زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 کامپیوتر بدون سیستم عامل
کامپیوتر بدون سیستم عاملزنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره 143

 خیلی دور از ذهن نیست اگر فکر کنیم یک کامپیوتر همانقدر کاربردی است که یک فنجان قهوه بدون فنجان.اما سیستم عامل واقعاً چه کار می‌کند؟ آیا کامپیوتر می‌تواند بدون سیستم عامل کار کند؟

 

سیستم عامل بدون شک پیمانکار اصلی کامپیوتر است، همانطور که برنامه‌ها هرکدام به کار بخصوصی مشغولند سیستم عامل مانند یک ناظر تمام برنامه‌ها و کارهایشان را تحت نظر دارد. ارتباط آن‌ها را با پردازنده برقرار می‌کند و یک زبان مشترک فراهم می‌کند تا آن‌ها  با هم، هم‌خوانی داشته باشند. البته کارهای دیگری هم هستند سیستم عامل را انجام می‌دهد اما شما فکرش را هم نمی‌کنبد.

 

برای مثال تنها هارد درایو نیست که تصمیم می‌گیرد چگونه حافظه را مدیریت کند و سیستم عامل نیز در این امر دخالت دارد. سیستم عامل باید تعیین کند که در هر پردازش چه مقدار حافظه نیاز دارد و اطمینان حاصل کند که حافظه‌ها با هم تداخل پیدا نکنند. البته به این موضوع نیز توجه کنید که کامپیوتری که شما در منزل دارید احتمالاً یک کامپیوتر تک کاربره با سیستم عامل چند وظیفه‌ای است. این یعنی شما یک پردازنده دارید و همین یک پردازنده می‌تواند برنامه‌های زیادی را همزمان اجرا کند. نکته دقیقاً همین جاست، در واقع نمی‌تواند این کار را انجام دهد!
 

 

 

وقتی شما فایلی را دانلود می‌کنید، به موزیک گوش می‌دهید، روی صفحه‌های مختلفی کار می‌کنید به نظر می‌رسد که کامپیوترتان تمامی این کارها را با هم انجام می‌دهد. در حقیقت کامپیوتر با سرعت زیاد (خیلی زیاد) بین این برنامه‌ها سوئیچ می‌کند در حالیکه شما تصور می‌کنید پردازنده و سیستم عامل در هر لحظه در همه‌ی برنامه‌ها دخالت دارند و برنامه‌ها در هر لحظه تحت نظارت سیستم عامل هستند. 

 

 

 

 

 
اما حقیقت این است که سیستم عامل به گونه‌ای طراحی شده‌است که به پردازنده این امکان را بدهد که در هر لحظه روی یک چیز کار کند و این کار را با چنان سرعتی انجام می‌دهد که شما متوجه نمی‌شوید و فکر می‌کنید پردازنده به طور همزمان دارد دانلود را انجام می‌دهد، برنامه موزیک را اجرا می‌کند و دستورات مختلف شما را در صفحات مختلف اجرا می‌کند.
 
 
پس کامپیوتر بدون سیستم عامل به چه شکل خواهد بود؟
با تمام نکاتی که درباره سیستم عامل گفته شد به نظر غیرممکن می‌رسد که کامپیوتر بتواند بدون سیستم عامل کار کند. اما کامپیوترهای اولیه سیستم عامل نداشتند، آن‌ها ماشین‌های عظیمی بودند که هر کدام روی وظیفه‌ای جدا کار می‌کردند و به همین دلیل به سیستم عامل نیاز نداشتند. در حقیقت کامپیوترهای اولیه به یک کاربر نیاز داشتند که ارتباط بین سیم‌ها را به طور فیزیکی قطع و وصل کند تا محاسبات بازیابی شوند. بله بدون سیستم عامل که یک استاندارد و روش سیستماتیک انجام کار برای کامپیوتر اجرا کند شما مجبورید کدها  و برنامه‌هایی بنویسید و به کامپیوتر بفهمانید که هر دکمه‌ای که روی صفحه کلید می‌زنید دقیقاً چه کاری را باید انجام دهد. شما حتی باید برنامه‌ای ابتدایی بنویسید و به کامپیوتر نشان دهید که هر دکمه‌ای که روی صفحه کلید می‌زنید به چه معنی است و باید چه شکلی را طراحی کند.
 
 
در اول بحث گفتیم سیتم عامل پیمانکار اصلی کامپیوتر است، حال می‌توانید این مثال را بهتر درک کنید؛ اگر ما بخواهیم خانه‌ای بسازیم حتما ویژگی‌هایی را مدنظر خواهیم داشت برای مثال لوله کشی، الکتریسیته، پنجره‌ها. در کامپیوتر نیز ما یک ویژگی‌هایی را در نظر باید بگیریم مانند برنامه‌ای که اسناد را اجرا کند، برنامه‌ای که کامپیوتر را به اینترنت وصل کند و برنامه‌ای که تصاویر را ذخیره کند. بدون سیستم عامل فقط نجار نیست که نمداند میخ را باید کجا بکوبد بلکه شما حتی باید چکش را نیز تعریف کنید و میخ‌ها را هم حاض کنید. 
 

 

1391/12/1لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8464
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8464