المپياد جهاني شيمي
 تلاش براي کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید
تلاش براي کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدیدزنگ تفريح شيمي
از شیمیدانان سراسر دنیا خواسته شده است نمونه‌هایی از ترکیبات جدیدی که سنتز کرده‌اند را در اختیار پروژه‌ای به منظور کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید بگذارند.

 


انجمن گسترش کشف داروهای غیر میکروبی (CO-ADD) توسط دانشمندانی از دانشگاه Queensland واقع در بریزبن استرالیا در پاسخ به مشکل در حال رشد مقاومت میکروب‌ها در برابر داروهای ضد میکروبی تأسیس شده است.
مدیر انجمن، Matt Cooper توضیح می‌دهد: «کشف داروهای جدید برای شرکت‌های دارویی سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود، تا حدودی به این دلیل که ترکیبات مشابهی توسط اکثر افراد در حال بررسی است. از این رو لازم است به روش‌های خلاقانه‌تری در این حیطه بپردازیم.»
وی توضیح می‌دهد که روزانه هزاران ترکیب شیمیایی جدید در سراسر دنیا توسط دانشمندان تولید می‌شود، اما هیچ‌گاه این ترکیبات به عنوان کاندید برای مصارف دارویی در نظر گرفته نمی‌شوند و تحقیقاتی روی آنها در این زمینه انجام نمی‌شود.»

 

 


حال انجمن CO-ADD از گروه‌ها درخواست کرده است ترکیبات خود را به منظور بررسی رفتارشان در مقابل باکتری‌ها و قارچ‌های مختلف از جمله ویروس‌های بسیار قوی به این انجمن ارسال کنند. طبق توضیحات Cooper هزینه‌ی انجام این آزمایش‌ها بر عهده‌ی انجمن است و محققان یا موسسات اهدا کننده‌ی این ترکیبات می‌توانند هر گونه موفقیتی که در این بررسی‌ها به دست می‌آید را دنبال و تجاری‌سازی کنند. آنها می‌توانند تمام حقوق مربوط به این ترکیبات را برای خود حفظ کنند و حتی قادر به ثبت پتنت نیز هستند. تنها شرط موجود این است که افراد موظفند موافقت کنند که ۱۸ ماه پس از گرفتن نتایج، اطلاعات مربوط به این تست‌ها در اختیار عموم قرار بگیرد.

 


در این باره Cooper می‌گوید: «این کار در طولانی مدت بسیار ارزشمند خواهد بود. ما هنوز نمی‌دانیم دقیقاً چه چیزی باعث خواص یک آنتی‌بیوتیک خوب می‌شود، مثلاً چه ساختاری و چه خواص شیمی‌فیزیکی از ترکیب سبب نفوذ باکتری‌ها و از بین بردن آنها می‌شود.» اطلاعاتی که از این پایگاه داده‌ها در اختیارمان قرار می‌گیرد می‌تواند به تشخیص اینکه چه ترکیباتی می‌توانند در مقابل عوامل بیماری‌‌زای مختلف به خوبی عمل کنند و کدام ترکیبات سبب ادامه‌ی تحقیق در این زمینه می‌شوند کمک کند.


پس از یک سال موفقیت‌آمیز در انجام آزمایشی این پروژه در ابعاد کوچک، این انجمن توانسته است کمک‌های مالی از Wellcome Trust دریافت کند. همچنین نمونه‌های مواد از موسساتی در استرالیا، نیوزیلند و حتی مناطق دورتر مانند هند، فرانسه و ایالات متحده در اختیار این انجمن قرار گرفته است. در این باره Cooper توضیح می‌دهد: «پاسخ مخاطبان بسیار مثبت بوده است. من فکر می‌کنم مردم متوجه شده‌اند که چون ما هیچ هزینه‌ای برای انجام این تحقیقات از آنها نمی‌گیریم و حقوق افراد به طور کامل محفوظ است، هدف این انجمن تنها سود رساندن به جامعه است.»

 


انجام این پروژه به طور رسمی از ژانویه شروع شده است و Cooper امیدوار است که این فعالیت در آینده نیز ادامه پیدا کند. اگر چه در حال حاضر تمرکز بر پیدا کردن آنتی‌بیوتیک‌های جدید است، امکان گسترش حوزه‌ی تحقیقات در آینده وجود دارد. وی معتقد است که ما می‌توانیم این تحقیقات را در مورد بسیاری از عوامل بیماری‌زای کلیدی مانند مالاریا انجام دهیم؛ درواقع در مورد هر چیزی که تهدیدی بزرگ برای سلامت جامعه‌ی حهانی باشد.

کیم لوئیس، مدیر مرکز کشف داروهای ضد میکروبی در دانشگاه Northeastern امریکا در مورد امکان موفقیت پروژه در ایجاد یک کلاس جدید از داروهای ضد میکروبی متقاعد نشده است. وی اشاره می‌کند که تلاش و تحقیق بر روی میکروارگانیسم‌های خاکی برای دریافت آنتی‌بیوتیک‌های جدید هیچ نتیجه‌ای در دهه‌های اخیر نداشته است. اما وی معتقد است داشتن مجموعه‌ای از نتایج که در دسترس عموم قرار بگیرند - از جمله تحقیقات بی‌نتیجه - اطلاعات مفیدی را در اختیارمان قرار می‌دهد. او توضیح می‌دهد: «بیشتر تحقیقات بی‌نتیجه در این زمینه تا به حال هرگز منتشر نشده‌اند و ما تنها اطلاعاتی سطحی از آنها داریم، با این اوصاف چیزی از تحقیقات نمی‌توان آموخت. این پروژه می‌تواند ما را در این راستا کمک کند.»

 


منبع:


Chemists Crowdsource New Compounds to Speed the Fight against Antibiotic Resistance


منابع مفيد:


عمر ميکروب‌ها


ميکروب‌ها


آنتي‌بيوتيک


آنتي‌بيوتيک-ويکيپديا

1394/3/10لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5839
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5839