زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 رویکردهای یکپارچه‌سازی داده‌ها
رویکردهای یکپارچه‌سازی داده‌هازنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره 146

 رویکردهای یکپارچه سازی داده‌ها 

توجه کنید که برای درک بهتر این مطلب مطالعه زنگ تفریح شماره 145 ضروری است.
 
با توجه به مطالب گفته شده در زنگ تفریح پیشین، ممکن است این ذهنیت برای شما شکل گرفته شده باشد که پایگاه داده‌ها پیچیده هستند که البته این ذهنیت غلطی نیست. همین پیچیده بودن گواهی بر این است که چرا هنوز با گذشت 30 سال یکپارچه سازی داده‌ها هنوز در حال توسعه و رشد است. هدف از جمع‌آوری داده‌ها از منابع مختلف، ترکیب آن‌ها و نمایش آن‌ها به شیوه‌ای که یکپارچه و متحد به نظر برسند. فرض کنید شما می‌خواهید به یک سفر بروید ولی قبل از اینکه مسیرتان را انتخاب کنید ابتدا سری به آمار ترافیک می‌زنید تا مسیر کم ترافیک را انتخاب کنید، حال به رویکردهای یکپارچه سازی که به کوئری شما پاسخ می‌دهند توجه کنید؛
 
در رویکرد سنتی تمام کارها به عهده خودتان است. اول شما باید بدانید کجا به دنبال داده‌ها باشید، باید بدانید جایگاه فیزیکی هم برای گزارش ترافیک و هم برای نقشه شهر کدام است. شما باید گزارش ترافیکی داده‌های نقشه را مستقیماً از پایگاه داده‌های مربوطه بازیابی کنید و سپس اطلاعات این دو منبع را با هم مقایسه کنید تا بهترین راه را برای خروج از شهر بیابید.
 
 
 
اگر شما از رویکرد رابط کاربری رایج استفاده کنید، کارهای کمتری را انجام خواهید داد. در واقع در این روش شما از وبسایت‌ها برای نوشتن کوئری استفاده می‌کنید و نتایج درخواست شما در رابط کاربری نشان داده می‌شود اما شما هنوز باید گزارش‌های ترافیکی را با نقشه‌ها مقایسه کنید تا بهترین راه را بیابید اما حداقل در این روش رابط کاربری است که مسئول مومقعیت یابی داده‌ها و بازیابی آن‌هاست.
 
بعضی از رویکردهای یکپارچه سازی وابسته به برنامه‌های کاربردی‌ای هستند که همه‌ی کارها را برای شما انجام می‌دهند. این برنامه‌های کاربردی که برنامه‌های کاربردی ویژه‌ای هستند، موقعیت‌یابی، بازیابی داده‌ها، یکپارچه سازی داده‌ها را برای شما انجام می‌دهند. در طول فرآیند یکپارچه سازی باید داده‌ها را به گونه‌ای تنظیم کند که اطلاعات مربوط به یک منبع با اطلاعات مربوط به منبع دیگر هماهنگ باشد. در این مثال وقتی شما کوئری وارد می‌کنید، برنامه باید نقشه شهر شما با اطلاعات ترافیکی آن‌ را به عنوان پاسخ نمایش دهد. مشکل این روش این است که این برنامه‌ها معمولاً پیچیده و سخت هستند زیرا که تعداد داده‌ها همیشه در حال افزایش و تغییر است.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رویکرد دیگری هم هست که به انبار کردن داده‌ها معروف است. با استفاده از این روش تمام داده‌ها از پایگاه داده‌های مختلف که شما می‌خواهید آن‌ها را یکپارچه کنید را استخراج، انتقال و بارگذاری می‌کند. این یعنی که روش انبار کردن داده‌ها ابتدا تمام داده‌ها را از منابع داده‌ای مختلف می‌گیرد  این رویکرد تمام داده‌ها را به یک فرمت رایج که با آن می‌توان داده‌ها را به راحتی با هم تطبیق داده و تبدیل کند. سپس داده‌های جدید را روی پایگاه داده‌ی خودش بارگذاری کند.

 

 وقتی شما یک کوئری می‌زنید و درخواست اطلاعاتی را می‌دهید این روش ابتدا موقعیت داده‌ها را می‌یابد و سپس آن‌ها را بازیابی می‌کند و آن را به شما به  صورت یکپارچه نشان می‌دهد.


 بیایید به مثال خودمان برگردیم، رویکرد انبارکردن داده‌ها آخرین اطلاعاتی که حاوی نقشه شهری و گزارش‌های ترافیکی است را موقعیت‌یابی می‌کند، آن‌ها را با هم یکپارچه می‌کند و نمایی را به شما به عنوان پاسخ بازمی‌گرداند. این روش مزایا و معایبی دارد که در زنگ تفریح‌های آینده به آن می‌پردازیم.
 
شکل زیر مثالی تصویری ساده از یکپارچگی داده‌ها در یک بیمارستان است :
 
بیشتر طراحان سیستم یکپارچه سازی داده‌ها فرض می‌کنند که هدف نهایی این است که تا جاییکه ممکن است کارهایی را برای کاربر نهایی انجام دهند و به همین دلیل آن‌ها روی برنامه‌ها و تکنیک‌های انبارکردن داده‌ها تمرکز می‌کند. 
 

 

1391/12/10لينک مستقيم

فرستنده :
شبنم HyperLink HyperLink 1391/12/23
مـتـن : جالب بود.
تشکر

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  711
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  711