المپياد جهاني شيمي
  پیش‌بینی زلزله‌ها 
پیش‌بینی زلزله‌ها زنگ تفريح شيمي
نقش علم شیمی در پيش‌بيني زلزله

 

محققان معتقدند که تغییرات شیمیایی در آب‌ های زیر زمینی ممکن است روزی به ما در پیش بینی زلزله ‌ها چهار تا شش ماه قبل از وقوع‌شان کمک کند. سیستم‌ های هشدار دهنده‌ی زلزله‌ی امروزی تنها می‌ توانند چند دقیقه قبل از وقوع زلزله به انسان‌ها اخطار دهند. دلیل آن است که سیستم‌ های امروزی بر مبنای تشخیص اولین غرش‌ های مربوط به زمین لرزه کار می ‌کنند و با شناسایی آنها به ما اخطار می‌دهند. اما به تازگی محققان ادعا کرده ‌اند که با دنبال کردن تغییرات ایجاد شده در شیمی آب های زیر زمینی می‌توان بسیار زودتر وقوع زلزله‌ ها را پیش بینی نمود.

 

 

آنها با بررسی نمونه ‌هایی از آب چاه های آرتزین در ایسلند به مدت پنج سال، متوجه تغییراتی در نسبت ایزوتوپ‌ های هیدروژن و همچنین افزایش سطح سدیم موجود در آب در حدود چهار تا شش ماه قبل از وقوع زلزله ‌های بالای پنج ریشتر شدند. این سر نخ‌ های شیمیایی به دست آمده نشان می‌ دهند که آب های زیر زمینی نقاط مختلف با هم مخلوط شده اند. با این مشاهدات محققان نتیجه گیری کرده اند که قبل از وقوع زلزله ممکن است در اثر شکستن سنگ ها، سفره های زیر زمینی با هم ارتباط پیدا کنند. نتایج این بررسی ها در ژورنال Nature Geoscience تحت این عنوان منتشر شده است: "تغییرات ایجاد شده در شیمی آب های زیر زمینی در ایسلند قبل از وقوع دو زلزله ی متوالی" تحقیقاتی از این دست حدود چهل سال است که انجام می شود.

 

 

در برخی از این بررسی ها مانند مطالعه ای که پس از زلزله ی مرگبار Kobe در سال 1995 انجام شد، نتایجی مشابه یافت شده است. اما نویسنده ی این مقاله، Alasdair Skelton استاد ژئوشیمی دانشگاه استکهلم می گوید که به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن موضوع مورد مطالعه، دریافت منابع مالی مناسب برای ادامه ی تحقیقات بسیار دشوار است. چرا که به هیچ وجه تضمینی در به دست آمدن نتیجه وجود ندارد. ممکن است محققان مدت سه سال هزینه کنند و تحقیقات خود در این زمینه را ادامه دهند. اما اگر زلزله ای اتفاق نیفتد، هیچ نتیجه ای در کار نخواهد بود. حتی در صورتی که ما نتایج مشابه بیشتری جمع آوری کنیم و محققان یک هشدار شش ماهه بدهند، بعد از آن چه می شود؟ اگر قصد داریم زلزله ها را پیش بینی کنیم، باید بتوانیم زمانی مناسب قبل از وقوع آنها اخطار بدهیم. چند سال یا چند روز و دقیقه زودتر برای این کار زمان مناسبی نیست. در عوض چند هفته یا چند ماه زودتر می تواند مفیدترین مقیاس زمانی برای پیش بینی زلزله ها باشد. اما عملی شدن این کار بسیار دشوار است و به تلاش های فراوان در این زمینه نیاز خواهد داشت

 

 


منابع مفيد:


زلزله


زمين لرزه


زلزله شناسي


جريان آب زيرزميني


تشکيل آب زيرزميني


چاه آرتزين

1393/11/19لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  3682
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  3682