المپياد جهاني شيمي
 كوره‌ي بلند (زنگ تفريح شماره‌ي 63)
كوره‌ي بلند (زنگ تفريح شماره‌ي 63)زنگ تفريح شيمي
توليد سرباره، راه حل پاك‌سازي از ناخالصي
 

كوره‌ي بلندتا سال 1709 كوره‌هاي «ذوب آهن» فقط از «ذغال چوب» استفاده مي‌كردند. جنگل‌ها از بين مي‌رفت و چوب – كه  «ذغال»  از آن تهيه مي‌شد -  گران تمام مي‌گرديد.

«ذغال‌سنگ» جانشين مناسبي براي  «ذغال‌چوب» و ماده‌اي ارزان و فراوان بود ولي سوخت مناسبي براي توليد «آهن» محسوب نمي‌شد چون حاوي  «سولفور» بوده و « آهن» را براي هر نوع استفاده‌اي شكننده مي‌كرد.

ياداوري -

- «سولفور»  باعث مي‌شود که« فولاد» در درجه‌ي حرارت‌هاي زياد شکننده شود. چنين خاصيتي را «شکنندگي درجه‌هاي سرخ شدن فلزي» مي‌نامند.

- آلودگي «گوگرد» در کوره‌ي بلند قابل حذف است به اين شكل كه بايد با اضافه كردن «سنگ‌آهک» و توليد «سرباره»، «گوگرد» را خارج كرد. در صورت خارج نشدن «گوگرد» تا حد مورد نظر، بايد در خارج از کوره‌ي بلند نيز «گوگردزدايي» انجام داد.

- يکي ديگر از عناصر مزاحم در کوره‌هاي بلند، «سيليس» مي‌باشد و مقدار بيش‌از حد آن موجب مصرف بيش‌تر سوخت و انرژي، مصرف «آهک» زياد و خوردگي ديواره‌ي کوره‌ها مي‌شود.

در سال 1709 شخصي به نام «آبراهام داربي» (Abraham Darby) موفق شد «آهن» را به شكل مناسبي با «ذغال‌سنگ» ذوب كند. او براي اين موفقيت جشني را برپا كرده و همه‌ي كارگران خود را دعوت نمود.

تكنولوژي اين دستاورد امكان استفاده از« آهن» را توسعه داد. در طي 40 سال روستاي كوچك «كول بروكديل» «Coalbrookdale » به يكي از سايت‌هاي معدني اصلي تبديل شد كه حدود 500 نفر كارگر در آن مشغول كار بودند.

در انيميشن ذيل استخراج «آهن» از سنگ معدن و تشكيل «سرباره» در كوره‌ي بلند نمايش داده شده است (تكنولوژي استخراج مربوط به آن زمان است).


1386/9/5لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5840
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5840