زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 تكنولوژي لمسي در آيپادها
تكنولوژي لمسي در آيپادهازنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفريح شماره 116

 

مقدمه‌اي بر طرز كار آيپادهاي لمسي:
Apple   اولين ورژن  لمسي آيپاد را در سال 2007 عرضه كرد، از زماني كه اين نسخه عرضه شد آيپاد لمسي تبديل به يك دستگاه پخش مديا پرطرفدار شد. اين نسخه برادر نسخه‌هاي ديگر آيپاد كه در صدا و تصوير حرفه‌اي بودند محسوب مي شد كه همه ي آنها به نحو عالي جوابگوي نيازهاي كاربرها بودندو اما آيپاد لمسي فراتر از اين‌ها بود، شامل دو دوربين، شبكه بي‌سيم و داراي برنامه‌هاي كاربردي براي پست الكترونيكي و وب‌گردي و داراري قابليت نصب هزاران برنامه كاربردي در دسترس.
 

 

آيپادهاي لمسي محدوديت‌هايي براي شبيه شدن به آيفون را تحمل مي كند تا بتواند  بيشتر برنامه‌هاي كاربردي آيفون را به خوبي اجرا كند.

 صفحه نمايش آيپاد لمسي بيشتر سطح آيپاد را پوشش مي دهد و آن را شبيه آيفون مي‌كند. همچنين قابليت لمس چندگانه سطحي كه آيفون براي بعضي از آيپادها طراحي شده‌است. مثلاٌ شما با زدن يك دكمه صبح از خواب بيدار مي‌شويد و با حركت دادن انگشتانتان روي صفحه لمسي حساس روي ليست موزيك يا هر فايلي كه مي خواهيد مي‌رويد.
آيپاد  لمسي به نظر يك تركيب بي‌نظير از ويژگي‌هاي  آيپاد و آيفون است؛ هرچند اين آيپاد براي همه كاربران متناسب نيست. در اين زنگ تفريح نگاهي به معيارهاي آيفون  آيپاد مي‌اندازيم و همچنين تكنولوژي صفحه كاربري لمس چندگانه و تخصص پخش مديا را امتحان مي كنيم.

 

  
ويژگي آيپاد لمسي
اينكه فكر كنيم آيپاد لمسي ورژن پايين تري از آيفون است آسانتر است تا فكر كنيم اين آيپاد ورژن بالاتري از آيپادهاست. آيفون و آيپاد لمسي به نظر شبيه هم مي‌آيند، صفحه لمسي بزرگ با مرز سياه و براق و يك دكمه براي صفحه اصلي. اين آيپادها كوچك تر و كم‌ وزن‌تر از آيفون است،زيرا آيفون داراي فرستنده و گيرنده تلفني است كه آيپاد اين قابليت را ندارد.
صفحه آيپاد  نيز شبيه آيفون است اما با آيكون‌هاي كمتر(حداقل تا زماني كه برناه‌هاي كاربردي جديد را نصب نكرده باشيد).
مشتركات آيپاد و آيفون‌: دوربين اصلي و دوربين جلوي دستگاه، حافظه فلش، مرورگر وبSafari ، ميكروفون و كنترل از راه دور، توانايي WIFI، صدا و تصوير و ذخيره عكس و نمايش، داك و اتصال به هدفون، ماشين حساب و ساعت، تقويم و قابليت همگام سازي ليست شماره‌ تلفن‌ها با كامپيوتر

بعدا‌ٌ نگاهي دقيق به آنچه در پشت آيپادهاي لمسي مي‌گذرد مي‌پردازيم: 
 

 پردازش اوليه پشت لمس يك نقطه مشخص
 

 

صفحه نمايش آيپاد لمسي
چيزي كه آيپادهاي لمسي را از مدل‌هاي ديگر آيپاد متمايز مي‌كند(به جز مدل جديد آيپاد، آيپاد نانو)، رابط كاربري لمسي است. وقتي شما صفحه نمايش را لمس مي‌كنيد مدارات آيپاد حضور انگشت شما را  تشخيص مي دهد و اينكه چند انگشت شما روي صفحه است و اينكه در كجاي صفحه قرار دارد. و همچنين اين قابليت را دارد كه در جواب لمس برنامه‌هاي كاربري را اجرا كند. آيپاد لمسي از از يك لايه خازني زير پوشش محافظ استفاده مي‌كند، ايده ابتدايي اين است كه خاصيت الكتريكي الكتريكي بدن انسان را  مي‌گيرد، و وقتي شما صفحه خازني را لمس مي كنيد مقدار شارژ اين خازن‌ها تغيير مي‌كند  به همين دليل است كه بايد با انگشت بي‌پوشش صفحه را لمس كرد. پوشش‌هايي مثل دستكش يا استفاده از خودكار  يا هر قلم ديگري باعث تغيير در مدار خازني نمي‌شود.
دو روش امكان پذير كه آيپاد براي تغيير در اندازه‌هاي حالت الكتريكي استفاده مي‌كند:
ظرفيت خود خازني: مدارها هر تغيير در آرايه الكترودها را را كنترل مي‌كنند.
ظرفيت خازني متقابل: لايه اي از خطهاي رانندگي كه. يك لايه  جداگانه براي خطهاي حسي تغيير در شارژ الكتريكي را  حمل مي‌كنندكه زماني را كه شما انگشت روي صفحه مي‌گذاريد را تشخيص مي دهد.


