي
زنگ تفریح 250
دالتون بیشتر برای نظریه اتمی مدرن خود معروف است. او یک شیمیدان، هواشناس و فیزیکدان انگلیسی بود. او که پسر یک نساج بود، بزرگترین فعالیتش در زمینه شیمی نظریه‌ی اتمی‌اش بود که در سال 1803 آن را مطرح کرد. در نظریه او استدلال کرد که ذرات ریزی که اتم نامیده می‌شوند، عناصر را می‌سازند.
شروع اولیه
 
اگرچه او از خانواده‌ای با پیشه‌ی کفشدوزی و نساجی بود، اما بعنوان یک محقق زندگی می‌کرد. حتی در سن جوانی او به هواشناسی علاقه داشت و وقتش را صرف یادگیری چگونگی استفاده از وسایل هواشناسی و مطالعه‌ی پاره وقت می‌کرد. در اصل، این کار دالتون بود که در این رشته، چیزی که امروزه توسط بسیاری بعنوان سنت در علم شناخته می‌شود، را پدید آورد.
 
 
 
 
 
 
 
نظریه اتمی دالتون
 اتم از دیدگاه دالتون
 
در نظریه اتمی مشهور خود، دالتون بیان می‌کند که ذرات کوچکی که اتم نامیده می‌شوند عناصر را می‌سازند. عناصر مختلف اتم‌های با اندازه‌ها و جرم‌های مختلف دارند. با توجه به او، اتم‌ها منحصر به فرد هستند زیرا نمی‌توانند توسط فرایندهای شیمیایی تولید، تجزیه و یا نابود شوند. بعدها با کشف گداخت هسته‌ای و شکافت هسته‌ای این نظریه تغییر کرد، البته این‌ها همه مباحث هسته‌ای بودند و نه واکنش‌های شیمیایی. کشف ایزوتوپ‌ها متعاقبا ثابت کرد که عناصر می‌توانند در ساختار شیمیایی یکسان باشند ولی در وزن متفاوت.
 
فهم اتم
 
اتم‌های یک عنصر همواره یکسان هستند. دالتون اقدام کرد تا ثابت کند که اتم‌های عناصر مختلف می‌توانند توسط عدد اتمی تشخیص داده شوند. اتم‌های عناصر مختلف ترکیب می‌شوند تا ترکیبات را تشکیل دهند. ترکیبات با داشتن عدد اتمی نسبی مخصوص منحصر به فرد هستند. نظریه دالتون اولین قدم بسیار مهم به سمت نظریه اتمی مدرن محسوب می‌شود.
 
حقیقتی رنگی درباره‌ی کور رنگی

 
نظریه دالتون درباره کور رنگی یکی از اولین تحقیقات منتشر شده در این ضمینه بود. با توجه به اینکه او اولین کسی بود که در این ضمینه تحقیق کرد، کور رنگی را دالتونیسم نیز می‌گویند. تو این اکتشاف مهم را به این دلیل انجام داد که برادرش کور رنگ بود. در نظریه دالتون، ادراک رنگ توسط رنگ رفتگی مایع میانی در مردمک چشم در زمان حیاتش نقض شد، اما این اولین باری بود که این مشکل بصورت رسمی بحث شد. جان دالتون این دید را داشت که اتمسفر مخلوطی از گازها است. او باور داشت که ترکیبات اصلی اتمسفر شامل 80% نیتروژن و 20% اکسیژن است.
 

 

1392/1/19لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5822
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5822