زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 جانشین‌های احتمالی هارد درایو
جانشین‌های احتمالی هارد درایوزنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره 140

 در زنگ تفریح پیشین در مورد هارد درایو که یکی  از پرکاربردترین فضاهای ذخیره سازی مجازی است صحبت کردیم، در ادامه در این شماره قصد داریم دو جانشین احتمالی هارد درایو را به شما معرفی کنیم.

 

سالید درایو (SSD)
برخلاف هارد دیسک، سولید درایوها، هیچ قسمت متحرکی ندارند. سولید درایوها، مشابه حافظه‌ رم، از میکروچیپ‌ها برای ذخیره‌سازی اطلاعات بهره می‌گیرند اما اطلاعات ذخیره شده در آن‌ها پایدار بوده و کاربر به صورت دائمی می‌تواند آن‌ها را بازخوانی یا ویرایش کند. اکثرسولیددرایوها با طراحی ۲.۵ اینچی عرضه می‌شوند که از نظر ظاهری شبیه به هارد دیسک‌های ۲.۵ اینچی هستند. سولید دیسک، مشابه دیسک سخت در مواردی مختلفی کاربرد دارد و برای اتصال از کابل‌های استاندارد SATA استفاده می‌کند. از آنجایی که سالید درایوها، قسمت متحرک ندارند، می‌توان آن‌ها را در اشکال و ابعاد مختلف طراحی نمود. همین مسأله این دستگاه را به بهترین گزینه برای استفاده در تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها تبدیل می‌کند.

 


به طور کلی طول عمر سولیدها به میزان اطلاعاتی که بر روی آن نوشته می‌شود (هرچه کمتر، بهتر) و ظرفیت آن‌ها (هر بیشتر، بهتر) بستگی دارد.
 
مزیت‌های سولید درایو
سولیددرایوها در مقایسه با هارد دیسک‌ها، سریعتر، با داوم‌تر، خنک‌تر و کم سروصداتر هستند. سولیددرایوها مصرف انرژی بهینه‌تری نیز دارند.مهمترین مزیت سولیددرایوها که کاربران را وسوسه می کند تا فضای ذخیره سازی خود را از هارد درایو به سولید درایو ارتقا دهند این است که آن ها عملمرد رایانه ها را بهبود می بخشند. طول عمر سولید درایوها، خیلی بیشتر از ۵ سال است. بعضی از انواع آنها، طول عمری برابر با ۱۰۰ سال دارند.
 
معایب سولید درایو
بزرگترین مشکل سولید درایو، قیمت آن است. در حال حاضر، سولیددرایوها، بسته به ظرفیتشان، ۷ تا ۵۰ برابر گران‌تر از دیسک‌های سخت هستند. البته خبرهایی درباره کاهش قیمت این نوع دیسک‌ها نیز به گوش رسیده است. همچنین آنها ظرفیت محدودی دارند و در محدوده قیمت‌های مناسب حداکثر ۵۱۲ گیگابایت حجم دارند. علاوه بر این، سولیددرایوها از محدودیت در تعداد مرتبه‌های نوشتن اطلاعات، رنج می‌برند که به آن «استقامت نوشتن» گفته می‌شود. به عبارت دیگر، سولید درایو‌ها تا پیش از غیر قابل استفاده شدن، به تعداد محــــدودی می‌توانند اطلاعات را درج (ذخیره) کنند.
 

 


بهترین کاربرد سولیددرایوها، استفاده از آن‌ها، به عنوان فضای ذخیره‌سازی اصلی رایانه‌ای است که میزبان سیستم‌عامل می‌باشد. در مقایسه با هارد دیسک، این کاربرد، در مجموع باعث بهبود عمل‌کرد و کارآیی رایانه خواهد شد. در رایانه‌های رومیزی، بهترین کار، استفاده ازسولیددرایوها به عنوان درایو سیستمی برای میزبانی سیستم‌عامل و استفاده ازهیبرید دیسکها به عنوان درایوهای جانبی برای ذخیره اطلاعات است. این راه‌حل ترکیبی، در‌واقع بهترین چاره برای رسیدن به موازنه مطلوب در عمل‌کرد و هزینه محسوب می‌شود. در صورت تمایل می‌توانید از دیسک‌های هیبریدی نیز استفاده کنید.


 

 

دیسک‌های هیبریدی (Hybrid Drive)
همان‌طور که از نام این نوع دیسک‌ها بر می‌آید، این دستگاه، ترکیبی از هارد دیسک و سولید دیسک در یک بسته است. هیـبرید درایــــوها، با یک الگورتیــــم داخلی تولید می‌شوند. به کمک این الگورتــــیم، به طور خــــودکار فـــایل‌های پر استفاده (ماننـــد فایل‌های سیستمی) در قسمـــت سولیددرایو و فایل‌های استاتیک مانند تصاویر و فیلم‌ها را در قسمت هارددیسک ذخیره می‌شوند.

  

1391/11/18لينک مستقيم

فرستنده :
میلاد HyperLink HyperLink 1391/12/23
مـتـن : سلام،
میشه در مورد اسکای درایو ها هم توضیح بدین؟
پاسـخ :حتماً. منتظر مطلب در این زمینه باشید.

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8375
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8375