زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 موتور های جستجو
موتور های جستجوزنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره 100

 

رقابت روزافزون موتورهاي جستجو باعث‌شده شركت‌هاي سازنده آنها به روش‌هاي متعددي مانند كسب اطلاعات كاربري يا رديابي حركات ماوس براي درك بهتر خواسته كاربران در كنار توجه هميشگي به امنيت شبكه رو بياورند.

 به گفته كالين براس: خوب يا بد، موتورهاي جستجو به دروازه‌هاي ورود به دنياي مجازي تبديل شده‌اند. آنها به كاربران در جستجوي اطلاعات، شركت‌هاي تبليغاتي در گسترش و فروش تبليغات و حتي هكرها در كشف كدهاي نرم‌افزاري كمك مي‌كنند.

رقابت نفس‌گير ميان موتورهاي جستجو در سال‌هاي اخير باعث شده اولويت اول همگي آنها حفظ رضايت كاربران باشد. اما جستجو با استفاده از كلمات مبهمي كه اغلب معاني متعددي دارند، در بسياري از موارد به پاسخ مورد نظر كاربران نمي‌رسد.

عده‌اي از محققان معتقدند اطلاعات جمعيتي مي‌تواند به موتورهاي جستجو براي حدس اولويت‌ها كمك كند. به عنوان مثال مطابق بررسي‌هاي آنها اغلب زناني كه واژه واگنر را جستجو كرده‌اند به دنبال اطلاعاتي در مورد ريچارد واگنر، موسيقي‌دان فقيد آلماني بوده‌اند، در حالي كه مردان بيشتر اين واژه را براي جستجو و خريد اسپري‌هاي رنگ اين شركت جستجو كرده‌اند.

آنها موفق شدند با پايش اطلاعات كاربري هر فرد در سرويس‌هاي متعدد وب و دستيابي به اطلاعات اساسي مانند جنس، سن و سوابق آموزشي او، در يك دوره 12ماهه نتايج حاصل از جستجوهاي ياهو را تا 7درصد بيش از حد استاندارد اين موتور جستجو بهبود دهند.

آمار نشان مي‌دهد چيزي حدود 70درصد ما حين كار با رايانه براي تمركز روي مطالب اصلي، ماوس را روي آنها نگه مي‌داريم. گروه ديگري از محققان با علم به اين روش، شيوه هوشمندانه‌اي را در پيش گرفته‌اند. آنها افزونه‌اي براي يكي از مرورگرها تعريف كردند كه مي‌تواند حركات ماوس را رديابي كند و آنرا در اختيار 10 داوطلب قرار دادند. نتايج نشان مي‌دادند بررسي حركات ماوس با دقتي حدود 96درصد مي‌تواند هدف فرد از جستجو را درست ارزيابي كند.

استفاده از اين روش همراه با ثبت دفعات جستجوي آگهي‌هاي تبليغاتي مي‌تواند به شركت‌ها براي تعيين اثربخشي هر بخش از تبليغ و بهبود محتواي تبليغات آنلاين كمك كند.

نكته ديگري كه بايد در مورد موتورهاي جستجو به آن دقت كنيم، قابليت بالاي آنها در ثبت كدهاي اصلي وب‌سايت‌ها و قابليت جستجوي اين كدها توسط هكرها و ساير مجرمان اينترنتي است. به عنوان مثال وب‌سايتي را در نظر بگيريد كه حفره‌هاي امنيتي آن كشف شده‌اند. هكرها مي‌توانند با جستجوي اطلاعات به ساير وب‌سايت‌هايي دسترسي پيدا كنند كه همان حفره‌هاي امنيتي را دارند.

 

 

 

 

1390/8/17لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  9022
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  9022