زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 «آسيمو»، ربات انسان نماي هوشمند
«آسيمو»، ربات انسان نماي هوشمندزنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح 72

 

«آسیمو» مخفف عبارت «Advanced Step in Innovative MObility» است.

شركت ژاپني هوندا روبات «آسيمو» كه روباتي انسان نما است و مي تواند در مقابل حرف ها و حالات صورت انسان عكس العمل نشان دهد، را طراحي كرده است.شركت هوندا، اين روبات را با استفاده از تجربه های به دست آمده  از ساخت روبات هايي چون سري پي و سري اي توليد كرده است.

از خصوصیات ظاهری «آسیمو» می توان به 130 سانتی متر قد و 54 کیلو گرم وزن آن اشاره کرد. این روبات می تواند راه برود و حتی بدود که بیشترین سرعت آن را تا شش کیلومتر بر ساعت (۴٫۳ متر بر ثانیه) اعلام کردند. از دیگر ویژگی های خارق العاده این ربات این است که از پله ها بالا و پایین می رود؛ قابلیت خواندن (ترجمه) حرکات و حالات چهرهٔ انسان‌ها را دارد و می‌تواند مستقلاً پاسخ دهد. همچنیین قابلیت دریافت پیامهای صوتی و تشخیص جهت صدا را نیز دارد؛ این قابلیت به خاطر وجود سه میکروفونی که در سر او جای گرفته امکان پذیر شده است. به علاوه «آسیمو» دارای دو دوربین هم می باشد که به کمک آنها محیط اطراف خود را می بیند. این دوربین ها توانایی تشخیص فاصله و عمق را نیز برای او به ارمغان آورده است. از دیگر ابزاری که در این ربات به کار گرفته شده و او را بیشتر به شبیه انسان کرده است، وجود 5 حسگر فراصوت در پشت اوست تا او قادر به احساس اجسام تا فاصله 3 متری از خود باشد.

آخرین مدل این ربات که در سال 2005 رونمایی شد، دارای باتری 58.8 ولتی است که در ازای 4 ساعت شارژ یک ساعت کار می کند. در حال حاضر ۴۵ واحد آسمیو در جهان وجود دارد. تولید هر یک از این واحدها ۶۳۸٬۱۸۶ یورو هزینه دارد.

این ربات توانسته تا به راحتی بسیاری از کارهای انسانها را انجام دهد. امید می رود که در سالهای آتی پیشرفت این علم سبب راحت زیستی هر چه بیشتر انسان ها شود.   

 31 اکتبر / 9 آبان مقارن با دهمین سالگرد ساخت آسیمو، پیشرفته‌ترین روبات انسان‌نمای جهان است و شرکت هوندا، سازنده این روبات پیشرفته، این روز را جشن گرفته است. برای بزرگداشت این رویداد خاص، هوندا وب سایت اختصاصی افتتاح کرده و فیلم‌ها و تصاویری را از روند تکاملی این روبات در طی 10 سال گذشته روی آن قرار داده است. 

در حال حاضر این شرکت ژاپنی تحقیقات خود را روی بهبود هوش آسیمو متمرکز کرده و علاوه بر آن، ارتباط بین انسان و روبات نیز از دیگر زمینه‌هایی است که روی آن مطالعات زیادی انجام می‌شود.

1389/8/11لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8426
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8426