المپياد جهاني شيمي
 عناصر مصنوعی
عناصر مصنوعیزنگ تفريح شيمي
زنگ تفریح 253
عناصر مصنوعی توسط انسان ساخته می‌شود و نمی‌توان آن‌ها را در طبیعت یافت. عناصر بشرساز عناصر شیمیایی ناپایداری هستند که به صورت طبیعی در طبیعت دیده نمی‌شوند. این عناصر توسط بشر در آزمایشگاه‌ها تشکیل می‌شوند. این عناصر ذاتاً ناپایدار و به صورت پرتوزا (رادیواکتیو) می‌باشند.
عناصر مصنوعی توسط انسان ساخته می‌شود و نمی‌توان آن‌ها را در طبیعت یافت. عناصر بشرساز عناصر شیمیایی ناپایداری هستند که به صورت طبیعی در طبیعت دیده نمی‌شوند. این عناصر توسط بشر در آزمایشگاه‌ها تشکیل می‌شوند. این عناصر ذاتاً ناپایدار و به صورت پرتوزا (رادیواکتیو) می‌باشند. که این بدان معناست که با تشعشع پرتو به عناصر دیگری تجزیه می‌شوند. کشف این عناصر باعث شد که جاهای خالی که در جدول تناوبی وجود داشت پر شده و اثباتی بر پیش‌بینی‌های مندلیوف باشد.118 عنصر در جدول تناوبی موجود است که 92تای آن‌ها طبیعی و باقی به صورت مصنوعی (بشرساز) می‌باشند. تکنیتیوم (Technetium) [با عدد اتمی 43] اولین عنصر مصنوعی شناخته‌شده می‌باشد. که جای خالی مبهم بین مولبیدنوم (molybdenum) [با عدد اتمی 42] و روتنیوم (ruthenium) [با عدد اتمی 44] در جدول تناوبی را پر کرد. می‌توان لیست کامل عناصر مصنوعی را در زیر مشاهده کرد:
 
تاریخچه تشکیل عناصر مصنوعی
 
برای اولین بار در سال 1937 عناصر مصنوعی شناخته شدند که همان طور که گفته شد با کشف تکتینیوم آغاز گشت. این عنصر توسط یک فرآیند هم‌جوشی هسته‌ای تولید شد. راکتورهای هسته‌ای و ذرات شتابدهنده امروزه برای تولید این عناصر استفاده می‌شود. ذرات شتابدهنده ذراتی هستند از دو عنصر که با سرعت بسیار زیاد به‌هم برخورد می‌کنند. با این برخورد هسته‌ی جدید و بزرگ‌تری تولید می‌شود که از ادغام هسته‌ی دو عنصر برخورد کرده بوجود می‌آید. این ذرات: نوترون، ذرات آلفا، دوترون و غیره می‌باشند که به هرکدام ذرات شتابدهنده گویند. 
 
وقتی این ذرات به یک عنصر سنگین برخورد می‌کنند باعث تولید عنصر جدیدی می‌شوند. تکنیتیوم نیز از بمباران دوترون بر عنصر سنگین مولیبدنوم تولید شده‌است. بعد‌ها کشف شد که از بمباران نوترون بر اورانیوم نیز می‌توان عنصر جدیدی را تولید کرد که این عنصر پولوتونیم نامگذاری شد. ولی 20 سال طول کشید تا دانشمندان بتوانند عنصر دیگری به نام لورنسیم (lawrencium) را از پولوتونیم کشف کنند.
 
نامگذاری عناصر مصنوعی
 
اتحادیه آیوپاک همانند دیگر عناصر نام عناصر مصنوعی را نیز تعیین کرده است. که اکثر این نام‌ها یا بنابر مکانی که کشف شده یا دانشمندی که آن را کشف کرده است گذاشته شده‌است. مانند: کالیفورنیوم (californium) یا کوریوم (curium). برخی نیز هنوز به صورت رسمی نامگذاری نشده‌اند و نامی موقت دارند. مثل برخی از عناصر چون کوریوم که بعد از دانشمندان پیر و ماری کوری نامگذاری شد.
 
استفاده
 
تکنیتیوم در صنعت داروسازی بسیار استفاده  می‌شود مخصوصا در برخی آزمایش‌های پزشکی از این عنصر به دلیل ماهیت رادیواکتیو بودنش استفاده می‌شود، یا به عنوان کاتالیزور در برخی از واکنش‌ها.
 
پولوتونیم به عنوان سوخت در بسیاری از راکتورهای هسته‌ای استفاده می‌شود یا از امریکییوم (americium) به عنوان آشکارساز دود استفاده می‌شود.اما عموما این عناصر را برای انجام آزمایشات و تولید عناصر جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند.  
 
1392/2/6لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  2940
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  2940