زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 جشن تولد 14 سالگي گوگل
جشن تولد 14 سالگي گوگلزنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفريح شماره 133

 

گوگل باهوش كه هميشه به بيشتر سوال‌هاي ما جواب مي‌دهد 14 ساله شد و به همين

 مناسبت صفحه اصلي گوگل به يك جشن تولد تبديل شد. اين شركت يك كيك شكلاتي انيميشني را روز 27 سپتامبر به عنوان لوگوي صفحه(دودل) روي صفحه گذاشت كه روي آن 14 شمع به رنگ‌هاي اصلي گوگل يعني قرمز، آبي ، سبز و زرد روشن بود. این کیک که در صفحه اول موتور جستجوی گوگل خودنمايي مي‌كرد، یک تصویر متحرک بود که با خاموش شدن شمع‌ها، کیک خورده شده و کلمه گوگل بر روی صفحه باقی می ماند.

 

 این تاریخ از سال ۲۰۰۵ به عنوان روز تولد گوگل انتخاب شده است. آدرس اینترنتی گوگل در ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۷ به ثبت رسیده است و شرکت گوگل در ۷ سپتامبر ۱۹۹۸ تاسیس و ثبت رسمی شده است. اما بر خلاف این دو تاریخ، گوگل ۲۷ سپتامبر را به عنوان سالگرد تولدش انتخاب کرده است.


14 سال از سال 1998 گذشته است از زماني كه دو دانشجو از دانشگاه استنفورد لري پيج و سرجري برين براي تغيير چهره اينترنت با هم متحد شدند. در جشن 13 سالگي گوگل، اين شركت لوگوي صفحه اول را به عكسي تغيير داد كه كه گوگل را در تولد 13 سالگي نشان ميداد. يك كيك روي ميز با 13 شمع روي آن و جناب گوگل هم با سه کلاه شادی پشت میز نشسته و قصد دارد شمع ها را خاموش کند.
 
باور اينكه  یکی از برترین برندهای اینترنتی دنیا و پرطرفدارترین موتور جستجوی کاربران اینترنت، تازه وارد سالهای نوجوانی شده باشد سخت است. در سالهای ابتدایی گوگل و دوران قبل از آن آلتا ویستا و یاهو یکه تاز میدان جستجوگرهای اینترنتی بودند و معمولا کاربران به صورت هم زمان از هر دو استفاده می کردند، گوگل با صفحه کاربری مینیمال و جستجوی سریع و دقیق خود از همان ابتدای تولد، قدرت را در دست گرفت.
 
14 نكته جالب گوگلي
۱- در واقع تاریخ تاسیس این شرکت، روز ۷ سپتامبر است و تا سال ۲۰۰۵ هم گوگل این تاریخ را جشن می گرفت. اما در سال ۲۰۰۵ گوگل جشن تولد خود را برای همزمانی با تاریخ دستیابی به مهمترین رکورد تعداد صفحات ایندکس شده توسط این موتور جستجو، از ۷ سپتامبر به ۲۷ سپتامبر تغییر داد. 

۲- نام اصلی گوگل در شروع کار BackRub بوده است. موتور جستجوی BackRub از سال ۱۹۹۷ هنوز سرپا ایستاده است، اما دیگر کاری از دستش بر نمی آید. 

۳- گوگل اولیه یا همان BackRub روی ده هارد درایو ۴ گیگابایتی قرار داشت و کیس کامپیوتر سرور گوگل اولیه از قطعات Lego ساخته شده بود. 

۴- به گفته این شرکت، روزانه ۱۵ درصد از کلمات جستجو شده در گوگل، قبل از این هرگز جستجو نشده اند و کاملا جدید هستند. 

۵- همان طور که می دانید، کلمه Google یک بازی با حروف است و از کلمه Googol مشتق شده است. Googol به معنی عدد یک با ۱۰۰ صفر در جلو آن است. 

۶- گوگل در هر ماه بیشراز ۱۰۰ میلیارد جستجو را سرو سامان می دهد و در گوگل پلاس ۱۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. 

۷- اولین لوگوي صفحه (Doodle )گوگل در سال ۱۹۹۸ منتشر شد که خبر از حضور موسسان گوگل در فستیوال برنینگ من می داد. 

۸- از ژوئن ۲۰۰۶ دیکشنری انگلیسی آکسفورد و فرهنگ لغت مارتین وبستر عبارت Google را به عنوان یک فعل به رسمیت شناخته و ثبت نموده اند. 

۹- آدرس google.com در سال ۱۹۹۷، یعنی یک سال قبل از راه اندازی این موتور جستجو ثبت شده است. 

۱۰- از سال ۲۰۰۹ گوگل تعدادی بز را اجاره کرده تا به جای دستگاه های چمن زن کار چمن زنی و حذف علف های دست و پا گیر دفتر مرکزی این شرکت را انجام دهند. این حرکت از طرف دوستداران محیط زیست با استقبال فوق العاده ای روبرو شد. 

 

۱۱- یکی مواردی که بخشی از شهرت گوگل محسوب می شود، تهیه نوشیدنی، میان وعده و سه وعده غذای رایگان برای کارکنان این شرکت است. اما جالب است بدانید اولین میان وعده عرضه شده برای کارکنان گوگل از سال ۱۹۹۹ راه خود را به این شرکت باز کرد. این میان وعده نوعی آبنبات ژله ای با نام Swedish Fish بود. 

 

 

 

۱۲- دفتر مرکزی گوگل منبعی از شگفتی های فراوان است. از جمله اینکه گوگلی‌ها یک اسکلت دایناسور تی رکس را در ساختمان‌شان نگهداری می کنند و آن را Stan نام گذارده اند.


۱۳- اولین تویت انجام شده با اکانت رسمی گوگل در تویتر، در فوریه ۲۰۰۹ ارسال شد و  به این صورت بود:
«I’m 01100110 01100101 01100101 01101100 01101001 01101110 01100111 00100000 01101100 01110101 01100011 01101011 01111001 00001010»
برای کسانی که با اعداد مبنای باینری یا دودویی آشنایی ندارند باید گفت که این تویت به زبان آدمیزاد، جمله مشهور گوگلی I'm feling lucky  است که به معنی «من احساس خوش شانسی می کنم» است. 
 

۱۴- در سال ۲۰۰۰ گوگل سرویس MentalPlex را معرفی کرد که با خواندن ذهن شما، نتایج جستجو را برای تان به نمایش در می آورد. البته معلوم شد که این سرویس در واقع یک دروغ آوریل و یکی دیگر از شوخی های گوگلی بوده است.


 

 

1391/7/8لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
خطایی روی داده است.
خطا: بازديدها فعلا" غیر قابل دسترسی می باشد.