زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 پایگاه داده‌های شبکه‌ای
پایگاه داده‌های شبکه‌ایزنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره 149

 

 پایگاه داده‌های شبکه‌ای

 

در زنگ تفریح‌های گذشته در مورد داده‌ها و یکپارچه سازی آن‌ها صحبت کردیم، در ادامه مطالب گفته شده در  این شماره به پایگاه داده‌ها در شبکه می‌پردازیم.

 

برای سیستم، یکپارچگی داده‌ها که متکی بر اطلاعاتی است که مدام در حال تغییر است، رویکرد انبار داده مناسب نیست. یکی از راه‌هایی که متخصصان IT برای این موضوع یافته‌اند، تلاش برای طراحی سیستم‌هایی است که داده‌ها زا ار منابع مختلف به‌صورت جداجدا دریافت کنند. از آنجایی که پایگاه داده‌ی مرکزی برای تحلیل، دسته‌بندی و یکپارچگی داده برای آماده‌سازی پاسخ‌گویی به کوئری کاربران وجود ندارد، این مسئولیت‌ها به سایر بخش‌های سیستم واگذار می‌شود. 
 
متخصصان IT، سیستم‌های یکپارچه‌سازی داده‌ها را تحت نام طرح داده‌ها تعریف می‌کنند. یک نمای واحدی که از پردازش کوئری تولید شده است، یک طراح است. ساختار منابع داده‌های مختلف و شیوه‌ای که آنها با هم مرتبط هستند، طرح منبع است. همچنین شیوه‌ای که طرح داده‌های اصلی و منبع با هم ارتباط دارند نقشه کشی نام دارد.
 
طرح منابع به‌عنوان نقشه داخلی برای تمام داده‌ها در سیستم است، در حالی که طرح کلی نقشه داخلی برای نمایی است که در پاسخ به یک کوئری نمایش داده می‌شود. 
دو رویکرد اصلی برای پاسخ‌گویی به کوئری‌ها در سیستم یکپارچه‌سازی داده‌ها وجود دارد، نمای کلی و نمای محلی.
 
هر رویکرد روی قسمت مشخصی از کل سیستم متمرکز است و مزایا و معایبی هم دارد. 
 

 

 
در یک نمای کلی، تمرکز روی طرح کلی است. تا زمانی که منابع داده پایدار است، رویکرد نمای کلی درست کار می‌کند. تغییر تنظیمات طرح کلی آسان است. این یعنی که تحلیل تنظیمات کلی داده‌ها در راه‌های مختلف سخت نیست. هرچند اضافه کردن یا حذف کردن منبع اطلاعاتی به این سیستم مشکل است، چرا که روی داده‌های کل سیستم تاثیر می‌گذارد. 

 

 

 
تکنیک نمای محلی، رویکرد اقتصادی را به‌کار می‌گیرد. این رویکرد روی منابع داده‌ها تمرکز می‌کند و تا زمانی که طرح کلی برقرار باشد، اضافه یا حذف کردن یک منبع اطلاعاتی به سیستم آسان است. در این رویکرد تغییر طرح کلی دشوار است. اگر شما بخواهید منابع داده‌های در راه جدیدی را تحلیل کنید، شما باید کل سیستم را دوباره تعریف کنید.
 
 

 

1391/12/15لينک مستقيم

فرستنده :
میلاد HyperLink HyperLink 1391/12/23
مـتـن : امید وارم شاهد موفقیت های روز افزون شما و ایران عزیز باشیم
پاسـخ : ممنون دوست عزیز

فرستنده :
میلاد HyperLink HyperLink 1391/12/23
مـتـن : بنده به شخصه تلاش شما را برای کاربردی کردن زبان فارسی ستایش میکنم، اما این تلاش بدون تولید علم در حیطه فناوری اطلاعات و کامپیوتر متاسفانه به جایی نمیرسه.
پاسـخ : اما ما باید تلاش خود را بکنیم. شاید این تلاش گامی کوچک در جهت تولید علم در این حیطه در آینده باشد...

فرستنده :
میلاد HyperLink HyperLink 1391/12/23
مـتـن : مطالب بسیار مفیدی رو در اختیار ما قرار میدهید. فقط اگر امکان داره معادل کلمات فارسی ای که در حوزه پایگاه داده شناخته شده هستند رو هم بگید. این خوندن متن رو خیلی بهتر میکنه. ممنونم
پاسـخ : سلام میلاد عزیز
مرسی از توجه شما. در واقع تلاش ما کاربردی کردن هرچه بشتر زبانمان در حیطه‌های کامپیوتری است. اما حتما برای درک بهتر مطالب معادل‌های انگلیسی آن‌ها را نیز ذکر خواهیم کرد.

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1391/12/23
مـتـن : ممنون

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8538
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8538