مدارهاي حسي در ظرفيت خود خازني صفحه، تغييرات در شارژ الكتريكي را اندازه‌گيري مي‌كنند.

 


در ظرفيت خازني متقابل ، شبكه خط‌هاي رانندگي و خط‌هاي حسيبراي تشخيص تغييرات الكتريكي با هم كار مي‌كنند.


فارغ از هر متدي كه روي صفحه استفاده مي‌شود ، شما با هر بار لمس صفحه نمايش مشخصات الكتريكي روي صفحه را تغيير مي‌دهيد. آيپاد اين تغييرات را به عنوان داده ذخيره مي‌كند  و از الگوريتم هاي رياضي براي تشخيص مكان دقيق انگشت شما روي  صفحه و مسير حركت آن استفاده مي‌كند.

 

 

 

 
ورودي لمسي نياز به  همكاري پردازنده لمسي آيپاد، سيستم عامل، سخت افزار و نرم افزار دارد

 


پردازنده آيپاد لمسي و و رابط آن
پردازنده لمسي مسير حركت انگشت شما را  از وقتي كه شما آن را روي صفحه مي گذاريد دنبال مي‌كند. شما مي توانيد انگشت خود را  از يك مكان به مكان ديگر بلغزانيد و يا با گسترش حركت انگشتان تصوير را بزرگ كنيدو دوباره آن را به اندازه اصلي برگردانيد. دستگاه آنچه را كه انگشتان شما انجام مي‌دهند را با با آنچه كه اتفاق مي‌افتد هماهنگ مي‌كند.
آيپاد لمسي شكل، اندازه  و موقعيت مكاني انگشت يا انگشتان شما را روي صفحه تشخيص مي‌دهد. اين دستگاه از نرم‌افزار ژست براي طبقه‌بندي لمس استفاده مي‌كند كه به حركت انگشتان شما و اينكه در زمان حركت آيپاد  در حال انجام چه كاريست بستگي دارد.
پردازنده دستورالعمل‌هايي بر اساس داده‌اي كه انگشت شما توليد مي‌كند به صفحه لمسي، نرم‌افزار و سخت افزار مي فرستد.
به عنوان مثال، اگر شما از مرورگروب safari استفاده مي‌كنيد و مي‌خواهيد آدرس سايتي را وارد كنيد، شما قسمت آدرس را روي مرورگر لمس مي‌كنيد. لايه خازني متوجه لمس صفحه شده و تشخيص مي دهد كه  شما كجا را لمس كرديد و پردازنده و نرم افزار ژست اطلاعات لمس را متقابلاٌ به برنامه كاربردي ارجاع مي‌دهد.  پردازنده پيغامي را به صفحه  لمس آيپاد مي فرستد.  فرآيند اينكه كدام قسمت را لمس كرديد و اينكه چه چيزي را در پس زمينه اتفاق افتاده است تقريباٌ همزمان رخ مي‌دهد.

 

 

1391/3/7لينک مستقيم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1392/2/17
مـتـن : خیلی مطلب خوبی بود. اماااا... صفحه ی i phone و i pod لمسی هست ولی نه از نوع فشاری ... اینا با گرمای دست کار میکنه... این عکس هایی که ایراد دارن را از کجا آوردین؟؟؟؟؟؟؟
پاسـخ : سلام دوست عزیز
از اینکه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته خوشحالیم.
در این مطلب ما صحبتی از فشاری بودن صفحات نکردیم. فقط اتفاقی که بعد از لمس صفحات میفتد را تشریح کردیم.
از صحت عکس‌ها نیز مطمئن باشید. تلاش می‌کنیم که در آینده لینک مطالب را براتون بگذاریم.

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8439
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8439